Влада Росії у справі українського рибалки «оглохла і осліпла»

3 Жовтня 2013, 08:05

Від тарану до підписки про невиїзд

17 липня в Азовському морі сталося зіткнення українського човна і катера берегової охорони прикордонної служби Росії. Риболовецьке судно перекинулося, в результаті чого загинули четверо громадян України, одного –  Олександра Федоровича – вдалося врятувати. Вцілілий у зіткненні рибалка переконує, що російські прикордонники навмисно протаранили український човен.

”Вони (російські прикордонники) два рази нас так підрізали. Було таке відчуття, що вони хотіли нас просто переїхати”,  – розповів Федорович.

Незважаючи на це, через тиждень військове слідче управління Слідчого комітету РФ у Південному військовому округу повідомило про порушення кримінальної справи за цим фактом за статтею "Порушення правил кораблеводіння", санкція якої передбачає до семи років позбавлення волі.

7 серпня росiйськi правоохоронцi висунули обвинувачення Федоровичу за ч. 3 ст. 256 КК Росiї (незаконний видобуток водних бiологiчних ресурсiв). Відтак українцю загрожує до двох рокiв ув'язнення.

Великий суспільний резонанс виник після оприлюднення відеосюжету про зіткнення, на якому видно, що судно прикордонників переслідує човен рибалок, що намагаються втекти від погоні, а члени екіпажу російського судна закликають один одного ще раз ударити баркас.

Проте й це не стало вагомим аргументом у невинуватості українського рибалки. 11 вересня Єйський районний суд (Росія) відмовив задовольнити клопотання української сторони про припинення справи Федоровича.

Вже у вересні Генконсульство в Ростові-на-Дону передало російським прикордонникам клопотання про зміну запобіжного заходу постраждалому в Азовському морі українцеві.

Проте 1 жовтня Генеральне консульство України отримало від Росії офіційну відмову.

Зараз Федорович перебуває під підпискою про невиїзд в російському Єйську.

Звернення на підтримку Федоровича

Офіційний Київ неодноразово звертався до російської сторони з проханням відпустити на Батьківщину Олександра Федоровича.

Так, Генеральний консул Генерального консульства Ростов-на-Дону Віталій Москаленко просив російські правоохоронні органів закрити справу проти українського рибалки.

Також просила за українського рибалку міністр юстиції Олена Лукаш.

"Інцидент слід розглядати як такий, що виник не в межах територіального моря Російської Федерації та адміністративних межах прикордонного контролю РФ, тобто не на території Російської Федерації. І, як наслідок, факти здійснення кримінально-караного вчинку на території Російської Федерації відсутні", – йшлося у листі Лукаш.

Згодом Генеральна прокуратура України звернулася до Генеральної прокуратури Російської Федерації з питанням щодо можливості повернення в Україну Федоровича.

Утім уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська заявила, що не має права вимагати від Росії повернути рибалку в Україну .

"Я не маю права вимагати цього від колег у Російській Федерації, і, власне, вони самі не можуть цього зробити", – сказала вона. За її словами, вона лише попросила посприяти і знайти шляхи для повернення українського рибалки на територію України. Проте заявила, що зверталась до омбудсмена Російської Федерації. .

У вересні активісти «Свободи» провели всеукраїнську акцію підтримки Федоровича, зокрема на Закарпатті, під Генеральним консульством Російської Федерації у Харкові, у Кіровограді, Сумах, Луганську, Дніпропетровську та інших містах.

Акція проходили під гаслами: «Вимагаємо покарати вбивць українських громадян!», «Ні наступу російського імперіалізму!», «Поверніть Федоровича на Батьківщину!».

Згодом прокуратура Маріуполя (Донецька обл.) відкрила кримінальне провадження щодо інциденту в Азовському морі. Генпрокуратура України звернулась до Росії з проханням дати дозвіл допитати російських прикордонників.

Однак Росія ігнорує запити українських правоохоронців щодо цього інциденту.

Свавілля російських прикордонників

Інцидент із українським рибалкою – не єдиний вияв свавілля російських прикордонників. Розголосу набула справа із міжнародною групою екологів, які 19 вересня намагалася провести акцію протесту проти видобування нафти на Арктичному шельфі – на нафтовій платформі в Печорському морі. Пізніше їхній корабель «Арктік Санрайз» взяли штурмом російські прикордонники, які вирішили конвоювати судно до Мурманська.

Всього прикордонники затримали 30 осіб, серед них є і громадянин України.

24 вересня слідчий комітет Росії (СКР) порушив кримінальну справу за статтею «піратство» у зв’язку зі спробою проникнення екологів Greenpeace на нафтову платформу у Печорському морі.

Офіційний представник СКР Владімір Маркін заявив, що ця акція загрожувала суверенітету Росії й екологічній безпеці регіону, а тому всі її учасники будуть притягнуті до кримінальної відповідальності, незалежно від громадянства.

Натомість Amnesty International оприлюднила вимогу до влади Росії звільнити активістів Greenpeace, оскільки звинувачення їх у піратстві безпідставні.

Згодом президент РФ Владімір Путін заявив, що не вважає затриманих активістів Greenpeace піратами.

29 вересня Ленінський райсуд Мурманська на два місяці продовжив арешт українця Руслана Якушева, який працював на судні Greenpeace Arctic Sunrise поваром. Окрім українця, який працював на судні кухарем, на такий же термін арештували громадян  Швеції, Фінляндії та Нідерландів. У звязку з цим у світі пройшли численні акції на підтримку членів екіпажу Greenpeace.

 

Наступного дня МЗС вручило ноту російському дипломату через арешт затриманого на судні Greenpeace українця.

Вчора в швейцарському Базелі група активістів Greenpeace на кілька хвилин перервала матч футбольної Ліги чемпіонів між клубом «Базель» і німецькою командою «Шальке», спонсором якої є «Газпром». Екологи вивісили банер із гаслом на підтримку заарештованих членів екіпажу судна Greenpeace Arctic Sunrise. На банері було написано «Не забруднюйте Арктику».

2 жовтня щонайменше шістьом активістам Greenpeace, а також відеооператорові-фрілансеру із судна Arctic Sunrise висунули обвинувачення в піратстві.