В Україні цього року до масових звільнень журналістів призводили зміни редакційної політики та фінансові проблеми

16 Листопада 2013, 17:15

Чорноморська ТРК

У лютому частина працівників Чорноморської телерадіокомпанії в Криму після страйку черз невиплату зарплати написала заяви про звільнення за власним бажанням.

За словами ведучого «Чорноморки» Володимира Андронакі, заяви про звільнення написали 7 людей – майже всі працівники новин та декілька операторів. Він уточнив, що його звільнено за власним бажанням, хоча в заяві він написав, що просить звільнити у зв'язку з невиконанням роботодавцем вимог законодавства щодо оплати праці.

Фінансові проблеми у Чорноморській ТРК  тривали протягом останніх двох років. У березні минулого року вперше за 17 років існування «Чорноморки» внаслідок страйку працівників в ефір не вийшов випуск новин. Під час переговорів з керівництвом працівники телекомпанії домоглися виплати 70% зарплати за лютий. Але проблеми продовжилися. Влітку в телекомпанії відбулися масові скорочення штату.

"Сегодня"

У березні-квітні 52 журналіста залишили газету "Сегодня" та перейшли до редакції майбутньої газети "Вести", яку створив звільнений редактор "Сегодня" Ігор Гужва. У редакції залишилися працювати журналісти сайту газети, відділів "Спорт", розділу "Твое" та працівники рекламного відділу.

Звільнення журналістів пов’язане з тим, що у січні 2012 року наглядова рада видавничого холдингу "Сегодня Мультимедиа" за результатами службової перевірки звільнила Гужву з посади головного редактора газети "Сегодня". Як пояснило керівництво, це сталося у зв'язку з його незгодою з підходами наглядової ради щодо подальшого розвитку компанії. Сам Гужва назвав причиною свого звільнення опір спробам запровадити цензуру в виданні.

ТВі

У квітні на офіційному сайті ТВі з'явилась інформація, що новим генеральним директором телеканалу ТВі став Артем Шевченко, який змінив у керівництві каналу Наталію Катеринчук. 

29 квітня після тижневого очікування початку переговорів з керівництвом телеканалу  31  журналіст  заявив про звільнення з ТВі.

"Ми не вбачаємо далі за можливе виконувати свої професійні обов’язки на каналі, оскільки не можемо гарантувати нашому глядачеві надання об’єктивної та неупередженої інформації, і вважаємо, що люди, які називають себе власниками та менеджерами каналу, зруйнували репутацію ТВі. У цій ситуації ми бачимо єдиний прийнятний для нас вихід – піти", – додали журналісти.

Серед журналістів, які поставили свої підписи під заявами про звільнення, – Мустафа Наем, Віталій Гайдукевич, Роман Недзельський, Анастасія Станко, Юлія Банкова, Ірина Славінська та інші.

Між тим, генеральний директор каналу Артем Шевченко заявив, що готовий взяти журналістів назад, якщо вони матимуть таке бажання.

У травні з каналу звільнилося ще двоє журналістів – редактор програми журналістських розслідувань «Знак оклику» Кирило Лукеренко та журналіст розслідувальних програм Денис Бігус.

НТКУ

Четверо кореспондентів новин Першого національного – Катерина Бесарабова, Яна Іщенко, Сергій Моргун і Владислав Сокольцов – звільняються з Національної телекомпанії України (НТКУ). Причиною звільнення кореспондентів стали затримки з виплати заробітної плати. Також джерела на каналі повідомили, що НТКУ заборгувала зарплату більшості кореспондентам новин Першого національного.

«Львівська хвиля»

У вересні скандал стався між колективом і керівництвом  радіо «Львівська хвиля»», після чого відбулись масові звільнення працівників. Зокрема звільнилося п’ять журналістів. Напруження у колективі журналісти пов’язували із приходом керівника суспільно-інформаційних програм Оксани Колодрубець (представника власника в творчому колективі), яка після розголошення скандалу написала заяву на звільнення.

Обком

У вересні з інтернет-видання «Обком» звільнились три журналіста – Василь Рибніков, Євгеній Кузьменко та Юрко Космина. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив пан Рибніков. Зокрема Космина повідомив, що причиною звільнення була складна фінансова ситуація у виданні. «Тому, на жаль, ми не змогли продовжувати співпрацю з цим виданням. До керівництва у нас немає претензій», – сказав він.

Згодом головний редактор Олексій Миронов повідомив, що фінансами у редакції проблем немає і запросив до співробітництва бажаючих журналістів.

УНІАН

У жовтні власний кореспондент УНІАН у Брюсселі Сергій Воропаєв написав заяву про звільнення з агентства. “…я прийняв рішення піти з УНІАН. Заяву за власним бажанням відправив ще в п'ятницю ввечері і вже отримав схвалення генерального директора. Прощаючись з агентством, в якому я (зізнатися до свого чималого здивування) відпрацював неповних 10 років, я хочу подякувати всім тим, з ким мені пощастило працювати за цей час”, – заявив він.

Воропаєв подякував усім, хто підтримував його протягом місяца, коли його намагалися перевести з корпункту у Брюсселі.

“Окремо хочу подякувати Олександру Ткаченку і нинішньому генеральному директору УНІАН Вадиму Осадчому…Ну а для тих, хто все ще вірить, що керівництво агентства пропонувало мені якийсь високий пост, скажу лише одне: гендиректор настільки цінує мене, що навіть не запропонував прилетіти за трудовою – попросив тільки прислати заяву про звільнення поштою :)”, – зазначив Воропаєв.

Перед інцидентом керівництво УНІАН відкликало Воропаєва з корпункту в Брюсселі. Воропаєв заявив, що дізнався про своє відкликання з інтернету, і гендиректор агентства Вадим Осадчий не повідомив його про таке рішення.

Forbes 

У листопаді 14 журналістів українського Forbes написали заяви про звільнення. Із цього приводу головний редактор сайту Forbes.ua Олександр Рубан повідомив, що у головний редактор проекту "Forbes Україна" Михайло Котов "без пояснення причин" відхилив прийняту раніше заявку теми про радників першого віце-прем'єра Сергія Арбузова. Однак, за його словами, звільнення відбулося "не через конкретний випадок, відбувалася ціла низка подій, з яких стало зрозуміло, що буде щось змінюватися".

Проте Котов запевив, що 14 журналістів пішли з журналу не через зміну редакційної політики ЗМІ. Згодом заявив, що журналісти, які звільняються, професійні, але він уже починає шукати їм заміну.

Згодом журналісти української редакції журналу Forbes, які раніше написали заяви на звільнення через цензуру, вирішили доробити грудневий випуск.

"Ми написали заяви про звільнення у розпал здачі чергового номера. І доробимо його – так буде чесно перед читачами та героями статей", – заявили журналісти.

У серпні кореспондент журналу «Forbes Украина» Севгіль Мусаєва та заступник головного редактора Forbes.ua Олександр Акименко залишили проект.

«Я вважаю аморальним працювати у виданні, яке належить людині, про яку ми робили розслідування. Звісно, це мені не подобається», – сказав Акименко.