Ватикан визнав суб’єктність нової Православної церкви України та обрання предстоятелем ПЦУ митрополита Епіфанія. Про це у вівторок, 18 грудня, повідомив архієпископ Чернігівський і Ніжинський Православної церкви України Євстратій Зоря.
"Офіційний портал новин Ватикану 17 грудня повідомив про обрання митрополита Епіфанія предстоятелем автокефальної УПЦ. Фактично це знак того, що відповідно до порядку екуменічного діалогу з Православними Церквами в силу канонічного визнання Вселенським Патріархом Варфоломієм Української Церкви та її митрополита — ця церква набуває для Ватикану суб‘єктності", – наголосив він.
Водночас Зоря повідомив про відсутність евхаристійної єдності між католицькою церквою і православною церквою.
"Хоча відсутність евхаристійної єдності між католицькою церквою і православною церквою визначає, що офіційно перша не здійснює якогось церковного акту визнання нової автокефалії, однак фактично поширення цієї офіційної новини є сигналом для всіх, хто ще має сумнів, в тому числі у помісних церквах: дипломатія Вселенського Патріархату перемогла московські потуги", – пояснив він.
За його словами, це означає, що у тих церквах, які ще не визначилися з визнанням автокефалії, з'явився вагомий аргумент зробити це відразу після вручення Томосу.
"Можливо саме тому Вселенський Патріарх і призначив цю подію на 6 січня – щоби дати час тим, хто ще коливається, ухвалити вірне рішення та підтримати нову автокефальну Церкву-Сестру", – додав Зоря.
Нагадаємо, 15 грудня відбувся Об'єднавчий Собор, на якому предстоятелем Об'єднаної української церкви обрали митрополита Епіфанія. Собор тривав 10 годин. Через тиск Росії в Об'єднавчому соборі взяли участь не всі ієрархи УПЦ МП.
Вселенський Патріархат офіційно запросив митрополита Епіфанія отримати Томос 6 січня.
Речник УПЦ КП Євтратій (Зоря) ввечері 15 грудня повідомив, що офіційна назва нової помісної церкви в Україні згідно Статуту – Православна Церква України, а титул Предстоятеля: Блаженнійший Епіфаній, Митрополит Київський і всієї України.