У журналі The Economist розглядають три сценарії подальшого ходу війни

25 Листопада 2022, 17:44

На тлі неочікуваних для більшості світу перемог України на фронті, редактор відділу оборони The Economist Шашенк Джоші описує можливі сценарії розвитку війни на основі тих фактів, які відомі сьогодні.

Перший сценарій: все погано

Попри останні стратегічні втрати, Росія стабілізує лінію фронту впродовж зими за допомогою нових мобілізованих, а навесні завдає нових атак втомленій українській армії. Російська оборонна промисловість відчуває вплив санкцій, утім, залишається здатною виготовляти зброю для нових атак на критичну інфраструктуру України.

Читайте також:   Том Купер: «Для Путіна росармія має захопити будь-яке місто в Україні. Яке саме — немає особливого значення»  

Все це відбувається на тлі послаблення підтримки України західними партнерами через нестачу постачань з Європи. Захоплюють промисловий Кривий Ріг, а також Слов’янськ і Краматорськ на Донеччині. Захід закликає Україну прийняти пропозицію Росії припинити вогонь, а президент Зеленський не має іншого вибору. Через місяці або роки, Росія переозброюється для успішнішого наступу на Київ.

Другий сценарій: глухий кут

Сценарій, у якому складається тупикова ситуація. Автор вважає його ймовірнішим. Щойно мобілізовані російські військові не мають якісних навичок, а вчити їх немає кому – досвідчені офіцери армії РФ мертві або вже далеко на лінії фронту. Новобранців кидають у підрозділи легкої піхоти без бронетехніки, а ті можуть лише укріплюватися на позиціях.

Для України відступ близько 30 тисяч російських військових з Херсону є тріумфом. Утім, він може принести армії РФ сильнішу військову позицію, бо річка Дніпро захищатиме її лівий фланг. Український контрнаступ триває, але із щоразу більшими втратами.

Читайте також:   Генерал Мішель Яковлефф: «У 2014 році я казав колегам зі свого штабу в НАТО: “Це початок Третьої світової війни”»  

Путін продовжує війну лише для того, щоб підірвати економіку та моральний дух України, а також виснажити партнерів. У Європі та в Україні складна енергетична ситуація через спроби заповнити газосховища протягом 2023 року. Мета Путіна – дотягнути до кінця 2024 року, коли Дональд Трамп може перемогти у президентських перегонах і припинити військову допомогу в Україну. Путін виглядає дедалі вразливішим через економічну кризу і суспільне невдоволення війною.

Третій сценарій: щасливий кінець з ядерним продовженням?

Третій сценарій має успішний для України результат, але так само небезпечний. Україна завдає російським силам потужних ударів і підводить ракети дальнього радіуса дії Himars у зону доступності до Криму. Вдається повернути Сєверодонецьк і просунутись далі на схід, а через великі втрати російські новомобілізовані відмовляються йти на війну. Захід продовжує надавати Україні нові системи ППО і навесні українське військо відкриває новий фронт на запорізькому напрямку. П’ять бригад проривають російський фронт і перерізають сухопутний коридор в Крим. До літа українські військові оточують Маріуполь. Завдяки Himars Україна оточує півострів і погрожує повернути Крим. Перемога здається близькою, утім Джоші вважає, що у такому разі Росія може висунути ядерний ультиматум через небажання Путіна залишитися ні з чим.