Зокрема, Чалий зазначив, що призначення німецького парламентарія на посаду голови Європарламенту було абсолютно передбачуваним.
«Нагадаю, була політична домовленість, що після перебування на цій посаді Єжи Бузека наступним її займе представник фракції «Прогресивного альянсу соціалістів і демократів». І цілком логічно, що саме пан Шульц як лідер фракції соціалістів в Європарламенті зайняв цю посаду», – зазначив він.
Крім цього, експерт прокоментував вплив зміни голови Європарламенту на відносини з Україною:
«По-перше, посада голови Європарламенту визначає повноваження і відповідальність кожного, хто її займає. Відтак пан Шульц, як на мене, не представлятиме інтереси тієї чи іншої політичної групи, а всього Європарламенту. А отже не варто очікувати кардинальних змін з точки зору тієї політичної боротьби і висловлення різних поглядів, які існують в цьому демократичному механізмі (щодо України – Ред.). Ми знаємо про певні відмінності у тональності різних політичних груп Європарламенту в ставленні до ситуації в Україні. Але я не думаю, що ці відмінності, які є зокрема в соціал-демократів, будуть привнесені зміною очільника Європарламенту. Звісно, деякі нюанси можуть бути відображені як в тональності оцінок, так і в діяльності Європарламенту по відношенні до України, але це не буде пов’язано з особистим ставленням пана Шульца, а із загальною зміною ситуації в Україні, а також відносинами між офіційним Києвом і європейськими структурами».
«По-друге, пан Шульц звісно насамперед сконцентрується як на внутрішніх, так і на зовнішніх організаційних питаннях для вибудовування зв’язків і контактів, нового бачення взаємодії Європарламенту з іншими європейськими структурами тощо. Але при цьому питання України, як і інших країн Східного партнерства, буде одним із пріоритетних в обговореннях і рішенням Європарламенту. Не тому, що Україна є ключовим пріоритетом для Європарламенту, а з точки зору того, що, на мій погляд, цього року Україна, на жаль, даватиме все більше приводів для обговорення в Європарламенті. Особливо, в процесі підготовки та проведення виборів до Верховної Ради», – додав він.
Водночас, за словами Чалого, позиція групи соціал-демократів в Європарламенті, як партнерів Партії регіонів, щодо політичної ситуації в Україні може змінитися.
«Ситуація дещо змінюється. Зокрема, нещодавню заяву щойно обраного нового керівника фракції «Прогресивного альянсу соціалістів і демократів»у Європарламенті пана Ханнеса Свободи одному з європейських видань щодо можливості взагалі перегляду у найближчий період партнерства з Партією регіонів можна трактувати як сигнал, що свідчить про можливу зміну позиції соціал-демократів у зв’язку з погіршенням ситуації із внутрішньо-політичною конкуренцією та ерозією демократії в України», – пояснює експерт.
За словами Чалого, Шульц добре знайомий із ситуацією в Україні.
«З точки зору особистого сприйняття центрально-східної частини Європи, де розташована і Україна, серед трьох кандидатур на посаду глави Європарламенту, пан Шульц є людиною, яка більше звертає увагу на цю частину Європи. Отже можна очікувати, що його увага до України у зв`язку з обранням на цю важливу посаду тількизбільшиться», – додав він.