Впродовж останнього місяця кілька офіційних представників не оминули у своїх виступах можливість вчергове залякати Україну. Так, радник президента Росії Сєргєй Глазьєв в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" заявив, що не виключає можливості введення візового режиму з Україною у зв'язку з активною євроінтеграцією Києва, хоча запевняє, що цього «хотілося б уникнути всіма силами».
Глазьєв також вчергове нагадав про дефолт, який загрожує Україні після набуття чинності угоди про асоціацію з ЄС.
Услід звучали запевнення заступника глави МЗС РФ Алєксєя Мєшкова, що Росія не збирається відмовляти країни СНД від укладення угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з Євросоюзом, але закликає зважити всі "за" і "проти".
Він підкреслив, що "Росія нікого насильно не тягне до Митного союзу, що вже має і без того потужне ядро".
Та незадовго після цього полилася чергова порція негативу в сторону України. Після засідання глав держав Митного союзу і президента України, що відбулося 24-25 жовтня у Мінську перший віце-прем'єр РФ Ігор Шувалов заявив: "якщо зона вільної торгівлі між Україною та ЄС утвориться, то ми себе будемо вести гранично відверто, але твердо".
Водночас він повідомив, що лідери МС прийняли рішення про можливість наділення Ради Євразійської економічної комісії повноваженнями щодо введення єдиного митного тарифу для третіх країн у таких випадках, як у випадку відносин України і Євросоюзу.
Він ще раз повторив неодноразово озвучену позицію Росії, що євроінтегрована Україна Митному союзу не потрібна. "Українській стороні доведеться вибирати, в який бік вона рухається. Поєднати ці два кроки неможливо", – зазначив Шувалов.
Тоді ж президент Росії Владімір Путін заперечив будь-яку позицію РФ стосовно намірів України підписати угоду про асоціацію з ЄС: "Ми взагалі ні "за" і ні "проти" підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС, це не наша справа". І водночас описав картину "рабства України" в ЄС після підписання угоди.
27 жовтня відбулася зустріч Путіна з Віктором Януковичем у Сочі. Зауважимо, що вона планувалася у Мінську, втім, була відмінена. Як пишуть ЗМІ, розмова глав держав тривала близько п'яти годин. Деталі – не розголошуються.
А вже наступного дня глава МЗС РФ Сєргєй Лавров провів офіційну зустріч з міністром закордонних справ України Леонідом Кожарою, де також не полишав можливості ще раз нагадати йому про небезпеку української євроінтеграції.
За інформацією ЗМІ, Лавров кілька разів поспіль переконував українського колегу, що у випадку зближення Києва з Брюсселем українській економіці буде непереливки, тому владі немає потреби поспішати з цим відповідальним рішенням.
Лавров розкритикував ЄС за нав'язування Україні принципу "з нами або проти нас", і одночасно попередив, що після Вільнюса "приєднатися до Митного союзу Київ вже не зможе".
Кожара у свою чергу заявив, що не бачить протиріччя між ЄС і МС.
"Ті, хто говорить, що Україна зближується з ЄС, щоб віддалитися від Росії, глибоко помиляються. Росія завжди була, є і буде стратегічним партнером для України, – запевнив він. – Євроінтеграція не самоціль, а інструмент. Ми хочемо модернізувати нашу країну, перейти на євростандарти , підвищити рівень життя наших громадян. Іншими словами , хочемо побудувати Європу всередині України і щиро вважаємо, що Росія від цього тільки виграє".
На ці слова Лавров емоційно відреагував: "Ми теж вважаємо себе європейцями. І вважаємо неправильним сліпо відтворювати у себе все, що є в ЄС. Нам важливо зберегти свої унікальні цивілізаційні риси".
Згодом Лавров озвучив останній аргумент: у разі зближення з ЄС українцям доведеться змінити технологію виробництва сала, оскільки нинішня не відповідає вимогам Євросоюзу.
На цьому російська сторона не зупинила наступ. 29 жовтня у прямому ефірі телеканалу "Росія 24" радник Путіна Сєргєй Глазьєв заявив, що Угоду про асоціацію між Україною і ЄС не підпишуть.
"Я вважаю, що її не підпишуть. Цю угода не можуть підписати, тому, що вона суперечить всьому – економічним інтересам України, нашій духовно-історичній традиції, вона невигідна Європі, вона невигідна нам, Білорусії і Казахстану. Вона нікому невигідна, крім групи навіжених політиків, які нав'язують цю лінію", – заявив Глазьєв.
Водночас він знову зобразив «ласий сир» для України, якщо вона увійде до Митного союзу: "вона відразу отримує плюс $10 млрд поліпшення торгівлі за рахунок переходу на внутрішнє ціноутворення на газ, ми не братимемо експортне мито з нафти, що поставляється в Україну – це вже $5,5 млрд".
"Повністю відкриється ринок для українських агропромислових товарів – це ще $2 млрд, і, звичайно, величезна кооперація у машинобудуванні, яка цілком зав'язана на Росію, і тут можливості зростання – це багато мільярдів доларів спільних проектів, які сьогодні зупинені, тому що у нас немає ясності, як далі рухатися", – заявив радник президента РФ.
Згодом він зазначив, що "центр усього тиску знаходиться за океаном. Головним штабом усієї цієї євроінтеграції є американське посольство в Києві".
"Уся ідеологія Східного партнерства була вибудувана на залишках холодної війни… проти Росії", – вважає Глазьєв.
Вочевидь, прогнози публіциста Юрія Макарова щодо розвитку ситуації у випадку підписання угоди про асоціацію України і ЄС – цілком вірогідні:
«…Ображені лідери братньої країни, безумовно, кинуть шалені ресурси на дестабілізацію й без того крихкої рівноваги в українському суспільстві».
«В умовах ніяк не захищеного інформаційного простору, з урахуванням уже добре протоптаних пропагандистських навіть не стежечок, а автострад на нас чекає зі Сходу потужна атака на свідомість простих українців», – пише Макаров для "Українського тижня".