Ув’язнення окупантами журналістів. Що на сьогодні відомо про долю затриманих працівників українських ЗМІ

15 Вересня 2017, 15:03

У січні 2017 року Парламентська асамблея Ради Європи підтримала резолюцію України щодо захисту журналістів. Зокрема, документ закликає РФ звільнити Романа Сущенка, арештованого через підозри у "шпигунстві". Тоді ж ПАРЄ закликала російську владу зняти обвинувачення у "сепаратизмі" та припинити переслідування українських журналістів у Криму – Ганни Андрієвської, Наталії Кокоріної та Миколи Семени.

Тиждень.ua вирішив розглянути як змінилась з того часу ситуація з ув'язненими українськими журналістами.

Станіслав Асєєв

Українець Станіслав Асєєв жив в окупованому Донецьку, під псевдонімом Станіслав Васін писав для «Українського тижня» та інших українських ЗМІ. Із 2 червня він перестав виходити на зв'язок. Учасники тристоронньої контактної групи в Мінську внесли ім'я журналіста з Донецька Станіслава Асєєва в список полонених для обміну. 16 липня терористи визнали, що зниклий Асєєв перебуває у них за ґратами. Вони звинувачують журналіста у «шпигунстві», за що можуть незаконно «засудити» до позбавлення волі на 12–14 років.

На початку вересня представник України у Тристоронній контактній групі у Мінську Ірина Геращенко повідомила, що бойовики "ДНР" підтвердили, що журналіст Станіслав Асєєв (Васіна) є у списках на обмін.

При цьому місія з прав людини ООН звернула увагу, що бойовики не дозволяють спілкуватися з родичами журналісту Асєєву. Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер зазначила, що його тримають під вартою без права зв’язку з зовнішнім світом.

 

Роман Сущенко

Роман Сущенко – паризький кореспондент українського інформаційного агентства "Укрінформ", прибув до Росії у приватних справах, перебуваючи у відпустці. Члени Громадської спостережної комісії Москви виявили його 2 жовтня 2016 року в московському СІЗО "Лефортово". ФСБ назвала Сущенка кадровим розвідником, який нібито збирав відомості про діяльність російських Збройних сил РФ.

Раніше, 26 квітня, Лефортовський суд Москви продовжив до 30 червня арешт Сущенку, обвинуваченому в шпигунстві. 16 червня йому призначили психіатричну експертизу.

27 червня Лефортовський районний суд Москви продовжив термін утримання під вартою українського журналіста Романа Сущенка ще на три місяці – до 30 вересня.

У липні Гельсінська комісія США внесла журналіста Сущенка до списку політв'язнів, яких утримують у РФ. Комісія також оприлюднила матеріал, приурочений до Всесвітнього дня свободи преси – 2017, де також згадала про незаконне утримання Романа Сущенка в російській в'язниці.

У вересні арештований у РФ журналіст Сущенко вперше майже за рік зміг поговорити по телефону із 10-річним сином. Під час розмови журналіст повідомив, що досі не отримав фотографії та речі, які після побачення 21 серпня донька з дружиною передали йому.

 

Станіслав Клих 

На початку вересня незаконно засудженого у Росії українця Станіслава Клиха повернули з психіатричної лікарні Магнітогорська у колонію у Верхньоуральську, куди його етапували ще у березні.

Нагадаємо, 26 травня 2016 року міський суд міста Грозного оголосив вирок українцям Миколі Карпюку та Станіславу Клиху. Карпюка засудили до 22,5 років ув'язнення, а  Клиха – до 20 років. Їх визнали винними в участі в бойових діях проти федеральних військ під час Чеченської війни взимку 1994-1995 років у складі підрозділу "Вікінг", загибелі й пораненні кількох десятків російських солдатів. Правозахисний центр "Меморіал" вважає Карпюка та Клиха політв'язнями. У листопаді Карпюк і Клих підписали всі необхідні документи для підготовки позову в Європейський суд з прав людини. Зазначимо, що в ув'язненні у Клиха розвинувся психічний розлад

 

Микола Семена

Навесні 2016 року в Криму пройшли масові обшуки, в тому числі, у незалежних журналістів, яких підозрювали у співпраці з  проектом української служби Радіо Свобода Крим.Реалії. Так, журналісту Миколі Семені висунили звинувачення в остаточній редакції в кримінальному злочині, передбаченому частиною 2 статті 280.1. Кримінального кодексу Росії «публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації».

На допиті ФСБ Микола Семена заявив, що у своїх матеріалах реалізовував право на «вільне висловлення думки». Зазначимо, що захист Семени, Міжнародна і Європейська Федерації журналістів, а також офіс представника ОБСЄ з питань свободи слова закликали ФСБ Росії випустити журналіста з Криму на лікування, але позитивної відповіді так і не отримали.

Крім того, МЗС України висловило стурбованість переслідуванням громадян України в анексованому Криму, зокрема, журналіста Семени, і закликало припинити тиск на нього.

5 серпня 2017 у Києві заочно нагородили "Знаком народної поваги" журналіста Миколу Семену, який перебуває під слідством в анексованому РФ Криму. 

 

Заклики щодо звільнення українських політв'язнів продовжують лунати з року в рік. Так, нещодавно перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова під час конференції ОБСЄ з людського виміру у Варшаві нагадала про ув'язнених журналістів та вкотре наголосила на тому, що Росія порушує міжнародне право, викривляє історію, створює міфи і втручається у політику інших країн. 
Проте РФ залишається непохитною до подібних заяв, ігноруючи як українські, так і міжнародні організації, а оптимістичні прогнози щодо визволення українських заручників стають дедалі примарнішими.