Викривач програми стеження американських спецслужб летить на Кубу через Москву

24 Червня 2013, 00:14

Міністр закордонних справ Еквадору Рікардо Патина підтвердив на своїй сторінці у Тwitter, що Едвард Сноуден попросив в країни політичного притулку.

Про те, що Едвард Сноуден направляється в Еквадор з метою отримання  політичного притулку, раніше також повідомив сайт WikiLeaks, засновник якого – Джуліан Ассандж, вже понад рік знаходиться в посольстві Еквадору в Лондоні.

У повідомленні колишній іспанський суддя, а тепер  юридичний  директор WikiLeaks, Бальтасар Гарсон заявив: "Група юристів WikiLeaks і я зацікавлені у захисті прав Сноудена. Те, що відбувається з ним і з Джуліаном Ассанжем в помсту за публікацію секретної інформації в громадських інтересах, є злочином проти людей".

Як повідомили джерела агенції "Інтерфакс", Сноуден прибув  у Москву рейсом з Гонкогу та зняв номер у готелі в терміналі аеропорту "Шереметьєво". "Сноуден є транзитним пасажиром, наступний рейс у нього на Кубу, він на території аеропортового комплексу, де йому і належить бути в очікуванні наступного рейсу", – зазначив спріврозмовник.

В той же час, до терміналу приїжджала  машина посольства Еквадору, співробітник якого деякий час пробув на території  аеропорту.

Як відомо,  30-річний  аналітик американської розвідки Едвард Сноуден втік з Гавайських островів в Гонконг в травні, незадовго до появи в пресі викривальних статей про секретні операції американських спецслужб і стеження в інтернеті.

З матеріалів, що він передав ЗМІ, слідувало, що американські спецслужби отримали доступ до даних про мільйони телефонних дзвінків, а також до серверів найбільших інтернет-компаній.

Зокрема, на початку червня  газета Guardian повідомила, що суд США розпорядився, щоб телефонна компанія Verizon передала дані про мільйони дзвінків Агентству національної безпеки США.

Потім газета Washington Post написала, що американські спецслужби мають прямий доступ до серверів дев'яти найбільших інтернет-компаній, включно з Facebook, Google, Microsoft і Yahoo. Як повідомлялося, секретна програма спецслужб носить назву Prism.

Президент США Барак Обама виступив на захист програми стеження, заявивши, що вона являє собою незначне втручання в приватне життя, необхідне для захисту громадян від нападів терористів.

Голова Агентства національної безпеки США Кіт Александер заявив, що використовувані з 2001 року програми електронного стеження допомогли запобігти більше 50 теракта, серед яких напад на Нью-Йоркську фондову біржу.

У Сполучених Штатах Стоуна звинувачують у присвоєнні власності уряду, несанкціонованій передачі інформації про національну оборону та умисному поширенні засекречених розвідувальних даних. За кожне з цих звинувачень йому загрожує щонайбільше 10 років ув'язнення.

Держдепартамент США підтвердив, що паспорт Едварда Сноудена був анульований. У заяві Держдепу говориться, що це – стандартна процедура щодо обвинувачених у тяжких злочинах, і підкреслюється, що "особам, обвинуваченим у таких злочинах, не повинні бути дозволені ніякі міжнародні пересування, крім тих, які необхідні для їх повернення в Сполучені Штати".

 Білий дім також просив Гонконг про екстрадицію Стоуна, однак китайська влада заявила, що отриманої інформації недостатньо для розгляду справи.