Війна Ізраїлю проти ХАМАСу: хто допомагав бойовикам готуватися та чому вдалося приспати увагу Тель-Авіва

9 Жовтня 2023, 17:27

Операція, що почалася в суботу, 7 жовтня, та змусила Ізраїль 8 жовтня оголосити, що він перебуває у «стані війни», стала найбільшим нападом на оборону країни з часів війни Судного дня 1973 року. Попри те, що  ХАМАСу вдалося приспати увагу Ізраїлю і напад, як зазначають чимало експертів, застав країну зненацька, ряд конфліктів між двома сторонами упродовж останніх двох років залишали відкритим питання можливої війни.

Станом на ранок 9 жовтня, за даними ізраїльської влади, понад 700 ізраїльтян загинули, щонайменше 2408 отримали поранення. За даними Міністерства охорони здоров’я Палестини, щонайменше 413 палестинців були вбиті і 2300 отримали поранення під час контрударів Ізраїлю по Газі.

Так, усього лиш у вересні (тобто лише місяць тому), ізраїльські прикордонники знайшли вибуховий матеріал, захований у партії джинсів, яку доставляли із сектора Газа. З огляду на це було призупинено весь експорт звідти. Таке рішення викликало серйозне обурення у місцевих підприємців. Загальна Федерація палестинської промисловості тоді назвала таке рішення «колективним покаранням», яке посилює труднощі, з якими стикається двомільйонне населення, що живе у секторі. Ця територія знаходиться під блокадою Ізраїлю з 2007 року, відколи влада там перейшла до рук ХАМАСу. Ще тоді у вересні, у відповідь на рішення Ізраїлю про призупинення усього експорту, ХАМАС привів свої сили в стан підвищеної готовності та провів польові навчання з іншими збройними групами, зокрема й із Палестинським ісламським джихадом.

Читайте також: Історія успіху Держави Ізраїль

Вже після початку своєї операції 7 жовтня ХАМАС заявив, що атака, яку він розпочав проти Ізраїлю була відповіддю на блокаду Сектору, а також, як пише The Washington Post, на нещодавні військові рейди Ізраїлю на Західному березі річки Йордан і насильство на Храмовій Горі.

Літо 2023 року також не було спокійним. Ізраїль проводив військові рейди у місті Дженін, де згідно з інформацією Тель-Авіва, бойовики планували напади на ізраїльські війська та мирних жителів. 19 червня ізраїльські війська під час проведення операції вбили щонайменше п’ятьох палестинців, піднявши в повітря гелікоптери Apache на Західному березі Йордану, що було вперше після другої інтифади, яка тривала з 2000 по 2005 рік. Наступного дня бойовики ХАМАСу відкрили вогонь в одному із ресторанів у Елі, ізраїльському поселенні на Західному березі річки Йордан, убивши чотирьох ізраїльтян. Це спровокувало відповідь від ізраїльтян, що проживають у секторі, а далі вже ізраїльської армії, яка запустила дрони по Західному берегу.

У січні 2023 року ізраїльська армія проводила операцію у місті Дженін, у звʼязку з чим загинуло девʼять палестинців. Одразу по завершенні операції палестинський бойовик влаштував стрілянину в мечеті в Єрусалимі. Внаслідок цього загинуло семеро осіб, серед них і діти. Про замкнене коло ізраїльсько-палестинського протистояння Тиждень писав раніше. Детальніше можна почитати за посиланням.

Однак попри весь досвід Ізраїль не був готовим до атаки 7 жовтня. Ізраїльський журналіст Нелі Зілбер у своїй колонці для Financial Times пише, що ізраїльтяни були «травмовані як тим, що вони бачили на вулицях і вдома, так і очевидною неготовністю влади, якій доручено захистити їх». «Ізраїльтяни звикли жити в тліючому конфлікті, але з 1948 року вони не переживали такого смертоносного та масштабного нападу в межах єврейської держави», – пише Зілбер. Журналіст також цитує Еяла Розена, полковника ізраїльської армії із прикордонного села Ейн-Ха-Бесор, який каже, що Ізраїль втратив свою «систему стримування як нація, і як держава на довгий час».

Наскільки неочікуваним був напад також свідчить інший приклад. Усього за 4 км від сектора Газа у пʼятницю 6 жовтня розпочався музичний фестиваль Supernova Music Festival, на який напали бойовики ХАМАСу. Кілька годин бойовики розстрілювали беззбройних людей та їхні машини, не отримуючи опору від сил оборони країни. На сьогодні відомо про 260 убитих учасників фестивалю. Десятки досі вважаються зниклими безвісти. Також десятки осіб бойовики взяли у заручники. Аналітики очікують, що ситуація може перерости у подальшому у велику кризу із заручниками.

Наскільки жорстоким та масовим був напад на фестиваль, можна побачити у цьому відео The Wall Street Journal:

Напад ХАМАСу, що розпочався 7 жовтня, є не лише найбільш масованим, але і досить «інноваційним». Так, бойовики використовували серед інших засобів параплани, щоб зненацька проникнути в Ізраїль. Як пише The Wall Street Journal, Іран допомагав ХАМАСу готувати цю операцію, що вочевидь вплинуло на його силу. «Офіцери Корпусу вартових Ісламської революції Ірану працювали з ХАМАС із серпня, щоб розробити повітряні, наземні та морські вторгнення», – пише видання із посиланням на високопоставлених членів ХАМАС і Хезболли, іншої терористичної організації, яку підтримує Іран. Водночас, у Вашингтоні поки заперечують цю інформацію. «Ми ще не бачили доказів того, що Іран керував цією конкретною атакою або стояв за нею, але, безумовно, є тривалі відносини [між Іраном та ХАМАСом – Ред.]», – заявив Держсекретар США Ентоні Блінкен 8 жовтня.

Автор:
Тиждень