Вашингтон має визначити період згортання співпраці з «Росатомом» для урядів і компаній – фахівці FDD

14 Березня 2023, 18:29

Високопоставлений чиновник Міністерства оборони США нещодавно підтвердив повідомлення з медіа про те, що російська державна атомна енергетична компанія «Росатом» надала Китаю ядерне паливо для реактора, аби Пекін розширив свій арсенал ядерної зброї.

Про це ще 28 лютого повідомляли у Bloomberg News. В грудні інженери «Росатома» доставили вантаж зі збагаченим урановим паливом на китайський острів Чанбяо поблизу Тайваню. Реактор-розмножувач на швидких нейтронах, розташований на острові, може виробляти велику кількість збройового плутонію.

Андреа Стрікер та Ентоні Руджієро – заступниця директора та старший директор Програми нерозповсюдження та біозахисту FDD – пишуть, що минулого року Пентагон спрогнозував плани Китаю розширити свій атомний арсенал щонайменше до 1500 боєголовок до 2035 року. Наразі Пекін має запаси понад 400 боєголовок, а також побудував численні шахти для міжконтинентальних балістичних ракет.

Читайте також: Три причини, чому Китай не є наддержавою – Foreign Policy

Утім, ядерна співпраця Росії та Китаю знову підсвічує відсутність санкцій проти «Росатома». Захід не наклав санкцій на російську корпорацію попри її участь у нагляді за окупацією Росією ЗАЕС. Раніше про це також заявляли українські фахівці, які досліджували залучені до російської агресії виробничі об’єкти.

«Вашингтон і його європейські союзники не наважувалися покарати “Росатом”, оскільки західні країни залишаються частково залежними від російських ядерних поставок. Загалом, незважаючи на війну, «Росатом» очікує 15% збільшення доходів від експорту 2023 року», – пишуть фахівці. На їхню думку, Вашингтон має визначити період згортання співпраці з «Росатомом» для урядів і компаній, щоб уникнути нестабільності на енергетичних ринках.

Читайте також: Брет Шафер: «Упродовж останніх двох років Пекін почав більше віддзеркалювати російські методи, ніж раніше»

«Обнадійлива ознака того, що адміністрація серйозно ставиться до санкцій проти атомної компанії: минулого місяця Державний департамент оголосив про санкції проти трьох дочірніх компаній “Росатома”. Але Вашингтон повинен зробити більше. Конгрес може допомогти, запропонувавши протягом 180 днів розробити адміністрацією стратегію з детальним описом того, як вона має намір згорнути глобальний ядерний бізнес із Кремлем», – підсумовують Стрікер та Руджієро.