У січні 2011 року Кабінет міністрів вніс до парламенту законопроект № 7562 «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду». У перехідних положеннях закону йдеться про внесення змін до 17 законів і про передачу Кабміну виняткового права самостійно (а не спираючись на норму законів) регулювати суму виплат з бюджету на соціальні пільги населенню країни.
У 2009 році Центр громадської експертизи в аналітичному дослідженні нарахував 30 законів, які лише формують і регулюють державну політику в соціальній сфері. При цьому різні пільги, виплати та компенсації громадянам передбачено у 58 законах і в більш ніж 120 підзаконних нормативно-правових актах.
За останніми даними Міністерства праці та соціальної політики, всі ці численні документи обслуговують інтереси 13 мільйонів пільговиків, які складають 27% населення країни. А це 87 різних статусів і категорій пільговиків. Наприклад, на сьогодні пільгами з оплати житлово-комунальних послуг користуються 6,8 мільйонів громадян: 69 категорій пільговиків мають право на цей бонус. Майже п'ять мільйонів українців користуються правом пільгового проїзду в міжміському транспорті, а 24 мільйона громадян безкоштовно їздять у міському та приміському транспорті.
При цьому важливо, що більше половини наших співгромадян мають право на пільги за професійною ознакою, а не за соціальними показниками, як прийнято в цивілізованих країнах. У цьому — одна з ключових особливостей нашої системи соціального захисту.
За оцінками різних експертів, загальна вартість задекларованих у державних документах пільг становить від $3,8 до$5,8 млрд. Досить показово в цьому контексті виглядають статистичні данні Мінпраці: у 2011 році на різні соціальні пільги та виплати Кабмін заклав до бюджету трохи більше 9 млрд грн ($1,3 млрд). При цьому на сьогодні виділено 1,5 млрд гривень.
Про серйозність намірів влади найближчим часом реалізувати прихований план глобальної економії бюджетних коштів свідчить не лише відмова спікера парламенту Володимира Литвина публічно пояснити, чи має намір він, задовольняючи вимоги президента, вносити законопроект до порядку сесії і чи не порушить він при цьому конституційні права громадян України (а вони у випадку прийняття документа втратять можливість планувати свій і без того мізерний бюджет).
Ці наміри підтверджують і проголосовані цього тижня зміни до бюджету країни за скороченою процедурою. Де так само — в перехідні положення (п. 4) – зашито норми про те, що пенсійне забезпечення дітей війни, чорнобильців та військовослужбовців реалізовуватимуть відповідно до наявності коштів у Пенсійному фонді і регулюватиме їх Кабмін. Що абсолютно кореспондується з законопроектом № 7562, а також з рішенням «народної» партії Литвина, що проголосувала у складі 250 депутатів.
Як повідомлялось, Верховна Рада 14 червня збільшила доходи державного бюджету на 2011 рік на 14,047 млрд гривень до 299,120 млрд гривень, видатки – на 11,448 млрд гривень до 336,977 млрд гривень.
У свою чергу в БЮТ заявили, що внесеними до держбюджету змінами Рада збільшила фінансування Міністерства внутрішніх справ, органів прокуратури та Служби безпеки України.
Нагадаємо, що закон 3491-VI про зміни до бюджету вже підписаний президентом.