У Лавриновича внесли до законопроекту про вибори лише косметичні поправки

28 Вересня 2011, 12:24

«Ті зміни, які вчора було внесено робочою групою в законопроект, є суто косметичними і непринциповими», – заявив Черненко.

За його словами, якщо брати кількісне врахування поправок Венеціанської комісії, то їх дійсно багато – «ледь не половина, а може й більше».

«Але якщо говорити про якість і суть цих поправок, то дійсно, більшість з них, та майже всі вони не носили принципового характеру. Тому сказати, що закон покращився, не доводиться», – зазначив Черненко.

«Там були певні зауваження технічного характеру, які мало впливають на перебіг виборів. Можливо покращують процедуру в певних моментах, але не більше того», – додав він.

Принципових пропозицій, розповідає Черненко, було враховано одиниці. «Наприклад, строк оскарження результатів виборів був збільшений з 2 до 3 днів. Європейський станданрт – 3-5 днів. Взяли по мінімуму – три, але це всеодно мало», – заявив він.

«Багато речей – просто технічні. Приміром, чи можна міжнародним спостерігачам фотографувати», – зазначив Черненко.

Разом з тим, не були враховані принципові пропозиції щодо виборчої системи, яку українська влада хоче змінити на змішану.

Також, зазначив Черненко, в законі про вибори не було прописано строки і межі утворення округів. «Було відіслано до закону про територіальний устрій виборців, який невідомо, чи буде прийнятий, а це було зауваження Венеціанської комісії», – зазначив він.

«Залишили стару норму фактично щодо кворуму в комісіях, згідно з якою рішення приймається половиною від присутніх, а не від загальної кількості. Тобто фактично, у нас меншість комісії зможе ухвалювати рішення», – наголосив Черненко.

Крім того, Венеціанська комісія рекомендувала обчислювати прохідний бар’єр для партій від тих виборців, які взяли участь у виборах. У той час як нинішній законопроект спираєтсья на загальну кількість виборців, що проголосували.

«Скажімо, якщо бюленеті визнані недійсними, а таких у нас до 2-3%, то всеодно від загальної кількості обчислюється прохідний бар’єр. А європейська практика каже, що треба обчислювати від дійсних бюлетенів, не просто від усього, що було вкинуто в урни, а там, де було видно волевиявлення. Це теж залишили без змін», – зазначив Черненко.

Все це, за його словами, дає можливості для зловживань і маніпуляцій на виборах.

Експерт також звертає увагу, що робоча група працювала із «чорновиком висновку Венеціанської комісії, неофіційним документом». Офіційний же висновок окмісія надасть 15 жовтня.

«Чомусь Мін’юст, робоча група не стала чекати кінцевого варіанту, який може відрізнятися від цього чорновика, а почала вносити зміни. І так, як сказав міністр, очевидно, що вони вже й зараз внесуть його в парламент, не чекаючи офіційного висновку від Венеціанської комісії. Тобто це така, знаєте, профанація», – зазначив Черненко.

Зазначимо, 27 вересня міністр юстиції Олександр Лавринович запевнив, що Верховна Рада не буде приймати новий закон про вибори до отримання офіційного висновку Венеціанської комісії щодо остаточного його варіанту.