Убивство чи зникнення? Що відомо про ситуацію із саудівським журналістом в Стамбулі

16 Жовтня 2018, 17:06

У генеральному консульстві Саудівської Аравії в Стамбулі 2 жовтня зник саудівський журналіст Джамаль Хашкаджі. 6 жовтня турецькі правоохоронці почали кримінальне розслідування його зникнення, вони підозрюють, що журналіста вбили на території диппредставництва.

 

Наразі офіційні представники Саудівської Аравії і Туреччини майже не коментують відповідну ситуацію, більша частина інформації, яка відома на даний момент, була оприлюднена різними медіа.

 

Тиждень.ua зібрав інформацію про ситуацію щодо саудівського журналіста, яку вдалося встановити турецьким правоохоронцям, а також представникам ЗМІ.

 


 

Хто такий Джамаль Хашкаджі?

 

Джамаль Хашогджі – журналіст, який народився в Саудівській Аравії, однак згодом переїхав до США. Він відомий своєю критикою саудівської влади. Зокрема, саудівського принца-наступника Мохаммед бін Салмана Аль Сауда.

 

Хашкаджі, якому 13 жовтня виповнилося 60 років, був репортером та редактором багатьох саудівських медіа, також він працював  кореспондентом в Афганістані, Алжирі, Кувейті, Судані та низці інших держав Близького Сходу. Крім того, Хашогджі співпрацював з міжнародними видання, зокрема – BBC, Al Jazeera і The Washington Post.

 


 

Обставини зникнення

 

Джамаль Хашкаджі 2 жовтня прибув у генеральне консульство Саудівської Аравії в Стамбулі (Туреччина) зі своєю нареченою Хатіс Ченгіз, щоб отримати документ, який необхідний йому для одруження. Він зайшов до будівлі близько 13:14 за місцевим часом, однак наречену журналіста до будівлі не впустили, а через п'ять годин їй повідомили, що Хашкаджі вже пішов з дипустанови.  

 

İşte 15 kişilik suikast timi

 

Своєю чергою, Ченгіз наголосила, що чекала нареченого на вулиці, тому не довіряє зазначеній інформації і не знає, де він перебуває.

 

Крім того, вона розповіла про подію у відкритому листі президенту США Дональду Трампу, який газета The Washington Post опублікувала 9 жовтня.

 

 


 

Розслідування: версії Туреччини та Саудівської Аравії

 

У Туреччині правоохоронці 6 жовтня почали кримінальне розслідування щодо обставин зникнення Джамаля Хашкаджі. Зокрема, вони підозрюють, що журналіста могли вбити.

 

За даними слідства, у будівлі консульства на журналіста чекали двоє агентів Саудівської Аравії, які прибули до Туреччини, щоб змусити Хашкаджі "замовкнути". Своєю чергою, за інформацією ЗМІ, у викраденні або вбивстві журналіста брали участь 15 громадян Саудівської Аравії. Зазначається, що, ймовірно, ці особи під час зникнення журналіста перебували в дипмісії Саудівської Аравії в Стамбулі. Так, вони провели в Туреччині два дні, а потім чартерними і регулярними рейсами повернулися на батьківщину. Крім того, турецька проурядова газета Sabah оприлюднила фотографії ймовірних підозрюваних, згідно з повідомленням, їхні особи вдалося встановити завдяки знімкам, зробленим камерами відеоспостереження в аеропорту і готелях, де вони зупинилися.

 

 

У зв'язку з подією Міністерство закордонних справ Туреччини викликало посла Саудівської Аравії і попросило дозволу на обшук консульства країни у Стамбулі. Своєю чергою, принц-наступник Мухаммед бін Салман Аль Сауд заявив, що готовий дати дозвіл на обшук, щоб довести, що Хашкаджі там немає. Відповідний дозвіл Саудівська Аравія дала лише 9 жовтня.

 

Натомість обшуки в генконсульстві Саудівської Аравії в Стамбулі члени турецько-саудівської робочої групи провели тільки з 15 на 16 жовтня.

 

Крім того, 16 жовтня в американського телеканалу CNN з'явилася інформація про те, що Ер-Ріяд готує доповідь щодо смерті журналіста. Очікується, що керівництво Саудівської Аравії заявить, що смерть Хашкаджі наступила після "допиту, який пішов не за планом". Натомість, за даними The Wall Street Journal, влада країни заявить, що вбивство журналіста стало свавіллям працівника  спецслужб.

 


 

Реакція

 

Туреччина

 

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган повідомив, що особисто стежить за розслідуванням зникнення журналіста Джамаля Хашкаджі.

 

"З божою поміччю ми не опинимося перед неприємною ситуацією", – наголосив він.

 

Водночас він підкреслив, представники Саудівської Аравії повинні довести, що журналіст залишив консульство країни у Стамбулі.

 

"Ми повинні якнайшвидше отримати результат від цього розслідування. Посадові особи консульства не можуть врятувати себе, просто сказавши: "він пішов", – додав Ердоган.

 

США

 

Президент США Дональд Трамп анонсував "суворе покарання" щодо Саудівської Аравії в разі, якщо країна буде винна у зникненні журналіста. Глава Білого дому також обговорив "відповідний інцидент з королем Саудівської Аравії в ході телефонної розмови, у ході якої король Саудівської Аравії заперечував будь-яку поінформованість про те, що могло статися з Хашкаджі.

 

Водночас державний секретар США Майк Помпео заявив, що Вашингтон стурбований зникненням саудівського журналіста. За його словами, працівники Держдепу по дипломатичних каналах зв'язалися з офіційними представниками Саудівської Аравії і закликали сприяти розслідуванню цієї справи.

 

"Ми закликаємо уряд Саудівської Аравії підтримати розслідування зникнення Хашкаджі і забезпечити прозорість результатів цього розслідування", – йдеться в заяві.

 

Помпео також додав, що найближчим часом зустрінеться з королем Саудівської Аравії Сальманом бен Абдель Азіз Аль Саудом.

 

Велика Британія, Франція та Німеччина

 

Міністерства закордонних справ Франції, Німеччини та Великої Британії звернулися до уряду Саудівської Аравії щодо розслідування зникнення саудівського журналіста.

 

"Ми очікуємо, що уряд Саудівської Аравії надасть нам повний і детальний звіт про це", – йдеться в повідомленні.

 

Водночас, за даними ЗМІ, Британія розробляє санкційний список представників силових структур і посадових осіб Саудівської Аравії у зв'язку зі зникненням Хашкаджі. Так, британський уряд може застосувати "поправку Магнітського", що дозволяє відповідати обмежувальними заходами на грубі порушення прав людини.

 

Саудівська Аравія

 

Саудівська Аравія пообіцяла вжити заходів у разі санкцій у зв’язку зі зникненням журналіста.

 

"Королівство знову зазначає, що воно відкидає будь-які погрози запровадити економічні санкції або використовувати політичний тиск", – зазначається в повідомленні.