Україна закликала європейських партнерів до жорсткішого санкційного тиску на РФ

4 Грудня 2018, 17:03

У Загребі (Хорватія) віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе зустрілася з європейським комісаром з питань розширення і політики добросусідства Йоганнесом Ганом, у ході якої сторони обговорили низку питань діалогу Україна-ЄС. Про це у вівторок, 4 грудня, повідомляє Євроінтеграційний портал. 

 

 

Як зазначається, Климпуш-Цинцадзе поінформувала про новий акт російської збройної агресії в акваторії Чорного моря, що загрожує значним погіршенням соціально-економічної ситуації в Маріуполі та Бердянську. За її словами, примусове захоплення трьох українських суден російськими військовими є класичним актом російської військової агресії проти України, у результаті якого шестеро українських військовослужбовців поранено, 24 захоплено в полон.

 

"Росія відкрила третій фронт проти України, грубо порушивши міжнародне право, відповідно до норм якого українські моряки є військовополоненими, їх арешт росіянами та обвинувачення за нібито порушення російського кордону – абсолютно неприйнятні", – зазначила віце-прем’єр-міністр.

 

Водночас вона наголосила, що, за даними розвідки, тиждень тому існувала загроза захоплення Маріуполя. За цих обставин і було прийнято рішення про введення воєнного стану на 30 днів у 10 областях України.

 

"Воєнний стан – це не оголошення війни. Першочерговими для врегулювання ситуації на Азові є політичні та дипломатичні засоби, однак у разі чергової агресії Росії ми готові використати всі доступні засоби для захисту своєї землі", – підкреслила Климпуш-Цинцадзе.

 

Також вона зазначила, що Україна цінує позицію ЄС щодо засудження застосування сили Росією.

 

"Ми розраховуємо на подальші конкретні кроки наших європейських партнерів з ЄС для впливу на агресора, сподіваюся, що в грудні Європейська Рада ухвалить одностайне політичне рішення про застосування галузевих санкцій ще на 6 місяців", – повідомила Климпуш-Цинцадзе.

 

Своєю чергою, єврокомісар Ган запропонував спільно опрацювати можливість залучення європейської допомоги для розвитку логістичної інфраструктури в Приазов'ї, що сприятиме економічному зміцненню регіону.

 

"Сторони також обговорили процес реформ, антикорупційну політику (створення Антикорупційного суду та діяльність НАЗК), а також підготовку до засідання Ради асоціації, що відбудеться 17 грудня. Віце-прем'єр-міністр наголосила, що Україна сподівається на чітку політичну підтримку поглиблення секторальної інтеграції з боку ЄС у визначених 4 пріоритетних напрямках у рамках чинної Угоди про асоціацію (інтеграція в цифровий та енергетичний ринки, спрощення митних процедур та поглиблення співпраці у сфері юстиції, свободи та безпеки)", – йдеться в повідомленні.

 

Крім того, сторони висловили сподівання, що незабаром вдасться розблокувати укладення угоди між ЄС та Україною про спільний авіаційний простір. А також, обговорюючи тему реформ в Україні, віце-прем’єр-міністр заявила, що, попри передвиборчий період, українська влада налаштована продовжувати програму реформ.

 

Нагадаємо, 25 листопада прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений. 

 

Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ. 

 

27-28 березня в окупованому Криму заарештували всіх 24 українських моряків. Київський районний "суд" окупованого Сімферополя заарештував Володимира Варемеза, Сергія Цибізова, Андрія Оприска, Віктора Беспальченка, Володимира Терещенка, Романа Мокряка, Михайла Власюка, Сергія Попова, Юрія Будзила, Владислава Костишина, Богдана Головаша, Сергія Чуліба, Андрія Драча, Володимира Лісового, Андрія Шевченка, В'ячеслава Зінченка, Юрія Без'язичного, Євгена Семідоцького, Богдана Небилицю, Олега Мельничука та Дениса Гриценка. Своєю чергою, у Керчі також до 25 січня 2019 року були заарештовані поранені Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока.

 

29 листопада заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз заявив, що українських моряків, захоплених Росією в Керченській протоці, почали вивозити із СІЗО в окупованому Сімферополі. 30 листопада заступник Громадської спостережної комісії Москви Єва Меркачева повідомила, що більшість українських моряків, заарештованих у Криму після інциденту в Керченській протоці, перебувають під вартою у ізоляторі "Лефортово", що у Москві. 

 

Також 27 листопада  слідчі Служби безпеки України в Одеський області та прокурори Військової прокуратури Південного регіону України оголосили підозру вісьмом військовим Прикордонної служби ФСБ та Збройних сил РФ, їм інкримінують ведення агресивної війни, замах на умисне вбивство.