Трьох кримськотатарських активістів катували під час затримання – адвокат

5 Квітня 2019, 12:15

Затриманих співробітниками ФСБ кримськотатарських активістів Ремзі Бекірова, Османа Аріфмеметова і Владлена Абдулкадирова катували під час затримання. Про це у п'ятницю, 5 квітня, повідомив об'єднанню  "Кримська солідарність" авдокат Едем Семедляев.

 

"Ремзі Бекіров розповів, як і де його затримали. 27 березня, десь в 21: 00-22: 00 годин, в місті Аксай, в кафе. Вони були втрьох: Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов і Владлен Абдулкадиров. Людей 10- 15 зайшли, відразу повалили і почали бити. В основному били по ногах, наказу не було бити по голові. Єдине, хтось, мабуть, потрапив все-таки Осману Аріфмеметову по голові і він, за словами Ремзі, втратив свідомість. Але його швидко привели до тями. У Ремзі був з собою рюкзак з змінним одягом і 46 тисяч рублів. Після цього він ці гроші не бачив. У протоколі затримання це все вказав і просив, щоб повернули ці кошти його дружині. За цей час він не знає, де ці речі і де гроші. Після цього їх закували в наручники і вивезли кудись в ліс. Там їх також побили. Хлопці вже були готові прощатися з життям", – розповів адвокат.

 

Семедляєв також додав, що після цього затриманих в наручниках близько шести годин везли до Тимашевська. Під час дороги звучали постійні погрози та образи. Згодом в Тимашевськ приїхали співробітники ФСБ з Сімферополя, пересадили активістів у інший автомобіль і десь в 7: 00-8: 00 ранку, 28-го березня, вони були вже в Сімферополі. 

 

"Їх погодували о 22:00 28 березня, тобто, добу вони нічого не їли. Єдине, кілька разів була можливість попити води. У наручниках читали намаз. 29 березня о 08:00, всіх 23 заарештованих кримських татар завантажили в автозаки. Уже в аеропорту вони зрозуміли, що їх привезли в аеропорт. Потім їх посадили в великий літак. Куди їх везуть – їм не сказали. Тільки лише коли вийшли з літака, вони зрозуміли, що знаходяться в Ростові-на-Дону", – повідомив правозахисник.

 

Адвокат зазначив, що по приїзду в ростовське СІЗО в активіста зафіксували побої.

 

За словами Семедляєва, наразі Бекіров знаходиться у двомісній камері, умови утримання стандартні, прогулянка один раз в день протягом години. 

 

Як повідомлялося, правозахисники  міжнародної правозахисної організації  Human Rights Watch назвали арешти кримських татар, які сталися 27 і 28 березня, безпрецедентним кроком для посилення тиску на групу, яка розкритикувала російську окупацію Кримського півострова. 

 

Водночас міністерство закордонних справ України вимагає від Росії забезпечити консульський доступ до 23 кримських татар, які були заарештовані в окупованому Криму й вивезені до Ростова. 

 

Раніше уповноважений ВР з прав людини Людмила Денісова  заявила, що в окупованому Криму 23 заарештованих кримських татар, яких підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації "Хізб ут-Тахрір", вивезли до Ростовської області, де розмістять у п'ятьох СІЗО. 

 

Нагадаємо, 27 березня в окупованому Криму працівники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії провели щонайменше 25 обшуків у будинках підозрюваних в участі в діяльності забороненої в Росії релігійної організації «Хізб ут-Тахрір». Зазначається, що російські силовики в окупованому Криму оточили мікрорайон селища компактного проживання кримських татар Строганівка, де вранці провели обшуки. Також силовики встановили блокпости на виїздах, перевіряють автомобілі та документи у всіх пасажирів. У ФСБ Росії заявили про затримання в Криму 20 кримських татар, який підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір". 

 

Разом з цим, адвокат Еміль Кубедінов повідомив, що під час обшуків у будинках кримських татар російські силовики підкидають «заборонену» літературу. Проте згодом стало відомо, що до затриманих активістів допустили адвокатів. 

 

Ввечері 27 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для дев'ятьох затриманих під час обшуків кримських татар.

 

28 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для усіх 23 затриманих під час обшуків кримських татар, які підозрюються в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір" . 

 

Натомість 28 березня представник слідчої групи, яка займається справою "Хізб ут-Тахрір", заявив, що в Ростові-на-Дону були затримані Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов і Владлен Абдулкадиров. Також в окупованому Сімферополі біля будівлі підконтрольного РФ  Київського районного "суду", де обирають запобіжний захід фігурантам другої хвилі сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір», працівники "поліції" затримали учасника флешмобу на підтримку затриманих активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність» Таїра Ібрагімова. 

 

Водночас Головне управління Національної поліції України відкрило кримінальне провадження за ст. 162  ч.2 Кримінального кодексу України за фактом порушення недоторканності житла кримських татар передбачена кримінальна відповідальність – до п'яти років позбавлення волі.

 

Своєю чергою, омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що більшість громадських активістів, будинки яких в окупованому Сімферополі обшукують російські силовики, відвідували українських політв'язнів Кремля та їздили на судові засідання до Ростова-на-Дону. Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові незаконні обшуки помешкань та затримання представників кримськотатарського народу, які відбулися 27 березня в окупованому Криму.

 

Водночас Україна проінформувала генерального секретаря та послів держав-членів Ради Європи про системні затримання в Криму кримських татар. Також українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. Крім того, українська делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи звернулася до генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда та президента ПАРЄ Ліліан Марі Паск‘є у зв‘язку з новою хвилею репресій тимчасової окупаційної «влади» Криму проти кримських татар. 

 

У відповідь посольство США в Україні висловило стурбованість проведеними Росією рейдами і арештами в окупованому Криму. Згодом Європейський союз вислови занепокоєння повідомленнями про проведення в анексованому Росією Криму обшуків та арештів і закликає російську владу припинити тиск на кримськотатарську громаду.дночас українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. 

 

Крім того, Держдепартамент Сполучених Штатів засудив дії Росії із затримання 23 жителів Криму, підозрюваних в участі в організації "Хізб ут-Тахрір", яку у РФ називають терористичною.