"Має місце… маніпулювання з місцями державного замовлення в усному режимі без проведення належних процедур ректорами ВНЗ", – сказано у повідомленні.
КВУ також підкреслює, що розподіл держзамовлення є непрозорим і закритим, що є порушенням прав як ВНЗ, так і абітурієнтів.
Комітет закликав Міністерство освіти і науки, молоді й спорту відмовитися від практики уточнення держзамовлення на прохання ректорів під час вступної кампанії, а також зробити процедуру розподілу держзамовлення прозорою й відкритою для громадськості й у строки, що передують вступній кампанії.
Так, КВУ вважає, що оприлюднення Міністерством освіти і науки, молоді й спорту остаточної інформації про держзамовлення у ВНЗ після завершення вступної кампанії є значним порушенням прав абітурієнтів.
"Значним порушенням прав абітурієнтів є намір міністерства оприлюднити остаточне держзамовлення після завершення вступної кампанії. КВУ вважає, що це рішення порушує права абітурієнтів, особливо незаможних", – сказано в повідомленні.
На думку комітету, вступників має бути поінформовано про розподіл держзамовлення значно раніше закінчення вступної кампанії, тому що ця інформація важлива для вибору ними спеціальності.
Крім цього, серед проблем вступної кампанії КВУ виділив несправедливий перерахунок балів з 5-бальної системи в 12-бальну, де оцінка "5" переводиться в "11", а не в "12", у зв'язку із чим абітурієнти, що отримали атестат під час дії 5-бальної системи, не могли вступити на популярні спеціальності, прохідний бал на який був вище, ніж той, який вони могли теоретично набрати.
Також КВУ звернув увагу на збої в роботі системи електронного вступу й вказав на масові нарікання абітурієнтів на роботу системи "Конкурс", пов'язані, зокрема, з недостовірною інформацією про вартість навчання, кількості місць держзамовлення, кількості позаконкурсних місць.
Нагадаємо, 29 червня Кабінет Міністрів затвердив державне замовлення на підготовку молодших фахівців і бакалаврів у ВНЗ в 2011 році, зменшивши його порівняно з 2010 роком відповідно на 9,5%, або на 8 тис. до 76 тис. і на 19,3%, або на 25,5 тис. до 106,5 тис.
Прийом документів до ВНЗ тривав з 1 по 31 липня.
Про припинення фінансування вже після завершення прийому документів від абітурієнтів міністерство повідомило, зокрема, Києво-Могилянську академію. Так, магістерських програм позбавили Могилянську школу журналістики та інші маґістерські програми Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА). Згодом, однак, міністерство виділило ще додаткових 19 державних місць для Могилянки.