Україна з допомогою США та НАТО готова до стримування та захисту від нападу Росії – RAND

Світ
16 Грудня 2021, 17:30

Ризик вторгнення Росії в Україну може спонукати США та їхніх союзників по НАТО відреагувати значно масштабніше, ніж це було у 2014 році. Достойна відповідь призведе до різкого збільшення витрат на оборону протягом наступного десятиліття. Про це пише старший науковий співробітник некомерційної корпорації RAND Вільям Кортні.

Цього року Росія різко збільшила кількість військових поблизу кордону України та в Криму і директор ЦРУ і експосол США в Росії Вільям Бернс попередив, що США та союзники по НАТО побоюються, що Росія може планувати вторгнення.

Читайте також: "Напруга, яку не вдалося розвіяти" та "діалог глухих". Як західна преса відреагувала на перемовини Байдена і Путіна

На думку аналітика, Україна за значної допомоги Штатів і НАТО готова до стримування та захисту від нападу сил РФ, адже українці вже вміють і можуть воювати. 

"Київ не очікує, що західні країни будуть разом боротися з його ворогом, але він шукає військової підтримки", – наголосив Кортні.

США надали Україні радари проти артилерії, надали допомогу в супутникових знімках і аналізі та забезпечили бойове медичне обладнання. Вашингтон постачає патрульні катери Mark VI та протитанкові ракети Javelin . Загалом з 2014 року Штати надали $2,5 млрд військової допомоги.

Читайте також: Хто на Заході говорить про загрозу нового вторгнення РФ в Україну та як це пояснюють

Збільшення допомоги на оборонне озброєння може допомогти українським збройним силам завадити Москві провести широкомасштабну потужну вогневу кампанію для швидкої окупації України на схід від Дніпра із захоплення ключових міст, таких як Київ, Харків та Одеса.

Допомога США може включати сотні протитанкових і зенітних пускових установок і тисячі ракет, таких як Javelin чи TOW. Можуть бути надані недорогі та прості у використанні переносні боєприпаси Switchblade. Прибережну оборону було б доцільно посилити за рахунок розгортання протикорабельних ракет Harpoon. Легкі зенітні системи Stinger можуть дати змогу українським силам завдати ворогу значних втрат під час будь-яких десантних і вертолітних нападів, а також безпілотників, які надсилають дані про цілі до російської артилерії. Окрім покращення використання Україною розвідувальних даних, наданих НАТО, його члени могли б прискорити продаж безпілотних бойових машин і пов’язаних з ними високоточних боєприпасів (PGM).

Читайте також: Президентка Єврокомісії закликала Росію визнати себе стороною конфлікту на Донбасі. Що б змінило таке самовизнання і чому це майже неймовірно

США зважують, чи відправити Україні легкі "Стінгери", чи інші системи протиповітряної оборони та засоби захисту типу "Залізний купол" від ракет малої дальності. США могли б надати гелікоптери Мі-17, які готувалися для Афганістану. Україна могла б отримати вигоду від кращого командування та контролю, засобів радіоелектронної боротьби та розвідки. 

"Якщо Росія вторгнеться в Україну, то швидше за все, застосує масові засоби кібернетичної та радіоелектронної боротьби. Метою буде створити "шок", який призведе до краху оборони  України. Таким було радянське мислення на початку війни в Афганістані та розрахунки Америки на початку війни в Іраку. Але якщо Україна не зламається, Росія заплатить високу ціну. Українські захисники мають географічний розмах та військо, загартоване сімома роками боїв на сході України", – наголошує Кортні.

Ймовірною відповіддю Заходу на нову російську агресію може бути покращене навчання та оснащення українських сил, а також накладення на Росію фінансових та економічних санкцій, більш каральних, ніж запроваджені в 2014 році. Якщо обставини в Україні стануть ще гіршими, то США або союзники по НАТО можуть розглянути можливість втручання власних сил. Вони могли б застосувати грізну повітряну та морську силу, щоб отримати перевагу в повітрі над більшою частиною України, можливо, створивши "зону заборони для польотів".

Однак немає консенсусу США чи НАТО щодо введення власних бойових сил в Україну. Однією з причин є побоювання, що "відкритий бій" може призвести до нової європейської війни, яка можливо, навіть загрожуватиме використанням російської ядерної зброї. Президент Росії Путін заявив, що в 2014 році був готовий привести ядерну зброю в бойову готовність. 

Хоча українці, можливо, й не зможуть перемогти масштабне вторгнення, але вони можуть завдати значних втрат, що буде "чутливим питанням" для Росії. Окупаційні сили можуть бути вразливими.