«За зачиненими дверима». Що пишуть про вчорашній візит лідерів європейських країн західні медіа

17 Червня 2022, 19:18

Видання Politico зауважує, що лідери передали Росії ще більш чіткий і негайний меседж: ЄС та його союзники не будуть сильно озброювати Україну до будь-якої капітуляції чи територіального компромісу, щоб покласти край війні.

«Ми хочемо, щоб звірства припинилися, і ми хочемо миру», – сказав Драгі на прес-конференції в Києв. «Але Україна має захищатися, якщо ми хочемо миру, і Україна вибере той мир, який вона хоче. Будь-яке дипломатичне рішення не можна відокремити від волі Києва, від того, що він вважає прийнятним для свого народу. Тільки так ми можемо побудувати справедливий і міцний мир».

Лідери країн західної Європи останніми місяцями піддавався критиці за надто поблажливе ставлення до нарікань і вимог Росії та потенційну готовність заспокоїти Путіна у його «побоюваннях», пише Politico.

Так, Макрон вів безкінечні, але безуспішні переговори з Путіним, і неодноразово закликав не «принижувати» Росію. Берлін, у свою чергу, повільно надсилає терміново необхідну зброю.

Читайте також: У вирі запитань без відповідей. Чому нас може навчити розслідування штурму Конгресу США

І хоча за результатами візиту Україні нададуть додаткову зброю, Politico влучно зазначає, що трійка лідерів — представників найбільших, найбагатших і наймогутніших країн ЄС — не оголосила про якусь нову драматичну військову чи фінансову допомогу для України, яка могла б допомогти перевернути війну на нашу користь.

Втім, у виданні відзначають важливість участі Італії, яка традиційно підтримує найтісніші відносини з Москвою в порівнянні з іншими країнами ЄС. Тому сильні заяви Драгі про підтримку України та докори Росії, «безсумнівно, особливо вжалили Путіна».

The Washington Post назвав найважливішим новим зобов’язанням щодо озброєння, оголошеним під час візиту, обіцянку шести додаткових самохідних артилерійських установок «Цезар» із Франції. Очікується, що союзники по НАТО оголосять про додаткову військову допомогу на майбутньому саміті в Мадриді.

Хоча Німеччина, Франція, Італія, Румунія та Комісія висловились під час зустрічі на підтримку членства України у ЄС, з цим мають погодитись всі 27 країн-членів, тож дипломати очікують серйозних дебатів на саміті наступного тижня.

Видання відмітило, що у словах канцлера Олафа Шольца було більше слів про те, що Росія не має виграти, ніж що Україна мусить перемогти. Також The WP підтверджує деякі побоювання українських чиновників про те, що відсутність очевидної підтримки вказує на те, що Європа прагне до врегулювання війни шляхом переговорів, які можуть передбачати територіальні поступки для України.

Видання Die Welt назвало візит історичним з огляду на те, що вперше після виходу Великобританії з ЄС та після того, як Ангела Меркель пішла з посади канцлера, Німеччина, Франція та Італія об’єдналися для просування спільного порядку денного. Також автори висунули цікаве припущення, що економічна шкода від війни для лідерів зростає і так як її стає все важче компенсувати, ймовірно велись певні розмови в кулуарах візиту: 

«Глави держав і урядів, ймовірно, закликали Зеленського за зачиненими дверима сісти за стіл переговорів з президентом Росії Владіміром Путіним».

Читайте також: Постачання зброї: коли ЗСУ будуть готові до контрнаступу?

Die Welt сформував особисту причину візиту Макрона як спробу прояснити свою позицію у війні. Президент пережив певну трансформацію і тепер більше дбає про кінець війни, а не про недоторканість України, стверджується у матеріалі.

За словами авторів, розчарування поведінкою Емманюель Макрона начебто створила неологізм «макронат», який означає щось на кшталт: «поводься так, ніби ти дуже стурбований чимось, що показуєш світу, але не роби нічого істотного щодо цього». Втім, не зовсім зрозуміло, звідки взявся цей вираз

У випадку Драгі сама участь у візиті є важливим сигналом, враховуючи, що Італія довгий час діяла більше як кандидат в ЄС, але тепер начебто є спроби діяти автономніше і намагання зробити країну «головною героїнею» у підтримці України.

Видання пише, що для Драгі важливо, аби війна закінчилася якомога швидше. «Ситуація в Італії стає дедалі більше нестійкою: якщо економічне виробництво не зможе відновитися через війну, на кону стабільність країни».