«При потребі у 414,4 млн грн на закупівлю імунобіологічних препаратів бюджетне фінансування у 2012 році становило 302,1 млн грн – 72,9% від реальної потреби. Водночас на 2013 рік відсоток фінансової забезпеченості ще менший і не перевищує 65%. При потребі в 465,9 млн грн обсяг державного фінансування цього року залишився на рівні минулого року. Тобто при зростаючій потребі у вакцинах, фінансове забезпечення виконання заходів програми з імунопрофілактики залишається незмінним», – заявили у відомстві.
МОЗ повідомляє, що забезпечує регіони імунобіологічними препаратами відповідно до наданих ними заявок, а вже на регіональному рівні структурні підрозділі відомства направляють вакцини до кожного лікувально-профілактичного закладу області. «Щорічне формування заявок на закупівлю імунобіологічних препаратів проводиться у межах визначених квот відповідно до обсягу коштів, затвердженого держбюджетом на поточний рік. При формуванні заявки враховується 100% потреба та наявність залишків препаратів у лікувально-профілактичних закладах…З урахуванням наявного залишку препаратів на початок року забезпеченість Чернігівської області вакцинами у 2012 році становила за усіма позиціями імунобіологічних препаратів 100%, Запорізької області – понад 75%, Івано-Франківської області – 100%, Херсонської області – близько 76%», – повідомили в МОЗ.
У той же час, відомство повідомило, що «показники забезпеченості вакцинами, озвучені народними депутатами у ЗМІ, абсолютно не відповідають реальному стану речей».
«Поставка вакцин відбувається у межах визначеної квоти, яка не враховує 100% потреби у вакцинах для регіону, а пропорційно враховує можливості держбюджету в цьому напрямку. Тому перевищення квоти, яке досягається економією коштів чи додатковим фінансуванням, на сьогодні в жодному регіоні не перевищило реальної 100% потреби у вакцинах», – відзначили в повідомленні.
Зокрема, у відомстві вказали, що у 2012 році потреба, визначена Чернігівською областю у вакцині Пентаксим відповідно до квоти, становила 17471 дозу, але завдяки економії коштів МОЗ надало 18809 доз, в той час як реальна потреба цього регіону у вакцині становила 20471 дозу. У Запорізькій області квота становила 25114 доз, надано – 26165 доз, а реальна 100% потреба – 47138 доз. «Тобто перевищення квоти у разі появи такої можливості відбувається майже однаково для всіх регіонів», – вказали у МОЗ.
Як відомо, "Батьківщина" вимагає від прем’єр-міністра, ГПУ та міністра МВС невідкладно перевірити стан розподілу імунобіологічних препаратів, закуплених за кошти держбюджету у 2012 та 2013 роках, а також своєчасність їх доставки у регіони. Відповідний депутатський запит направив секретар парламентського комітету з питань верховенства права та правосуддя, народний депутат Павло Петренко.
У квітні міністерство охорони здоров’я оголосило про підготовку збільшення кількості обов'язкових щеплень, зокрема – вакцинація від папіломавірусу людини та менінгококової інфекції.