В ЄС не поспішають застосовувати санкції проти причетних до справи Маґнітского

12 Липня 2013, 14:14

Політики ЄС вважають посмертне засудження Сергія Маґнітського порушенням принципу верховенства права.

«Маґнітського було проголошено кримінальним злочинцем на основі непереконливих доказів, в той час як ані корупційний скандал, спричинений ним, ані обставини смерті чоловіка не були остаточно з’ясовані», – сказала в розмові з представниками EUobserver прес-секретар ЄС Майя Коціянчіч.

«Це також є тривожним знаком для російських борців з корупцією», – вважає вона.

Коціянчіч додала, що перший в історії РФ суд вже сам по собі був нелегальним, оскільки російське законодавство не передбачає можливості засудження особи після її смерті – лише можливість її реабілітації на прохання родини. Однак посмертний суд над Маґнітським відбувся проти волі його сім’ї. 

Та незважаючи на обурення, ЄС не поспішає застосовувати санкції проти порушників правових принципів.

У Європейській службі зовнішньополітичної діяльності вважають, що заходи з обмеження свободи політиків, причетних до справи Маґнітского, – такі як блокування віз чи фінансових активів – завдали б надто значної шкоди відносинам між ЄС та Росією. Згідно з EUobserver, в Союзі не вірять, що санкції були б правильним рішенням: якби вони встановлювалися щодо кожного випадку неправомірних дій уряду РФ, російсько-європейські стосунки були б абсолютно заблоковані.  

У квітні британський міністр у справах міграції Марк Харпер повідомив, що Об’єднане Королівство стало першою країною Союзу, яка відмовила у праві на в’їзд 60 російським політикам. Однак пізніше уряд, щоб не зіпсувати стосунки з Москвою, опублікував офіційне повідомлення про «помилку». Пороте 72% британців підтримали б подібний до американського «Акту Маґнітского» документ, який передбачає відмову у відкритті віз та заморожування активів російських чиновників причетних до справи.

Нагадаємо, Сєргєй Маґнітский помер у віці 37 років в палаті інтенсивної терапії лікарні СІЗО "Матроська тиша" 16 листопада 2009 року після 11 місяців утримання під вартою і через 7 днів після того, як йому було пред'явлено обвинувачення. До переведення в лікарню він утримувався в Бутирській в'язниці. За даними слідства, Маґнітскому не було призначено своєчасне лікування і не була проведена адекватна терапія при різкому погіршенні стану здоров'я.

Смерть юриста обумовила  прийняття в США "Акту  Маґнітского", що вводить санкції щодо росіян, ймовірно причетних до смерті юриста.  Відповіддю Росії на "акт Маґнітского" став підписаний президентом РФ Владіміром Путіним  "закон Діми Яковлєва", який, зокрема, забороняє громадянам США всиновлювати російських дітей.