УПЦ КП під час архієрейського собору дійшов висновку, що частина ієрархів УПЦ МП намагається ліквідувати самостійність церкви та підпорядкувати її Російській православній церкві, пише «Коммерсант-Украина».
"Архієрейський собор УПЦ КП засвідчив глибоке занепокоєння з приводу подій, які відбуваються у вашій церкві. Ми бачимо, як, користуючись ослабленням здоров'я митрополита Володимира (Сабодана) і боротьбою між деякими архієреями за право стати його наступником, внутрішні і зовнішні сили знову прагнуть будь-яким способом фактично ліквідувати незалежність і самостійність УПЦ МП в управлінні, щоб міцніше прив'язати її до Московської патріархії; ширше і без всяких перешкод використовувати вашу церкву в агітації за приєднання України до Росії, а також не допустити подолання існуючого церковного розділення " – йдеться у відкритому листі до УПЦ МП.
Викладені заяви в УПЦ МП відкинули. "Ми будемо їх ігнорувати, тому що в УПЦ КП не мають щонайменшого уявлення про те, що відбувається всередині нашої церкви. В УПЦ КП взяли давню історію про хвороби митрополита, а також про те, що відбувалося в той час, і прив'язали до неї свої висновки. Хоча зараз митрополит Володимир на місці, і він служить. Усередині церкви конфліктів немає", – заявив речник головиУПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко.
Схожу думку поділяють і в РПЦ. "Розкольникам з Київського патріархату весь час ввижаються якісь перевороти всередині УМЦ МП, хоча насправді нічого цього немає. Дане звернення є спробою нагадати про себе, проте не має ніякого відношення до внутрішнього життя церкви", – вважає секретар відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ з міжправославних відносин протоієрей Ігор Якимчук.
В то же час директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський підтверджує, що в УПЦ МП до недавніх пір точилась боротьба. "В УПЦ МП вважають, що люди нічого не пам'ятають, і стверджують, що ніяких конфліктів немає. Хоча ще зовсім недавно всередині церкви була настільки серйозна боротьба, що вона ледь не призвела до розколу всередині УПЦ МП, і тільки стабілізація здоров'я митрополита Володимира зупинила цей процес. Усередині УПЦ МП є група архієреїв, яким імперська риторика патріарха РПЦ Кирила куди ближче, ніж турбота про незалежність УПЦ МП", – зазначив експерт.
Нагадаємо, у лютому 2012 року під час хвороби митрополита Володимира синод УПЦ МП під головуванням найстарішого архієрея – Одеського митрополита Агафангела (Савіна) – одноголосно проголосував за зняття архієпископа Олександра Драбинка з посади голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків, вивів його зі складу Священного синоду і звільнив з посади головного редактора офіційного сайту УПЦ МП.
На початку травня 2012-го в УПЦ МП призупинили дію низки постанов синоду, прийнятих під час відсутності глави УПЦ МП митрополита Володимира (Сабодана) через хворобу. У квітні 2013го священний синод УПЦ МП зняв усі звинувачення з архієпископа Олександра (Драбинка).