НОВИНИ

У Богатирьової придумали "покращення" імунопрофілактики українців за їхні ж гроші

Міністерство охорони здоров’я оголосило про підготовку збільшення кількості обов'язкових щеплень. До кінця року у відомстві планують організувати вакцинацію українців від папіломавірусу людини та менінгококової інфекції.

Про необхідність охопити вакцинацією до 95% українців і переглянути календар щеплень 25 квітня заявила міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова, пише «КоммерсантЪ-Украина».

За її словами, чинна в Україні програма імунопрофілактики на 2009-2015 роки не виконується в повному обсязі.

Як відомо, програма, вартістю 2,93 млрд грн, була прийнята Радою чотири роки тому. Документом передбачалася щорічна вакцинація не менше 95% населення, але виконати плани не вийшло через брак фінансування. Зокрема, 2010 року замість заявлених програмою 316 млн грн з бюджету було виділено всього 237 млн ​​грн, 2011 року замість 370 млн грн – 237 млн ​​грн, цього року замість 475 млн грн – 302 млн грн.

За даними МОЗ, зараз в країні вакциновано від 50% до 75% населення. При цьому прем'єр-міністр Микола Азаров на початку року говорив, що охоплення становить «від 40% до 95% населення залежно від областей».

Виправити ситуацію в МОЗ мають намір популяризацією щеплень серед населення. З цією метою у відомстві запустили сайт про питання імунопрофілактики (imun.moz.gov.ua), де зібрана інформація про захворювання, календарі щеплень, і надають онлайн-консультації. Крім того, за словами Богатирьової, до кінця року МОЗ додасть в календар щеплень вакцини від папіломавірусу людини та менінгококової інфекції.

«Папіломавірус людини викликає рак шийки матки – захворювання, від якого в Україні щодня помирають шість жінок. А менінгококова інфекція – одна з найбільш частих причин смертності дітей віком до року», – розповіла міністр.

Зараз українців від народження до 28 років безкоштовно вакцинують від десяти інфекційних захворювань: гепатиту В, туберкульозу, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, паротиту та краснухи.

Для введення нових вакцин МОЗ має намір звернутися в Кабмін за збільшенням фінансування. Але у відомстві не виключають, що спочатку нові щеплення українцям доведеться робити за свій рахунок.

«Якщо на введення нових вакцин не вистачить коштів, громадянам запропонують їх купити. Завдання МОЗ – зробити так, щоб ці препарати були недорогими», – заявила Богатирьова.

За оцінками експертів, вартість нових вакцин досить висока.

«Вакцина проти папіломавірусу стала доступна для масового використання всього кілька років тому. Вона обов'язкова в США, Канаді, Австралії і багатьох країнах Європи. В Україні нею можна прищепитися в приватних клініках за ціною від 550 грн до 1 тис. 500 грн за дозу, причому таких доз потрібно три», – розповів головний імунолог Києва Федір Лапій.

А вакцини від менінгококової інфекції для дітей до двох років, за його словами, в Україні взагалі немає.

У парламентському комітеті з питань охорони здоров'я стверджують, що існуючий календар щеплень і так перевантажений.

«Календар потрібно переглянути, а от у бік збільшення або зменшення кількості щеплень – це вже питання. Календар недосконалий, він дає дуже велике навантаження на імунітет – про це свідчить значна кількість скарг від лікарів і батьків, які надходять до комітету», – заявила голова комітету Тетяна Бахтєєва.

На її думку, вводити нові щеплення слід в індивідуальному порядку.

«Потрібно вивчити особливості екології та рівень захворюваності в кожному конкретному регіоні. Там, де є ця інфекція, слід вводити нові вакцини, а прищеплювати всіх підряд Україні не підходить», – вважає Бахтєєва.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.