НОВИНИ

Троянський кінь Росії. Світові ЗМІ про військові навчання "Запад-2017"

Financial Times пише, що навчання можуть бути свого роду "троянським конем", який дозволить Москві залишити в Білорусі свої війська і техніку. В свою чергу, The Independent не дуже вірить в операцію з "троянським конем" і вважає, що головна мета Москви - переконатися, що її війська можуть швидко переміщатися в умовах цієї місцевості.

До початку російських військових навчань "Запад-2017" залишається трохи більше двох тижнів. Починаючи з 14 вересня протягом тижня РФ проведе масштабні маневри в західній частині країни, Калінінградській області та на території Білорусі, яка межує з трьома країнами-членами НАТО - Литвою, Польщею і Латвією.

У той час як Москва стверджує, що в навчаннях візьмуть участь майже 13 тисяч військовослужбовців, західні експерти стверджують, що мова йде про більш ніж 100 тисяч військових, з огляду на масштаби підготовки до маневрів. Як зазначають світові ЗМІ, все це розгортається на тлі напружених відносин із Заходом.

Росія готується провести, можливо, одні зі своїх найбільших військових навчань з часів холодної війни - демонстрацію сили, за якою з побоюванням буде спостерігати НАТО на тлі напруженості у відносинах Сходу і Заходу, пише The Guardian.

"За останнє десятиліття російські збройні сили зазнали швидкої модернізації, і "Запад" надасть їм можливість для широких тренувань. Москва звинувачує у зростаючій напруженості НАТО через розгортання протягом останніх років більшої кількості сил Альянсу в країнах, що межують з Росією. За словами НАТО, збільшення розгортання пов'язане з російською анексією Криму", - йдеться в статті.

"Росія не повідомила, скільки військовослужбовців візьмуть участь у "Запад-17", але російський постпред при НАТО Алєксандр Грушко заявив, що в маневрах не передбачена участь більше 13 тисяч солдатів - обмеження, згідно з якими Росія - за міжнародною угодою - зобов'язана дозволити військовим з інших країн спостерігати за навчаннями", - пише газета.

"Росія теоретично може провести навчання в кілька етапів, щоб дотриматись меж у 13 тисяч осіб. За словами західних аналітиків, в останніх навчаннях "Запад" у 2013 році взяли участь, за деякими оцінками, 70 тисяч військових і допоміжного складу, хоча Росія повідомила НАТО під час підготовки, що їх кількість не перевищить 13 тисяч", - зазначає видання.

"За часів холодної війни навчання "Запад" були найбільшими в Радянському Союзі, і в них брали участь приблизно 100-150 тисяч осіб. Після розвалу СРСР вони відновилися у 1999 році і з того часу проводяться кожні чотири роки", - йдеться в матеріалі.

Видання Financial Times також пише, що навчання проходитимуть на тлі найбільш напружених стосунків між Сходом і Заходом з часів падіння Берлінської стіни, тому занепокоєння сусідніх країн цілком зрозуміле. Генерал, командувач американськими військами в Європі Бен Ходжес сказав, що ці навчання можуть бути свого роду "троянським конем", який дозволить Москві перекинути в Білорусь свої війська і техніку, а потім їх там залишити.

Видання нагадує, що в минулому Росія використовувала подібні маневри як прикриття підготовки до реальних військових дій. Так, наприклад, "раптові" навчання в 2014 році безпосередньо передували анексії Криму.

Але, незважаючи на нервозність сусідніх з Росією країн, продовжує Financial Times, аналітики бачать мало підстав для того, щоб побоюватися, що ці навчання можуть бути прикриттям для реального нападу. На відміну від 2008 року, коли Росія вторглася в Грузію через кілька днів після завершення військових навчань на Північному Кавказі, на даний момент немає ніяких ознак того, що Москва розгортає політичну і пропагандистську кампанію, яка виправдала б вторгнення.

Про зростаючі побоювання щодо майбутніх військових навчань Росії, які можуть бути використані як прикриття для вторгнення в Білорусь, пише також The Independent.

"Це демонстрація сили, але в цих діях є і якесь раціональне зерно", - вважає старший науковий співробітник Об'єднаного королівського інституту з дослідження питань безпеки і оборони у Лондоні Ігор Сутягін.

Але, за його словами, головна мета для Москви - переконатися в тому, що її війська можуть швидко переміщатися в умовах цієї місцевості. Він зазначив: ідея про те, що навчання "Запад" можуть бути використані для операції з "троянським конем", щоб розмістити озброєння в країні, не має під собою підстав.

"Якщо ви хочете контролювати Білорусь, ви не можете просто залишити там свої порожні танки, там повинен хтось бути", - сказав Сутягін.