Українською мовою в побуті спілкується половина українців

23 Серпня 2011, 18:49

Як зазначив на прес-конференції у вівторок голова соціологічної служби центру Андрій Биченко, за останні 11 років в Україні розширилося вживання української мови як у сферах народного господарства, так і на побутовому рівні. За його словами, з 2004 року спостерігається тенденція збільшення кількості громадян, які переходять у побуті на державну мову.

Водночас соціолог зазначив, що існують регіональні відмінності: у центральних і західних областях переважає українська мова, а у східних і південних – російська.

У Києві показники приблизно однакові, але дещо більше людей вдома спілкуються російською мовою. У Дніпропетровській області, де також приблизно однакова кількість громадян, які говорять українською й російською мовами: у Дніпропетровську й великих містах переважно говорять російською мовою, а в селах і невеликих містах – українською.

Биченко не вважає, що в Україні якимось насильницьким чином упроваджується українська мова.

"Незважаючи на те, що кількість тих, хто розмовляє українською мовою, зростає, кількість тих, хто вважає її рідною мовою, усе одно менша у порівнянні з цією цифрою", – сказав він. За даними соцопитування, таких громадян в Україні 62%.

Соціолог також звернув увагу, що кількість тих, хто розмовляє українською мовою в громадських місцях, менша, ніж у побуті, і становить 49,2%, а російською – 48,7%.

Експерт пояснює це тим, що у громадських місцях і в транспорті на громадян України може чинитися певний підсвідомий тиск, а також це певна данина традиції, коли україномовна людина на вулиці спілкується російською мовою.

Згідно з даними опитування, 31,8% громадян України пишаються українською мовою. 56,6% громадян України вважають, що кожен громадянин України повинен обов'язково знати українську мову, 38,2% – так не вважають.

Нагадаємо, що  в серпні Луганський окружний адміністративний суд визнав правомірним офіційне використання російської мови на території області. Крім того, раніше рішення щодо надання російській мові статусу регіонального ухвалила місцева влада в Криму, Запоріжжі, Одесі і Донецьку.

В Одесі в липні міська рада дозволила 78 школам і 120 дошкільним закладам вести навчання українською і російською мовами. 

читати ще