Олена Чекан Журналіст

Вище крокви, будівничі!

ut.net.ua
7 Березня 2008, 00:00

Не вірте, що витрачений на ремонт час – це «вирвані роки». В процесі оновлення квартири можна отримати справжню насолоду творчості, якщо знати кілька секретів. Найголовніший: треба чітко усвідомити, що найкращі будівельники поділяються на просто поганих і дуже поганих. Якщо вам дістануться просто погані, вважайте, що дуже поталанило. 

Все і відразу
У жодному разі не слід запрошувати спеціалістів для виконання конкретних робіт за газетними оголошеннями. Виконроб-профі – ось що потрібно, і найкраще, якщо його порекомендує хтось зі знайомих, у кого він уже зробив ремонт. Виконроб, вислухавши сімейні побажання, розробить проект перепланування, прорахує кошторис, сформує колектив спеціалістів. А ще буде стежити за графіком і якістю робіт, за дотриманням усіх технічних стандартів і, що дуже важливо, сам буде купувати всі будівельні матеріали. А оскільки, як правило, виконроби мають у будівельних супермаркетах найбільші знижки, можна на цьому зекономити чималі кошти. А проконтролювати, чи справді товар коштував названу виконробом суму, ви можете по товарному чеку. До речі, тільки у великих мережевих супермаркетах можна, нічого не пояснюючи, обміняти чи повернути зайві будматеріали. 
[220]
Самим доведеться вибрати лише двері й вікна, керамічну плитку, паркет і шпалери. Вибирайте те, що страшенно подобається, а потім вже дивіться на ціни. Знайдіть доречний компроміс, бо років десять усе це буде перед вашими очима. Шпалери та плитку беріть із запасом – знадобиться, якщо, борони Боже, заллють сусіди чи прорве стояк. На цей та інші прикрі випадки обов’язково застрахуйте помешкання після закінчення ремонту.
 
Звісно, замість виконроба можна звернутися до будівельних фірм, однак це значно дорожче, а от ризик щодо якості робіт однаковий, бо ті ж самі фахівці працюють і у фірмах, і у приватних виконробів. Стосовно гарантій, які дають офіційні будівельні організації, то вони поки що нічого не варті – у разі невиконання договірних зобов’язань будете довго і марудно судитися, та й гроші навряд зможете повернути.
 
Дизайн-проект по-українськи
Для ексклюзивного ремонту все ж знадобиться дизайнер. Він має бути практиком, який може не тільки запропонувати цілісну концепцію, знайти компроміс між функціональністю і красою, а й чітко уявляти, яким чином усе це буде реалізоване технологічно. Не варто боятися еклектики: це всього-на-всього вміння вдало поєднувати непоєднуване. Дизайнер, враховуючи ваші побажання, запропонує кілька варіантів майбутнього інтер’єру, починаючи з конфігурації стін і закінчуючи останньою розеткою, підбере поєднання кольорів і предметів, розробить логіку перебування людини в просторі помешкання. Остаточно вибравши один з варіантів, повністю довіртеся професіоналу і ні в якому разі не наполягайте на змінах концепції в процесі реконструкції. Протягом усього ремонту дизайнер має здійснювати авторський нагляд за ходом робіт. Мати дизайн-проект дуже зручно, бо із самого початку зрозуміло, як виглядатиме ваша мрія, та й виконробу легко буде планувати графік робіт. І ще одна порада: якщо трохи не вистачає коштів, саме дизайн-проект допоможе зекономити, фрагментарно використовуючи дорогі матеріали, тобто розставити акценти на найбільш важливих чи приємних куточках квартири.
А зараз – ложка дьогтю. Концепції, що пропонують українські дизайнери, не просто вторинні: вони в найкращому випадку копіюють модні західні тенденції 80-х років минулого століття. Це остогидлі арки, фальшиві каміни і фонтани, стіни-акваріуми, хаос гіпсокартонних перегородок, візерунки неонових трубок, шафи-купе й обов’язкове «зоряне небо». Ось тут на допомогу і можуть прийти
 
