«Це тріумф». Як на Заході оцінили візит Зеленського до європейських столиць

Світ
16 Травня 2023, 17:15

Поїздки Володимира Зеленського до Великої Британії, Німеччини, Франції та Італії продемонстрували «зміну політичного ландшафту», пише The New York Times.

«Президенту України Володимиру Зеленському пообіцяли надати мільярди доларів нової військової допомоги під час бурхливого туру до європейських країн-союзників, що відображає разючу зміну політичного ландшафту, оскільки Європа тепер відіграє більш ключову роль в озброєнні України для її очікуваного контрнаступу», — зазначає видання.

Посилаючись на аналітиків, The New York Times пише, що така підтримка вочевидь зумовлена тим фактом, що «війна перебуває у вирішальній фазі, коли українські сили збираються для контрнаступу, який може визначити умови будь-яких майбутніх переговорів із Росією». На думку видання, це також може відображати той факт, що підтримка України в Сполучених Штатах, які все ще є найбільшим постачальником зброї, імовірно, зазнає тиску. Найголовніша причина цього — президентські вибори, що наближаються, у США.

Читайте також: Андреас Умланд: «План Маршалла відіграв певну роль в економічному відродженні Німеччини, але не став головним рушієм»

«Візит Зеленського до європейських столиць був tour de force [тріумфом. — Ред.]. І з погляду публічної дипломатії, і з погляду отриманої підтримки», — написав у своєму твіттері голова комітету закордонних справ парламенту Естонії Марко Міхельсон.

Німецьке видання Der Spiegel опублікувало фото з подякою, яку Володимир Зеленський залишив у книзі гостей резиденції федерального президента Німеччини, і зазначило, що візит має велике значення з огляду на відносини, що склалися між президентами країн торік. Тоді, як кажуть, Володимир Зеленський відмовився прийняти Франка-Вальтера Штайнмаєра в Києві. Видання написало, що «вражає дуже вигнутий, витончений почерк Зеленського». І саме повідомлення також наштовхнуло видання на невеликий «лікнеп» із правильного написання прізвища українського президента. Der Spiegel зазначило, що незадовго до візиту Зеленського федеральний уряд уклав новий пакет зброї та боєприпасів на €2,7 млрд — найбільший із початку війни.

«Народження України в Німеччині» — таку назву має стаття понеділкового номера німецької газети Die Welt. «Навіть через 30 років після розпаду в головах німецьких вищих політиків залишався лише Радянський Союз. Федеративна Республіка була сліпа до чіткого розмежування між злочинцем і жертвою. Зустріч Зеленського й Шольца дає надію. Нарешті німецький погляд на схід став гострішим», — пише автор матеріалу Клаус Ґайґер.

У своїй промові в Бундестазі 2 березня, приуроченій до роковин початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Олаф Шольц зазначив: «Наше «ніколи знову» означає, що імперіалізм Путіна не повинен переважати». На думку Ґайґера, гармонійний візит Зеленського до Шольца тепер закріпив цю зміну.

Читайте також: Посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен: «Німеччина має досить мало досвіду лідерства»

«Трошки друзі» — таку назву має стаття Фабіана Райнбольда про візит українського президента до ФРН у німецькій газеті Die Zeit. «Через п’ять місяців після того, як Володимир Зеленський почав залишати країну для поїздок до західних союзників, він приїхав у Німеччину. Він був у Вашингтоні та Лондоні, у Парижі та Брюсселі, у Гельсінкі та Варшаві, останнім часом навіть у Гаазі та Римі, перш ніж відвідав німецьку столицю. Це показує, наскільки складними залишаються відносини між Берліном і Києвом, хоча Німеччина зараз є одним із найбільших прихильників України у війні проти Росії», — пише оглядач. На його думку, тим, як Шольц приймав Зеленського, він хоче показати, що «тут розвивається тісна дружба». Для німецького журналіста очевидний факт зміни відносин між країнами, як порівняти з тими, що були торік. І найбільший від початку війни пакет військової допомоги — свідчення цього.

Потепління у відносинах між керівництвом двох країн помітили також і французькі журналісти: «Візит українського президента до Німеччини, перший із початку російського вторгнення, ознаменував явне потепління відносин між Україною та Німеччиною, які певний час були напруженими через небажання канцлера постачати Україні зброю».

«Візит відбувався на тлі запеклих боїв у Бахмуті, «українському Вердені», місті, у якому до війни проживало 70 тис. мешканців і яке тепер повністю зруйноване. Україна контролює лише десяту частину міста, що стало одночасно символом для обох сторін і пасткою для знищення якомога більшої кількості ворожих підрозділів. Схоже, динаміка останнім часом змінилася на користь українців», — пише видання Les Echos.

У неділю Володимир Зеленський зустрівся з Еммануелем Макроном та премʼєр-міністркою Елізабет Борн. Вечеря в Єлисейському палаці тривала понад три години разом із годиною, коли два президенти розмовляли віч-на-віч. Французький президент запевнив українського колегу, що «готуються нові постачання зброї». Серед іншого, Франція надасть «десятки бронемашин і легких танків, зокрема AMX-10RC… найближчими тижнями», — пообіцяв глава [французької] держави. «Ці машини, які надійшли на озброєння 1981 року, використовуються для розвідувальних місій і є колісними. Вони можуть відкривати вогонь у відповідь у разі контакту з противником завдяки 105-мм гарматі та двом кулеметам. На дорозі AMX-10 RC може розвивати швидкість 85 км/год», — пише La Croix.

Читайте також: «Конкуренції за увагу немає». Франція відповідає на звинувачення у перетягуванні уваги через візит Зеленського до Парижа

«Франція підготує та оснастить кілька батальйонів, а також зосередить свої зусилля на підтримці потенціалу протиповітряної оборони України», — ідеться в спільній заяві українського та французького президентів. Париж уже постачив Україні зенітні ракетні комплекси малої дальності «Містраль» і середньої дальності «Кроталь» і разом з Італією розглядає можливість постачання більш сучасних зенітно-ракетних комплексів SAMP/T «земля-повітря», наголошують у спільній заяві двох лідерів.

Деякі експерти також висловлювали критику щодо того, що Україна поки що не має обіцянок про отримання винищувачів. Зокрема, французький політолог Александр Мельник у твіттері пише: «Відмова надати винищувачі Києву — це все одно, що спустити штани перед Путіним, який зупиниться лише там, де його зупинить пістолет. Безумовна допомога Україні — це незамінна інвестиція в нашу майбутню безпеку».