Так, згідно із даними «Баромерту свободи слова» ІМІ, за вісім місяців цього року (із січня по серпень) було зафіксовано два випадки затримання журналістів під час виконання ними професійних обов’язків.
Обидва випадки сталися у серпні. Так, у Донецьку міліція затримала трьох кореспондентів та громадських діячів, що проводили відеозйомку кортежа президента Віктора Януковича. Через чотири години журналістів відпустили, не пояснивши навіть підстав затримання.
Ще двох журналістів (телеканалу ТВі) затримали у Дніпровсько-тетерівському лісництві, яке контролюється президентом Віктором Януковичем. Згодом журналістів відпустили, повідомивши, що затримали їх через відсутність документів на гумовий човен.
Телеканал ТВі звернувся до МВС у місті Києві, а також до Вишгородської прокуратури, щоб вони дали правову оцінку і розібралися в ситуації. При цьому один із затриманих журналістів зазначав, що, згідно з законодавством України, вхід до лісництв в Україні є вільним.
Разом з тим, за даними ІМІ, протягом цього року було зафіксовано 16 випадків побиття, нападів та залякування журналістів.
Приміром, у серпні невідомі здійснили підпал квартири журналіста, головного редактора інтернет-газети «Новини Донеччини», голови правління Донецької обласної громадської організації «Донецький інститут інформації» Олексія Мацуки.
А 31 липня був обстріляний з пневматичної рушниці вертоліт, що належить дніпропетровському журналістові й адвокату Борису Філатову. Крім того, як повідомив у своєму блозі екс-губернатор Харківщини Арсен Аваков, на початку серпня міліція побила харківського журналіста газети "Наша жизнь" Дениса Корнева.
У ніч на 2 лютого у Вінниці був побитий головний редактор газети "Незалежний кур'єр" Сергій Рибаченко. Він у комі потрапив дореанімації.
Найбільше зафіксовано випадків економічного, політичного і непрямого тиску та цензури у ЗМІ – 35. Наприклад зазначається, що з ділового телеканалу UBC 1 вересня мали звільнити «за власним бажанням» близько 40 осіб (усі керівники проектів, інженери монтажу, звукорежисери і половина операторів).
А у травні Національне радіо відмовилося від прямого ефіру погоди після висловлення позиції ведучої в ефірі щодо політичної ситуації в країні.
Зазначається також про дзвінки політиків і чиновників до редакцій незалежних ЗМІ. У цьому контексті згадується зняття з ефіру телеканалу СТБ сюжету про обставини підготовки телепроекту «Розмова з країною».
За даними ІМІ, приводом для зняття сюжету 25 лютого став дзвінок нардепа-регіонала Олени Бондаренко. Прес-служба Партії регіонів також оприлюднила заяву, в якій звинуватила «один із загальнонаціональних каналів під умовною назвою "С … Б"» в провокації та інсценуванні подій, які дискредитують владу.На телеканалі заперечили зняття сюжету через дзвінки політиків.
Крім того, ІМІ зафіксував 24 випадки перешкоджання журналістам під час виконання професійних обов’язків.
Цьогоріч проти журналістів було подано 5 судових позовів (приміром, суд визнав інформацію про злочинне минуле народного депутата від Партії регіонів Юрія Іванющенка такою, що не відповідає дійсності; а у серпні екс-майор Управління держохорони Микола Мельниченко подав до суду на телеканал ICTV через «однобоке» висвітлення справи Леоніда Кучми), у той час як представники медіа подали три позови, зокрема, проти глави Міненерго Юрія Бойка.
Порівняно з усіма місяцями, найбільша кількість випадків нападів на журналістів, а також один випадок застосування вогнепальної зброї були зафіксовані у липні. Тоді ж різко зросла кількість випадків заборони журналістам бути присутніми на судових засіданнях.
Досить спокійним щодо конфліктів між пресою та владою був січень, якщо не враховувати обшуки у квартирі блогера і журналістки Олени Білозерської у рамках кримінальної справи щодо діяльності ВО «Тризуб».
Днями стало відомо про самогубство у Лисичанську (Луганська область) відомого у місті журналіста Олександра Потупала. Сусіди і друзі припускають, що причиною самогубства журналіста могла стати незатребуваність. Останнім часом він був безробітним.
У звіті за серпень ІМІ підсумовує, що ситуація зі свободою преси в Україні є складною і постійно демонструє тенденції до погіршення. Зазначимо, що на початку вересня стурбованість станом свободи слова в Україні висловила Європейська федерація журналістів.