Заха Хадід, Норман Фостер, Рон Арад і всі-всі-всі…
Так, найкращі архітектори світу можуть стати в пригоді. Звісно, зайняти чергу, аби замовити в них дизайн-проект, можуть дозволити собі п’ять-шість найбагатших українців, не більше. Але що завадить вам піти на Петрівку й у книжкових завалах знайти найновіші архітектурні журнали, що залюбки цитують цих небожителів. Або розшукайте в Інтернетіхоча бмадридський готель готелів Puerta America, що став найгучнішою дизайнерською подією 2006 року, і побачите, як працюють практично всі найкращі сучасні дизайнери. Це не тільки екскурсія у світ модних інтер’єрів, а й виставка досягнень найновіших будівельних і оздоблювальних технологій. Тому в інтер’єрах готелю і з’явилися особливим чином оброблені сталь і алюміній, дорогі композитні матеріали, дерево, шкіра, натуральний камінь і, звичайно, передові системи освітлення.
 
Усі ці матеріали вже можна замовити в Україні, але зважаючи на шалені ціни, пропонуємо просто підгледіти у шановних метрів якісь родзинки. Може, вам припадуть до серця білосніжні підлога, стіни і стеля кімнат, які плавно перетікають один в одний (Заха Хадід), чи світильник у вигляді прозорої колони – він починається від стелі і, не доходячи до рівня підлоги, ніби левітує всупереч законам гравітації (Норман Фостер). Чи перегородки з матового скла, що логічно розділяють різні житлові зони і стилістично нагадують традиційні японські паперові ширми (Тадао Андо) або вишукані ліжка-намети з балдахінами і великі, до самої підлоги, дзеркала (Петер Маріно). А може, вас зачепить неймовірне поєднання фарб у строкатих візерунках, що, як килими, покривають стіни і підлогу помешкання і дуже пасують до монохромних і лаконічних за формою меблів (Сантьяго Калатрава).
 
Мабуть, тільки надихнувшись найкращим з царини сучасного світового дизайну, і варто починати ремонт, в кінці якого на вас уже чекає оселя вашої мрії.[221]
 
ЦІНИ НА БУДЬ-ЯКИЙ ГАМАНЕЦЬ

Євроремонт на будь який гаманець 
Косметичний: незначна реставрація дверей, вікон і підлоги, вирівнювання та фарбування стелі, стін, переклеювання шпалер (від $80/кв. м). 
Економ або стандарт: заміна всього сантехнічного, газового й електрообладнання, встановлення чи заміна лічильників води, електрики та газу, заміна підлоги, дверей, вікон, часткова зміна геометрії стін (від $350/кв. м).
Ексклюзив або люкс: економ-ремонт плюс повне перепланування помешкань за дизайн-проектом (від $500/кв. м). 
Дизайн-проект: архітектурно-планувальне рішення всіх приміщень, схеми електрики, водопостачання, системи вентиляції, кондиціонування, підбір будівельних і оздоблювальних матеріалів, комплектація меблями та побутовою технікою тощо (від $50/кв. м).

 
КРОК ЗА КРОКОМ

Етапи ремонтного шляху
Розробка дизайн-проекту та кошторису.
Отримання дозволу на перепланування від райвиконкому.
Демонтаж перегородок і покриттів.
 Встановлення вхідних дверей і вікон.
Рівняння підлоги.
Будівництво міжкімнатних перегородок.
Електротехнічні та низькоструменеві роботи.
Сантехнічні роботи.
Вирівнювання поверхні стін і стелі.
Укладення плитки на підлогу і стіни, паркету чи паркетної дошки.
Фарбування стелі, стін, переклеювання шпалер.
Встановлення дверей, оформлення дверних прорізів.
Остаточне оздоблення.