Відповідно до закону, некомерційні організації (НКО), які займаються "політичною діяльністю" і отримують іноземне фінансування, повинні будуть офіційно зареєструватися як "іноземні агенти" і подавати звітність раз у кілька місяців.
Всі матеріали, поширювані цими НКО, в тому числі через ЗМІ чи інтернет, повинні супроводжуватися вказівкою на "іноземного агента".
За створення НКО, що зазіхає на особистість і права громадян, а також за порушення російського законодавства в сфері НКО, для "іноземних агентів" вводиться кримінальна відповідальність.
Організації, що працюють в областях науки, культури, мистецтва, охорони здоров'я, благодійності або екології, а також релігійні організації, під дію закону про "іноземних агентів" не підпадають.
Законопроект викликав різку критику з боку російських правозахисників, громадських активістів, а також світової громадськості.
Глава президентської ради з прав людини Михайло Федотов заявляв, що законопроект вступає в протиріччя з двома статтями Конституції, з деякими положеннями Цивільного кодексу, а також з постановами Європейського суду з прав людини та Конституційного суду Росії.
Закон був прийнятий Державною думою 13 липня 2012 і схвалений Радою Федерації 18 липня.
Співавтор законопроекту, депутат-єдинорос Олександр Сидякін повідомив раніше, що політичною діяльністю в Росії займаються приблизно 100 некомерційних організацій.
Винахід терміну "агенти впливу" приписується Юрію Андропову. Формулювання відкривало широкий простір для довільних оцінок, фактично дозволяючи оголосити "агентом", з усіма витікаючими наслідками, будь-кого, чиє уявлення про благо країни відрізнялося від поглядів КДБ.