Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

У Парижі дев’ять годин тривали перемовини радників лідерів Нормандської четвірки. От, що заявили сторони після події

Світ
26 Січня 2022, 21:47

Українську сторону на перемовинах представляв глава Офісу президента Андрій Єрмак, Францію – міністр європейських справ Клеман Бон, Німеччину – радник канцлера Олафа Шольца з питань зовнішньої політики Єнс Пльотнер, Росію – заступник керівника адміністрації президента РФ Дмітрій Козак. Передумовою зустрічі стало відкликання Україною законопроєкту «Про засади державної політики перехідного періоду».

Читайте також: Законопроєкт про перехідний період відкликали як умову участі РФ у зустрічі "нормандської четвірки", хоча в ОП це й заперечують

Також відбувається гострий етап кризи у міжнародних відносинах, спричиненої агресією Кремля і накопиченням військ РФ на кордонах України. 26 січня, ще під час зустрічі в Парижі, посол США у Москві Джон Саліван привіз до російського МЗС письмову відповідь на оголошені раніше ультимативні вимоги Кремля.

Станом на 21:36 Єлисейський палац повідомив, що перемовини завершилися. Як повідомляє кореспондентка Тижня з Парижа, згідно оприлюдненого підсумкового тексту, обговорювали обмін полоненими, пропускні пункти, розмінування. Загалом ситуацію на окупованих територіях.

Керівник ОП України Андрій Єрмак під час брифінгу в українському посольстві заявив, що відновлення Нормандського формату – це вже перемога. Також він додав, що за фінальним комюніке узгодили, що головним є підтримка всіма учасниками формату сталого режиму припинення вогню, яке має відбуватись за будь-яких умов.

Єрмак відзначив, що сторони обговорювали всі розбіжності між Україною та Росією щодо трактування та виконання Мінських домовленостей і заявив, що є бажання працювати над наявними розбіжностями. Крім того, керівник Офісу президента анонсував наступну зустріч, яка ймовірно відбудеться за два тижні у Берліні.

"Сторони підтримали тезис, що робота в підгрупах у рамках ТКГ має продовжуватись і це дуже важливо. Сьогоднішє комюніке – перший документ, який вдалось узгодини з грудня 2019 року", – сказав Єрмак.

Він зазначив, що робота продовжується і Україна готова до переговорів 24/7, бо "для Володимира Зеленського головна ціль – припинення війни і повернення територій" , також пріоритетом є "зняття напруги біля кордонів".

Андрій Єрмак подякував всім учасникам Нормандського формату і зазначив, що робота хоча й нелегка, але Україна до неї готова.

Єрмак: Україна продовжує пропонувати та обговорювати важливість посилення механізму верифікації режиму припинення вогню і ви знаєте, що серед наших пропозицій – залучити у процес верифікації представників країн-учасників Нормандського формату. Це досі на рівні обговорень, проте Україна вважає, що без цих механізмів буде складно стежити за режимом припинення вогню. В той же час,  режим припинення вогню працює, хоча й з певними провокаціями.


Пресконференція російської сторони відбулася в їхньому посольстві у Парижі.

За словами Дмітрія Козака, перемир’я мають дотримуватися безумовно. Домовленість від 22 липня 2020-го має виконуватися і по букві, й по духу обидвома учасниками домовленості. «Ще раз підкреслюю, обов’язок з дотримання цієї домовленості лежить на ЗСУ та збройних формуваннях ОРДЛО. Так записано у Мінських і в цих угодах. Це те сутнісне питання, про яке ми сьогодні домовилися», – зазначив Козак.

Щодо інших питань, то за його словами, «провели інвентаризацію» різночитань Мінських угод, адже «не секрет», що вони є.

Також домовилися провести погодження всередині держав, щоб провести зустріч у Берліні за два тижні і домовитися по всіх проблемах, які «протягом семи років не вирішені».

Читайте також: «Передчасно та занадто обережно». Що відомо про зростання російської агресії та як на це реагує Захід

Також Козак: Ми всі погодилися і це новий прорив… що доки є різночитання всіх цих угод. Їх реалізації, послідовності виконання, Нормандський формат навряд чи зможе відіграти суттєву роль у сприянні врегулюванню конфлікту на Південному-Сході України і в контактній групі. Це першочергове завдання у Нормандському форматі вийти на єдине розуміння всіх положень Мінських угод. І того, що стосується політичних умов врегулювання, і врегулювання режиму припинення вогню, гуманітарних питань… Доти ми не зможемо послати позитивні сигнали в Тристоронню контактну групу і сприяти врегулюванню конфлікту… Колеги погодилися, що треба взяти паузу, подумати і вийти на обговорення цих проблем… Сподіваюся, що за два тижні… ми зблизимо позицію. Нормандський формат не має повноважень по вирішенню конфлікту, він може тільки давати рекомендації. Це наша послідовна позиція.

Читайте також: У Женеві відбувся новий раунд консультацій США та Росії. Лавров заявив про «міряння невідомо чим», Блінкен окреслив два типи відповіді на агресію Росії

Запитання: Сьогодні з Росії лунали пропозиції почати постачання озброєнь «ДНР» і «ЛНР». Чи не суперечить це вашій позиції?

Козак: Я почув це лише за столом перемовин, тому нічого не можу прокоментувати. У нас багато ініціатив з цього питання і багато вдалося курирувати… Я не знаю, чим керувався пан Турчак. З нами він не радився. Але щодо Мінських угод – багато розмов, що Росія підтримує і через це Росію намагаються зробити стороною конфлікту. Після підписання Мінських угод дискусії на цю тему не мають сенсу, бо там не написано, кого можна, а кого не можна підтримувати. Немає заборон ні для кого… (далі від Козака прозвучала розлога промова з ключовою думкою, що підтримка України Заходом і підтримка «ДНР і ЛНР» Росією – це те саме. Це стандартна маніпуляція, адже Україна – визнана міжнародною спільнотою держава, яка постраждала від агресії РФ, що також підтверджено міжнародною спільнотою, зокрема, і ООН – Ред.)

Запитання: На якому рівні пройде зустріч у Берліні і чи обговорювали зустріч лідерів Нормандського формату?

Козак: У Берліні зустрінуться на рівні радників лідерів, як і сьогодні. Зустріч лідерів не обговорюється з 17 вересня минулого року. Вона не має сенсу без подолання розбіжностей… Обмін полоненими гальмується через неконструктивну позицію України… Саміт лідерів має відбутися, коли буде визначено остаточно постконфліктний статус Донбасу… (Зустріч лідерів – Ред.) має стосуватися проведення виборів.

Запитання щодо накопичення сил РФ на кордоні і ймовірної загрози Україні.

Козак: У Нормандському форматі це питання не обговорювалося.

Серед інших важливих заяв, Козак виступив гостро проти залучення Франції та Німеччини до моніторингу режиму контролю за дотриманням припинення вогню. Козак наполягає, щоб це питання вирішували у «двосторонньому форматі» – тобто Україна і так звані «ДНР і ЛНР».

В решті Козак здебільшого повторив уже сказане по кожному з пунктів, зазначаючи «спільну позицію України, Німеччини і Франції», яка є «неконструктивною» з низки питань.