Війна і стартапи

Суспільство
27 Лютого 2018, 16:29

Наприклад, група демобілізованих ветеранів створює м’ясні консерви I'MREADY. Так і пишуть у презентаціях:«Тушняк твоєї мрії». Бо наїлися не завжди якісних армійських консервів і захотіли кращого. Одесит Олександр Матяш виготовляє чоловічу спідню білизну під брендом RegataClub. У численних інтерв’ю він казав, що, поки служив, відчув, як усе муляє під формою, і спробував зробити зручні та практичні труси.Маємо вітчизняні турнікети для зупинки крові, якісні берці, рюкзаки та багато іншого, що полегшує таке непросте життя армійців.

 

Траншейна стопа — це знайоме українським військовим захворювання. Волонтери не раз демонстрували фото з наслідками довгого перебування у вологих окопах. Шкіра стає тоншою від того, що ноги постійно у взутті, яке іноді й висушити не встигають. На ногах з’являються розм’яклі місця, туди потрапляє інфекція. Лікується довго й важко. Здавалося б, підтримувати гігієну — і траншейної стопи можна уникнути. Але не так просто помити та висушити ноги в умовах життя в земляних чи бетонних бліндажах.

 

Фото автора. Пінна губка для польових умов

 

Допомогти бійцям взялися засновники бренда Estem. Це чудо-губки, якими можна помити все тіло, не тільки ноги, маючи лише 50 мг води. Воду навіть змивати не треба. Достатньо витерти спеціальним рушником. Керівник проекту Костянтин Зубок демонструє,як працює винахід.

 

Читайте також: Застаріла рана

 

«У комплекті є губка, просякнута дерматологічним гелем. І рушник, щоб потім прибрати піну й витерти руки. Достатньо 50 мг води, щоб привести її в дію. Треба добре розмилити, і можна витирати. Після цього рушником прибрати піну, і все. Вона не залишає слідів на руках. Такої губки достатньо, щоб помити дорослу людину. Навіть вагою 100 кг. Ми перевіряли».

 

Колега Костянтина Андрій Петунін згадує, як два роки тому цю технологію привезли з Іспанії. Там губку активно використовують для догляду за лежачими хворими.В Україні тестувати губку запропонували спочатку лікарям. Віддали партію в Київську міську клінічну лікарню № 17. Туди привозять різних людей, зокрема й безпритульних. Відгуки, кажуть, дуже позитивні. Мовляв, губка дає змогу зекономити воду, час і сили. Не потрібно проводити складні процедури, везти людину кудись, піднімати, тягти тази з водою. Один набір коштує 19 грн. Продають в інтернеті, у деяких аптеках та на заправках. Керівники проекту впевнені, що ситуацій, коли така чудо-губка може знадобитися, безліч: подорожі, перельоти, риболовля, полювання. Але основна направленість компанії все ж таки на військових. Свій винахід вже представили Міністерству оборони, демонстрували чудо-губку на виставці «Зброя та безпека». Але поки що її купують самі військові для себе та волонтери для своїх підшефних.

 

Фото автора. Керівники проекту Андрій Петунін та Костянтин Зубок

 

«Від військових позитивні відгуки. Особливо від тих, хто на віддалених блокпостах стоїть, куди лазня не доїжджає. Або від тих, хто у якісь вилазки виходить. І не може підтримувати гігієну. Губка маленька, багато місця не займає. У рюкзак кинув і все», — каже Костянтин Зубок.

 

Читайте також: Операція «по живому». Як відбувається реформування української військової медицини

 

«Якби я на ротації, коли був у шпиталі, мав такі губки, це значно спростило б роботу», — каже Костянтин Корольов. Він інструктор-парамедик. Від організації Patriot Defence провів сотні навчань для військових. Волонтером працював у Мобільному шпиталі імені Миколи Пирогова в зоні проведення АТО. За що отримав президентську відзнаку «За врятоване життя».

