Треба «забомбити» Путіна позовами. Ініціатори пояснили мету справи проти ПВК «Вагнер» у суді Лондона

8 Грудня 2022, 20:28

Нещодавно, 1 листопада, у Лондоні почався перший суд у справі українців проти Євгенія Прігожина і так званої «Групи Вагнера». Ініціатором позову став юрист Джейсон МакК’ю. Наступний крок – подання до суду деталей у справі, розповів МакК’ю на пресконференції 7 грудня.

Юрист каже, що правосуддя у справах українців проти російської терористичної організації та воєнних злочинів загалом – це про репарації. ПВК «Вагнера» – лише перша ціль і перший важливий та символічний кейс. Юрист планує подавати до суду проти групи та її власника Прігожина так само в інших країнах, серед яких і США.

Юрист та ексзаступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Сергій Шкляр під час конференції зауважив, що загалом цей позов може зайняти від року до трьох. У майбутньому також можна очікувати позови бізнесу проти бізнесу у зв’язку із великими втратами України внаслідок російської агресії.

Народна депутатка Галина Янченко додала, що мета таких справ –  «забомбити» Путіна і його поплічників позовами, аби відвести увагу від тероризування мирного українського населення.

Член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський розповів, що МакК’ю після розгляду справи Верховним судом Лондона, також ініціюватиме позови в американських судах.

Читайте також: ЄС погодився накласти санкції на “вагнерівців”. Розповідаємо про найвідоміші злочини російських найманців у світі

Виграти у такій справі важливо, каже Веніславський, через те, що факти, які будуть встановлені судами стосовно ПВК «Вагнер» і росіян, які фінансують її діяльність, після набрання чинності стануть беззаперечними аргументами під час наступних розслідувань російських злочинів.

Позов ініційовано приватною компанією і, за словами МакК’ю, є ще багато юридичних приватних компаній, які готові допомагати й залучати до цих справ українських біженців у Великій Британії. До розслідування залучений також український уряд, утім юрист не уточнив, у який саме спосіб.

Крім справи проти Прігожина та його приватної групи бойовиків, також є розроблена ще низка справ, які можуть подати в американські та англійські суди. МакК’ю каже, що поки не можна розкривати деталі, але вони спрямовані на заморожування російських активів закордоном.

Веніславський додав, що позов відіграє дуже символічну роль, зокрема, й у важливому процесі визнання Росії країною, яка спонсорує тероризм, у США. Кейс Джейсона МакК’ю може суттєво допомогти у досягненні цієї цілі, адже США гостро реагують на будь-які прояви тероризму і його фінансування. Крім того, ПВК «Вагнера», зауважують спікери, фінансується напряму Владіміром Путіним.

Читайте також: Епоха кувалди. Що страта зека-вагнерівця розповідає про найближче майбутнє Росії

За словами британського юриста, наразі не йдеться про чіткі наслідки для учасників та керівників групи, але позначення терористичних дій групи на карті призведе до штрафів, стигматизації її діяльності та кінця її існування. Також МакК’ю зауважив, що ціль – не кожен окремий учасник групи, а ті, хто спонсорують організацію, аби забрати їхні гроші й віддати українцям як репарації.