Усе, що треба знати про РЕЙДЕРСТВО

ut.net.ua
11 Вересня 2009, 00:00

 

Керівництво підприємства та власник 68% «Таврії», який воліє змінити менеджмент, звинувачують одне одного у рейдерському захопленні заводу. Як прогнозував Тиждень (№ 7, 2009), проблема рейдерства під час кризи загострюється. 
 
Що таке рейдерство?
 
Поглинання підприєм­ства або відчуження його майна всупереч волі власника та менеджменту, яке ще можна назвати недружнім поглинанням. Є рейдерство «біле», коли рейдер цілком законно, щоправда без відома засновників, скуповує акції та боргові зобов’язання компанії; «сіре» – коли один зі співвласників підприємства відбирає частку в іншого; «чорне» – майно відбирають сторонні особи шляхом шахрайства, підкупу чиновників і насилля.
 
Звідки і коли прийшло в Україну?
 
Є популярна версія, що рейдерство прийшло в Україну в середині 2000-х із Росії. Насправді тоді з РФ до України перекочували тільки термін «рейдерство» та кілька напівкримінальних структур, що спеціалізуються на недружніх поглинаннях.
На теренах колишнього СРСР недружні поглинання практикувалися ще в 1980-х із появою перших комерційних структур – підпільних цехів, потім легальних кооперативів тощо. Наприкінці 1990-х – на початку 2000-х так зване рейдерство супроводжувало переділ власності між великими фінансово-промисловими групами.
 
3 Які найпоширеніші сценарії рейдерських захоплень підприєм­ств?
 
Через капітал – купивши частку в статутному фонді, рейдер має можливість впливати на призначення/звільнення менеджменту, прийняття рішень і претендувати на активи.
Банкрутство – рейдери скуповують боргові зобов’язання підприємства, одночасно подають їх до сплати, провокують банкрутство й отримують контроль над активами жертви.
Через менеджмент – підкуплене керівництво виводить активи і фінансові потоки компанії в структури рейдера або укладає збиткові угоди, провокуючи банкрутство.
Ключовий інструмент під час виконання всіх сценаріїв – судове рішення, часто незаконне.
 
Які об’єкти можуть зацікавити рейдерів?
 
Будь-які, що мають солідні обороти і більш-менш коштовні активи. Передусім підприємства, що займають великі території, придатні для комерційної забудови; високоприбуткові об’єкти та компанії з непрозорою і конфліктною структурою власників.
 
5 Як рейдерське захоплення підприємства може позначитися на його працівниках?
 
Під час рейдерської атаки на підприємство зазвичай дестабілізується його робота і блокуються фінансові потоки, що тягне за собою затримку зар­плати. Якщо метою рейдерів є тільки активи підприємства, то в разі захоплення його буде ліквідовано, майно продано, а працівники стануть безробітними.
 
6 Як захиститися від рейдерів?
 
Найчастіше причиною рейдерської атаки стає корпоративний конфлікт, тож власник має обережніше обирати партнерів і менеджмент. Ще два запобіжники – потужна юридична служба (грамотно складена документація підприємства) та професійна охорона. Та головне – зв’язки у владних колах і правоохоронних органах. Однак у країні з недосконалим законодавством і корумпованою владою стовідсоткового захисту від рейдерів бути не може