В Україні досі багато сервісів зав’язані на прописці. Це значно ускладнює життя мешканцям окупованих територій

Суспільство
6 Грудня 2021, 16:44

Альона Луньова долучилась до розробки урядової стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Розповідаючи про проблеми цього документу, спеціалістка зазначає, що на законодавчому рівні розділяють громадян, які виїхали з тимчасово окупованих територій і мають довідку ВПО та тих, хто залишився жити в окупації. Однак деякі послуги надають зважаючи на місце проживання, тоді необхідна довідка. Тоді, коли це стосується виплад через безпосереднє переміщення – це справедлива вимога. Проте інколи мешканці ТОТ змушені оформлювати довідку ВПО, щоб отримати український паспорт дитині чи відновити свій у разі втрати. Причина в тому, що досі багато державних сервісів невиправдано зав'язані на місці реєстрації. На думку Альони Луньової, єдиний правильний шлях — зменшити перелік послуг, прив’язаних до місця реєстрації, що, у свою чергу, обмежить сферу впливу довідки ВПО.

"Вимагати довідку переселенця мають тільки тоді, коли людина звертається до державних органів задля отриман- ня спеціальної підтримки, пов’язаної з фактом внутріш- нього переміщення (наприклад, коли йдеться про адресну допомогу, отримання житла тощо). Проте довідка ВПО не може бути обов’язковою для отримання пенсії, бо україн- ські громадяни мають право на неї незалежно від місця проживання, навіть в інших країнах. І, звісно, нам не слід змушувати людей брехати, вказуючи неправдиві дані щодо факту переселення, перевіряти кожен їхній крок, таврувати їх "псевдопереселенцями" чи "пенсійними туристами". Це некоректне й некомпетентне ставлення держави до людей, які змушені залишатися в окупації", – пояснює Альона Луньова.

Читайте також: Переселенці і COVID-19. Які проблеми загострив карантин

В дечому процес полегшила пандемія, через яку з'явилась можливість отримувати пенсію без особистої верифікації та перетинання лінії розмежування. Раніше кошти з карток можна було зняти на підкондрольних територіях лише раз на 60 днів, натомість тепер люди самі обирають зручних час. Це один із дивних плюсів карантину. При цьому Альона Луньова пояснює, що так неможливо визначити, скільки людей відтоді померли на окупованих територіях Донбасу. Допомогти з цим може, наприклад, вимога знімати гроші особисто або електронна верифікація, яку наразі розробляють,— поштовх до її впровадження теж дала пандемія. "Це також може бути періодичний перевипуск банківських карток, отримати які можна лише особисто, що поступово буде впроваджено з 2022року", – розповідає менеджерка з адвокації. Детальнішу розмову читайте у №48 Тижня.