Відповідь “Заходу-2017”. Де і як країни проводять військові навчання у вересні

13 Вересня 2017, 14:38

З 14 по 20 вересня вересня у Білорусі пройдуть спільні російсько-білоруські військові навчання "Захід-2017", які викликали значний резонанс у світової спільноти через побоювання що можливих збройних провокацій з боку РФ. А нещодавно в Україні стартували командно-штабні навчання "Непохитна стійкість", "Rapid Trident", а у Грузії розпочалися багатонаціональні навчання "Agile spirit – 2017", в яких беруть участь українські морські піхотинці та морська авіація. Слід додати, що наймасштабніші за останні 20 років військові навчання у Швеції "Aurora-17" – це основні навчання напротивагу "Захід-2017".

Тиждень.ua вирішив розглянути, які військові навчання наразі проходять в Україні та світі.

Україна

12 вересня по всій території України розпочалися масштабні командно-штабні навчання "Непохитна стійкість 2017", які триватимуть до 15 вересня. Метою навчань є нарощування спроможностей органами військового управління здійснювати управління військами в ході перегрупування. При цьому у Генштабі попередили, що в районі проведення навчань, над військовими частинами, об’єктами та полігонами всі помічені безпілотні літальні апарати будуть збиті, а особи, які здійснювали запуск або керували цими БПЛА, будуть затримані та притягнуті до відповідальності. 

На Львівщині 11 вересня на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ відбулась офіційна церемонія відкриття українсько-американського командно-штабного навчання із залученням військ "Rapid Trident 2017". Цього року у військових маневрах бере участь безпрецедентна кількість учасників – близько 2500 військовослужбовців з 15 країн світу. Окрім України та США, до навчань залучено військовослужбовців з Канади, Болгарії, Грузії, Естонії, Італії, Латвії, Литви, Молдови, Норвегії, Польщі, Румунії, Туреччини та Великобританії.

 

Швеція 

У Швеції 11 вересня стартували найбільші за 20 років військові навчання "Aurora-17", які триватимуть два тижні. Збройні сили країни повідомили, що у військових навчання беруть участь близько  20 тисяч військових з країн НАТО – США, Франції, Естонії, Литви, Норвегії, а також Фінляндії, яка не є членом Альянсу. 

"Аврора-17" проходитимуть на морі, в повітрі і на суші, а основні місця для проведення навчань – долина Мелардален, околиці Стокгольма і Гетеборга. При цьому наголошується, що збройні сили країн будуть відігравати сценарій спроби захоплення Стокгольма та острова Готланд іноземною країною. 

За словами шведського міністра оборони, існує реальна загроза з боку РФ,тому він виступив за постійну присутність американських військ у балтійському регіоні, адже після анексії Криму її військові літаки активізувались у цій частині. Так, авіація НАТО останнім часом часто перехоплює там російські винищувачі.

При цьому заступник керівника навчань "Aurora-17"  Томас Карлссон зауважив, що "це не навчання НАТО, а перевірка готовності національної оборони, а участь інших країн покращить взаємодію з підрозділами шведської армії".

Латвія

У Латвійській національній академії оборони 10 вересня розпочалися навчання НАТО "Steadfast Pyramid 2017" і "Steadfast Pinnacle 2017", в яких планують взяти участь понад 40 старших і вищих офіцерів з країн-членів НАТО і країн-партнерів альянсу – Фінляндії та Швеції. Навчання проводять з метою вдосконалення здібностей офіцерів вищого рівня і командирів, планувати об'єднані операції і керувати ними. 

Зазначається, що в якості підстави для навчань використовується директива планування всеосяжних операцій – один із основних документів планування об'єднаних операцій НАТО.

Перша частина навчань "Steadfast Pyramid 2017", що проводиться Верховним головнокомандуванням сил союзників в Європі і Вищим головнокомандуванням сил союзників з питань трансформації НАТО, триватиме до 15 вересня. Друга частина – "Steadfast Pinnacle 2017", присвячена в основному ролі командирів на операційному рівні, буде проводитися 17-22 вересня.

Грузія

У Грузії 3 вересня на полігоні Орфоло розпочалися багатонаціональні навчання "Agile spirit – 2017", які триватимуть до 13 вересня. Додамо, що у навчаннях беруть участь українські морські піхотинці, спільно з представниками морської авіації Військово-Морських Сил Збройних Сил України. Мета участі в заході — відпрацювання спільних дій українського підрозділу з підрозділами країн-членів та країн-партнерів Альянсу, підвищення польового та повітряного вишколу в багатонаціональному середовищі.

 

Нагадаємо, що 14 вересня починаються стратегічні російсько-білоруські маневри "Захід-2017", які триватимуть до 20 вересня. Як повідомляла російська сторона, в них планується задіяти близько 13 тисяч осіб. При цьому попередні аналогічні навчання проводилися у вересні 2013 року, ще до початку російської агресії в Криму і на Донбасі.

Міністр оборони України Степан Полторак не виключає можливості провокацій з боку Російської Федерації під час цих навчань.

У НАТО заявили, що російські військові навчання у Білорусі можуть виявитися "троянським конем", зазначивши, що під виглядом навчань Росія може залишити там завезену військову техніку.

Міністр оборони Великої Британії Майкл Феллон заявив, що навчання "Захід-2017" мають на меті спровокувати НАТО і випробувати його обороноздатність, а міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс взагалі закликав Росію скасувати масштабні військові навчання "Захід-2017" на східному фланзі НАТО.