В Україні найнижчі податки: чому це не так

6 Березня 2024, 10:11

Щомісяця податкове навантаження на заробітну плату українців становить 22 % єдиного соціального внеску, 18 % податку на доходи фізичних осіб і ще 1,5 % військового збору. Водночас ЄСВ, по суті, податок, бо його розмір майже не стосується майбутніх страхових виплат.

Нещодавно в соціальних мережах поширювали інфографіку про податки на доходи фізичних осіб у світі. За нею, як виявилося, найнижче податкове навантаження на заробітну плату саме в українців. Зокрема, мова про одну з найнижчих максимальних ставок єдиного соціального внеску у світі — 18 %.

У чому небезпека таких формулювань? Річ у тім, що дехто намагається обрахувати податкове навантаження на основі міжнародного зіставлення найвищих ставок податків. Цього не варто робити, вважають аналітики Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

Наприклад, у Франції 2022 року застосовували найвищу ставку податку 45 %. Утім, вона була лише складником прогресивної шкали оподаткування, тому стосувалася тієї частини доходу платника податку, який перевищував €168 994 на рік. Якщо француз за рік заробив типові €41 150 (трохи більше ніж 1,7 млн грн), то ставка від зарплати становила лише 15 %.

Ба більше, прибутковий податок — це тільки частина податкового навантаження. У більшості країн із зарплати сплачують й інші податки. Скажімо, внески на обов’язкове державне соціальне страхування, які значно перевищують рівень прибуткових податків.
Тож для міжнародного порівняння податкового навантаження варто використовувати комплексний показник, наприклад показник «податкової різниці». Інакше кажучи, це різниця суми, яку сплатив на оплату праці роботодавець й отримав на руки працівник.

За цим показником в Україні протягом 2024 року очікують, що із зарплати 21 852 грн на місяць упродовж року буде сплачено 18 % або 47 200 грн прибуткового податку. Крім нього, ще буде відраховано 1,5 % або 3933 грн військового збору. Також 22 % або 57 689 грн єдиного соціального внеску в соціальні фонди сплатить бізнес. У підсумку за вирахуванням прибуткового податку та військового збору щомісяця на руки український працівник одержуватиме 17 591 грн зарплати.

Читайте також:  Інфляція, безпекові ризики та міжнародні гроші: чого НБУ чекає від економіки найближчі роки   

У багатьох країнах середня частка суми прибуткового податку, внесків і відрахувань і роботодавця, і працівника 2022 року становила 34,6 %. Найнижчі показники були в Чилі, Колумбії, Коста-Риці — 0 %. Найвищі показники мали більш розвинені країни. У середньому для країн Організації економічного співробітництва і розвитку вони дорівнювали 41,2 %.

Як порівняти з Україною, у цих країнах ефективна ставка податку набагато менша, якщо враховувати загальний рівень трудових доходів сім’ї. Наприклад, бельгієць, який проживає сам, сплачує 53 % податків, німець — 48 %. З урахуванням складу сім’ї податкове навантаження для того ж рівня середньої зарплати в цих країнах становить 15,2 % і 15 % відповідно.

Окрім того, податки для громадянина будь-якої країни не закінчуються на прибутковому податку й соціальних внесках. Люди сплачують податки в магазині. Наприклад, в Україні є податок на додану вартість. Для більшості товарів він становить 20 % їхньої вартості. Додатково акцизний податок нараховують на паливо, алкоголь, тютюн. Тож працівник в Україні із середньої чистої зарплати 17 591 грн сплатить у бюджет майже половину власних доходів.