Україна не відмовилася взагалі від $3 млрд боргу Росії, накладено лише мораторій на його виплату в силу об'єктивних обставин, а також природи даного кредиту. Про це повідомив посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба.
"Ми не відмовилися від цього боргу: накласти мораторій – це одне, а відмовитися взагалі від вирішення цього питання – це зовсім інше. Так що ми не порушуємо (міжнародне законодавство – ред.", – сказав Кулеба.
За його словами, рішення української влади накласти мораторій на виплату "прийнято з огляду на низку об'єктивних обставин, зокрема національних інтересів України, а також природу цього боргу. А природа боргу досить специфічна – всі ми добре пам'ятаємо, хто і за що ці гроші отримав в кінці 2013 року ".
"Тому це не класичний борг", – додав Кулеба.
Що стосується окремих заяв про необхідність розриву Україною дипломатичних відносин з РФ, дипломат підкреслив, що це питання не стоїть в порядку денному.
"Мені здається, що в цій дискусії потрібно відповісти самому собі на одне важливе питання: нам потрібен символічний акт або нам потрібно корисну дію від розриву дипвідносин? От якщо ми на це питання відповімо, то ясності стане набагато більше. Мені здається, що більшість адвокатів цього рішення дивляться на нього як раз з точки зору символічності", – сказав Кулеба.
"Я вважаю, що до цього питання треба підходити раціонально і прагматично. Що називається – тримати цей патрон в кишені, але дипломатичний постріл треба робити вчасно", – підкреслив посол.
Нагадаємо, 4 травня президент України Петро Порошенко підписав закон про внесення зміни до статті 4 закону України "Про особливості здійснення угод з державним, гарантованим державою боргом і місцевим боргом", яким продовжується термін дії тимчасового мораторію на виплати за випущеними в грудні 2013 року і викупленими Фондом національного добробуту РФ дворічним єврооблігаціями.
Як повідомлялося, РФ подала в суд Лондона позов проти України через «борг Януковича».
Тим часом, Міжнародний валютний фонд повідомив 16 грудня 2015 року, що борг України перед Росією на 3 мільярди доларів, який був взятий екс-президентом Віктором Януковичем за два місяці до втечі, визнаний державним, а не комерційним.
Україна запропонувала РФ реструктуризувати свій борг на умовах, які були запропоновані всім приватним кредиторам. 1 січня Міністерство фінансів РФ заявило, що готує позов в англійський суд через невиплату Україною $3 млрд кредиту. У свою чергу, тодішній міністр фінансів України Наталія Яресько заявляла, що питання держборгу України перед Російською Федерацією можна вирішити без суду.