Про це для «Дзеркала тижня.Україна» у статті «Вишка всевладдя» пишуть Олексій Шалайський та Юрій Ніколов.
Те, що $400 млн – це ціна за саму бурову установку, випливає з відповіді Держфінінспекції у серпні на депутатський запит. Зазначимо, що згідно з умовами контракту, 80% вартості треба сплатити після Акту техогляду бурової установки, а техогляд проведено.
Так, згідно із даними Держфінінспекції (колишнє КРУ), станом на 14 липня проплати за бурову установку становили $296 млн, тобто 74% ціни контракту.
Разом з тим у червні заступник голови «Нафтогазу» Вадим Чупрун, намагаючись довести, що сама вишка коштує $250 млн, в ефірі «5 каналу» продемонстрував платіжні документи: згідно з ними, за вишку нібито проплечено 80% ціни – $202 млн.
Крім того, автори зазначають, що доставлятиме товар із Сінгапура «Чорноморнафтогаз».
Разом з тим, у відповіді на запит глава Мінвуглепрому стверджував, що певна сума із $400 млн «буде освоєна Highway investment за роботи, пов’язані з проведенням вишки в Чорне море».
Натомість у Держфінінспекції зазначили: «Продавець зобов’язується поставити й передати у власність Покупцеві, у місті Сінгапур, у встановлений термін або обумовлений строк самопідйомну плавучу бурову установку в кількості одна одиниця, а Покупець зобов’язується сплатити передбачену Контрактом ціну і прийняти Бурову установку відповідно до умов Контракту».
Тобто, «всі проблеми з поставкою вишки лягають на плечі «Чорноморнафтогазу». Прямо в порту Сінгапура».
Також автори наголошують, що «фірма-переможець іще до закінчення контракту починає розчинятися вдалині».
Держфінінспекція також повідомляє, що згідно з наданими «Чорноморнафтогазом» документами, встановити змову учасників тендеру не представляється можливим. До такого ж висновку, виходячи з тих самих документів, прийшов і Антимонопольний комітет України (АМКУ).
Нагадаємо, 27 травня у статті під назвою «Вишка для Бойка» в газеті «Дзеркало тижня. Україна» після проведеного журналістського розслідування було оприлюднено інформацію про те, що державна компанія «Чорноморнафтогаз» придбала сінгапурську бурову установку за завищеною на $150 млн ціною через британську фірму, яка перемогла у тендері.
Претендентів було всього двоє, один з яких – Highway investment processing – і взяв приз.
Міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко, коментуючи закупівлю «Чорноморнафтогазом» бурової установки пояснив, що її ціна вища через її комплектацію.