У команді Зеленського розповіли про ставлення до законопроекту про мову

31 Березня 2019, 22:20

У штабі кандидата в президенти Володимира Зеленського детально не аналізували законопроект 5670-д  "Про мову", який нині розглядає Верховна Рада. Про це заявив у коментарі Тижню головний політтехнолог та спікер штабу кандидата Дмитро Разумков.

 

“Проблема у тому, що в нас питання мови політики піднімають перед виборами, от у чому проблема. Насправді, усе, що може розєднувати українців: віра, мова, територія, якісь історичні лідери – потрібно винести за дужки, принаймні доти, доки ми не закінчимо війну”, – зазначив Разумков.

 

“Якщо казати про мови в цілому, то позиція Зеленського дуже проста. Єдина державна мова – українська. Інших альтернатив не може бути. Це записано у Конституції та абсолютно правильно. Якщо казати про популяризацію української, то це слід робити, і це робиться сьогодні, насправді. Зазвичай, нормальні держави ідуть шляхом “пряника”: створення пільгових умов оподаткування на продукти які виходять українською, створення інших умов. Однак, якщо ми кажемо про друковану продукцію, то змушувати випускати її певною мовою, то це вплив на бізнес. Десь читають українською, адесь, за всієї поваги, ні. З російською така ж історія. Треба підходити зважено і популяризувати за допомогою економіки. Так за 5-10 років ми абсолютно підемо від цієї проблеми. Глобально, її і сьогодні немає. Хлопці на фронті, на Сході розмовляють різними мовами. Не лише українською і російською. Хтось грузинською, а хтось англійською. Патріотизм не виміряти мовою”, – додав він

 

Водночас Разумков додав, що стосовно самого законопроекту, який зараз розглядає Рада, “треба сісти і детально розібратися”, а тоді вже визначатися з підтримкою або ні.

 

“Була дуже гаряча виборча кампанія, щоб вникнути у суть. Більше грунтуюся на словах журналістів, але вони часто подають кожен зі своїми відтінками. Повторюю, популяризація мови необхідна, але застосування жорстких механізмів більш повязано з виборчою кампанією, ніж з проблемами у суспільстві. Якщо була така необхідність ухвалити цей закон, то це слід було робити у 2015-му, щоб сьогодні ніхто вже не відкривав рота і не казав, що це повязано з виборами”, – наголосив Разумков.

 

Нагадаємо, 4 жовтня Верховна Рада ухвалила за основу законопроект № 5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

 

19 грудня заступник нардеп Ірина Подоляк повідомила, що комітет Верховної Ради з питань культури та духовності вирішив прибрати із законопроекту про мову норму про кримінальну відповідальність. За її словами, законопроект отримав 2049 поправок від народних депутатів. Також 19 грудня Комітет Верховної Ради з питань культури і духовності розглянув у другому читанні законопроект "Про забезпечення функціонування української мови як державної" та рекомендував парламенту прийняти його в цілому.