Українська міць. Хто та як допомагає військовому сектору країни

21 Серпня 2017, 14:41

Поки за три роки Україна встигла отримати військової допомоги на 3 мільярди гривень, світові організації продовжують долучатись до підтримки обороноздатності нашої країни як фінансово, так і в вигляді різноманітного обладнання, і передачі військового досвіду.

Тиждень.ua вирішив пригадати, хто вже встиг цьогоріч допомогти військовому сектору України, а хто ще готується до реалізації відповідних задумів.

НАТО

4 липня НАТО передали для піротехнічних підрозділів Держслужби України з надзвичайних ситуацій нове обладнання, вартість якого становить 64 тисячі гривень. Так, піротехніки ДСНС отримали засоби індивідуального бронезахисту, сучасні металодетектори для пошуку вибухонебезпечних предметів, а також засоби забезпечення проведення робіт із розмінування. Зазначається, що завдяки реалізації спільного проекту НАТО та ДСНС "Надання підтримки проведенню гуманітарного розмінування в Україні" вдалося відновити діяльність розграбованих терористами піротехнічних підрозділів у Донецькій та Луганській областях.

США

Наприкінці липня США надали допомогу українському навчальному військовому центру в Яворові (Львівська область) обладнанням на суму 22 мільйони доларів. За словами міністра оборони Степана Полторака, імітаційний центр, який відкриється у Яворові, стане одним із кращих у Європі, а його площа складатиме 3,5 тис. м2.

При цьому іноземні інструктори допомагають готувати методичну літературу та безпосередньо українських інструкторів, а також допомагають зрозуміти, що необхідно для оснащення війська. 

Раніше навчальний центр Сил спеціальних операцій відвідав командувач ССО США, який  дав високу оцінку взаємодії між українськими інструкторами та інструкторами США.

 

 

Також будівельні частини американських ВМС Seabees в рамках програми з надання військової допомоги вирішили побудувати в Очакові командний центр для ВМС України. Самі роботи розпочали вже 25 липня. Центр морських операцій є одним з трьох проектів, які наразі планує втілити в Очакові будівельний батальйон США Seabees. Військове командування країни отримає в Очакові повний спектр інструментів управління флотом, що забезпечить більш оперативне та адекватне прийняття критично важливих рішень в складних ситуаціях.

Франція

Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон від імені своєї держави передала Державній службі України з надзвичайних ситуацій три розмінувальні гармати. Зазначається, що гармати передані в якості гуманітарної допомоги, яка є частиною проекту глобальної підтримки Франції робіт з розмінування. Також Дюмон зауважила, що в рамках цього проекту близько 30 інструкторів ДСНС мали можливість вивчити передовий технічний досвід Франції.

Переглянути зображення у Твіттері

У планах 

Чи не найбільш обговорюваним наразі є питання щодо постачання летальної зброї від США. Так, Білий дім представив проект федерального бюджету США на 2018 фінансовий рік, який передбачає, в тому числі, допомогу Україні за різними програмами на загальну суму близько $350 млн. Згодом під час зустрічі Петрі Порошенка з делегацією Національного демократичного інституту США голова ради директорів цієї організації Мадлен Олбрайт наголосила на важливості надання Україні оборонної зброї з метою забезпечення законного права суверенної держави на самооборону відповідно до статті 51 Статуту ООН. Вже через якийсь час військове керівництво США також виступило за надання летальної зброї Україні. А у виданні Тhe Wall Street Journal повідомили, що Пентагон і Державний департамент США розробили план поставок протитанкових ракетних комплексів та іншого озброєння для України. Швидше за все, мова йде про постачання протитанкових ракетних комплексів Javelin, а також, можливо, про надання протиповітряного озброєння. На початку серпня радник президента США Дональда Трампа з національної безпеки Герберт Макмастер розповів про можливе постачання Україні американської зброї, зазначивши, що США вже підтримують Київ, проте американська сторона зацікавлена у підвищенні обороноздатності України з метою "запобігти подальшим вторгненням на її територію" і поки що розглядає можливі варіанти.

Також США вирішили побудувати в Очакові командний центр для ВМС України.  

Роботи розпочали 25 липня. Центр морських операцій є одним з трьох проектів, які наразі планує втілити в Очакові будівельний батальйон США Seabees.

"Початок будівництва на Україні – значне досягненням для NMCB 1 (1-й мобільний будівельний батальйон морських піхотинців США, ще називають Seabees, – ред.). Стратегічно важливою є наша здатність максимізувати ініціативи України щодо євроінтеграції, що в підсумку принесе поліпшення інфраструктури, підвищення обороноздатності країни, а також зміцнить наші відносини і дасть нові можливості для спільних тренувань", – заявив представник "Морських бджіл" молодший лейтенант Джейсон Макджи. 

Військове командування країни отримає в Очакові повний спектр інструментів управління флотом, що забезпечить більш оперативне та адекватне прийняття критично важливих рішень в складних ситуаціях. 

У квітні 2017 року Канада вирішила надати Україні $3.8 мільйонів на розмінування територій. У МЗС наголосили, що виділені Канадою кошти будуть використані для проведення освітніх заходів, а також тренувань і, власне, розмінування на Сході України. До того ж раніше в уряді Канади анонсували надання чергової партії військового обладнання для України.

У лютому Велика Британія погодила створення фонду в розмірі 700 млн фунтів ($876 млн) для підтримки союзників у світі. Передбачається, що підтримка здійснюватиметься лише фінансово, про постачання зброї наразі мова не йде. Більшу частину коштів фонду планується використати саме для допомоги Україні та балтійським державам для стримування Росії. Зокрема, гроші спрямують на підвищення обороноздатності та захист від кібератак.

Португалія також пообіцяла надати матеріально-технічну допомогу Збройним силам України на суму €200 тисяч. Міністр національної оборони Португалії Хосе Альберто Азередо Лопес заявив про готовність надати кошти на закупівлю оснащення та озброєння нелетального характеру та наголосив на подальшій підтримці Португалією прагнення українців до незалежності та територіальної цілісності своєї держави.

На початку липня українська державна фірма "Укрінмаш" підписала контракт з польською державною компанією "PCO S.A.", яка допоможе обладнати сучасною оптикою більше 30-ти одиниць української бронетехніки. Зокрема, в переліку засобів, що згідно з контрактом постачатимуться для потреб Міністерства оборони України, є оптичні приціли, денно-нічні прилади спостереження та перископи. Польські прилади вже успішно пройшли весь комплекс випробувань зі встановленням їх на бронетехніку й отримати відповідні сертифікати на модернізовані прилади нічного бачення, що можуть встановлюватись на БМП-1, БМП-1КШ, БРМ-1К.

Зазначимо, що на тлі загострення конфлікту між світовими "титанами" США, КНДР та Китаєм, а також збільшенні кількості терактів, українське питання щодо підтримки в оборонному секторі відходить для багатьох на другорядний план. "Інвестори" в нашу військову міць, звісно, можуть наразі затягувати з його вирішенням. Проте не можна відкидати саму масштабність та значимість певних рішень (зокрема, надання летальної зброї), які через це так довго й обговорюють. Можливо вже 24 серпня під час першого візиту в Україну глава Пентагону Джеймс Меттіс озвучить конкретніші плани щодо підтримки країни.