 

Фото автора. Інструктор Костянтин Корольов демонструє винахід проекту EasyPractice

 

Нині Костянтин ще й стартапер. Заснував бренд EasyPractice. Разом з однодумцями-інженерами розробляють і власноруч виготовляють макети для тренувань із першої медичної допомоги. Це саме ті руки, ноги, рани та тулуби, які після Майдану почали привозити в Україну закордонні інструктори, щоб навчати поліцейських, військовослужбовців, нацгвардійців рятувати життя. Це досить дорогі манекени, і в разі пошкодження їх доводиться повертати виробнику й довго чекати, поки їх залатають. Саме тому Костянтин і задумав робити імітацію різних пошкоджень у Києві.

 

Читайте також: В Україні випустили за стандартами НАТО перших бойових медиків

 

«У нас у «Захисті Патріотів» зламався манекен, який коштує дуже дорого. І ми вирішили спробувати його склеїти. Поки пробували, зрозуміли, що не можемо. Подумали, чому ж він такий дорогий, якщо всередині поролон і гума?! І вирішили спробувати зробити самі. Один із перших зроблених нами манекенів зараз використовують у «Захисті Патріотів». Вони дуже практичні. Ви зараз, наприклад, можете порізати його ножем і віддати мені, а за добу я вам поверну його як новенького. Ми виготовляємо симулятори поранень, які допомагають тренувати навички зупинки кровотечі та симулятори поранень для розуміння, як діяти в конкретній ситуації за конкретної травми. Приміром, тут скло стирчить із руки, тут осколки, відкритий перелом. Вони кріпляться на руки та на ноги. Ми пішли трошки далі, ніж наші закордонні партнери, і не використовуємо липучки.Я, як практикуючий інструктор, розумів, що липучки заважають і коли вони є на умовно пораненому, то травмують його. Тому ми зробили такі спеціальні дуже швидкі застібки. У нас уже близько 15 видів травм, і ми збільшуємо асортимент. Також можемо робити поранення на замовлення. Якщо людина скаже, що хоче, наприклад, щоб стирчало дві кістки або ніж, ми це зробимо».

 

Фото автора. Манекени для тренінгів з домедичної допомоги від проекту EasyPractice

 

Силікон для ран винахідники купують в Україні. Своїм колегам парамедикам на вироби дають знижку. Люди, які хоч раз проходили навчання з домедичної допомоги, знають, що такі симулятори з кров’ю, вражаючими ранами допомагають піддати людину більшому стресу й відповідно наблизити ситуацію максимально до тієї, яка може виникнути в реальному житті. Нині інструкторів-парамедиків в Україні багато. Майдан і війна цьому дуже посприяли. Але вони не можуть іноді повноцінно працювати, бо не мають обладнання. Щоб колеги не пояснювали на пальцях майбутнім захисникам України, копам чи просто людям, які хочуть бути готовими до всього, як зупинити кров та правильно обробити рану, є такі манекени. Коштують вони від 6 тис. грн. Менші накладки — 600 грн. За словами Костянтина Корольова,вироби українського проекту Easy Practice уже використовують у Бельгії в тренувальному центрі OptionBravo, який надає послуги з підготовки поліції. Також копів тренують на українському обладнанні в Чехіїв приватній школі ParamedCZ. Українські медики вчаться зупиняти кров, перев’язувати й тампонувати рани на такому обладнанні у 205-му Навчальному центрі тактичної медицини Сухопутних військ Збройних Сил у Десні.

 

Читайте також: «Реформи під копняком». Як зробити військову медицину ефективною

 

«Наша мета — зупинити кровотечу. Щоб більше українців проходили тренінги. Це додає стресу. Людина пережила стрес і потім думає, що з цим робити. Не треба, щоб інструктор казав «уяви, що ти бачиш ніж». Треба, що б учень бачив ніж. Як мені у відгуках написала одна з компаній, яка робить спорядження для медицини в США,«що страшніші ваші речі, то більша ймовірність, що в реальності людина зможе щось вдіяти». Тому ми намагаємося робити наші речі страшними».