ЄС погодився накласти санкції на “вагнерівців”. Розповідаємо про найвідоміші злочини російських найманців у світі

Політика
17 Листопада 2021, 18:40

У понеділок, 15 листопада, стало відомо, що Європейський союз погодився скласти список можливих санкцій проти російських найманців з ПВК "Вагнера", розміщених у Сахельському регіоні Західної Африки. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на слова міністра закордонних справ Франції Жана-Ів Ле Дріана.

Західні дипломати зазначили, що для того, аби рішення не могли оскаржити в суді знадобиться певний час. Вони мають зібрати достатньо доказів, щоб активи "вагнерівців" та компаній, які з ними співпрацюють, заморозили та заборони їм поїздки.

 

Читайте також: "Справа вагнерівців": хто та як розслідує зрив спецоперації

 

Чому Захід вирішив ввести санкції на "вагнерівців"

Громадянська війна на Малі триває майже десять років, протягом цього часу продовжується військова співпраця із Францією, кошти Євросоюзу вкладаються в навчання малійських військових. І зараз уряд Франції незадоволений тим, що прихована армія Кремля бере участь у збройному конфлікті на Малі та від початку застерігала країну від цього рішення. Французькі дипломати заявляють, що хунта Малі звернулася до цієї ПВК, щоб утримати владу після закінчення перехідного періоду.

Появою "вагнерівців" у Малі також занепокоїлися німці, естонці а також африканські держави: Камерун, Нігер, Чад, Конго-Браззавіль… Журналістка Тижня Алла Лазарева пише, що таким чином Росія намагається відновити свої впливи в Африці, що існували за часів СРСР. У цій грі “Вагнер” є зручним інструментом, загартованим у спецопераціях в Україні та в Сирії, в Лівії та на Мадагаскарі, а також — у Центрально-Африканський республіці, пояснює вона.

Окрім участі у війні на Донбасі, ПВК неофіційно бере участь у військових конфліктах у всьому світі. 31 березня 2021 року Управління верховного комісара ООН по правам людини опублікувало звіт експертів, які "виразили тривогу щодо використання урядами країн російських інструкторів, приватних військових та безпекових контрактників".

Ми зібрали інформацію про найбільш гучні воєнні злочини “вагнерівців” та те, чому країни насторожуються їхньою участю у збройних конфліктах.

Злочини в Україні

За інформацією українських правоохоронців, бойовики “Вагнер” причетні до аварії військового літака Іл-76 над Луганськом і до штурму аеропорту "Луганськ". Крім того, бойовики ПВК брали участь у боях за Дебальцеве. Про це пише “Слово і діло”.

Зґвалтування, залякування та насильство щодо цивільних у ЦАР

У жовтні 2021 року ООН повідомила, що мирні жителі, у тому числі журналісти, співробітники гуманітарних організацій та представники меншин у Центральноафриканській Республіці (ЦАР), а також миротворці зазнають насильницьких переслідувань та залякувань з боку так званих російських інструкторів з групи "Вагнера".

У звіті ООН зазначають, що в багатьох частинах країни “вагнерівці” ґвалтували чи здійснювали інші сексуальні наруги стосовно жінок, чоловіків та молодих дівчат.

У звіті йдеться також про те, що російські найманці тісно співпрацюють із національною армією і поліцією та беруть участь в арештах і затриманнях людей. Правозахисники ООН зазначають, що постраждалі часто не мають доступу до правосуддя або просто не наважуються подавати офіційні скарги. Це призводить до того, що багато правопорушень відбуваються в атмосфері повної безкарності.

 

Читайте також: InformNapalm оприлюднив імена українських найманців у складі ПВК "Вагнер"

 

Вбивства полонених у Лівії

Також у жовтні 2021 року, ООН зібрала інформацію про те, що "вагнерівці" можуть бути відповідальні за численні воєнні злочини під час конфлікту у Лівії, зокрема, за вбивства полонених, повідомляє Reuters.

Звіт ООН базується на сотнях документів, супутникових знімків та інтерв’ю понад півтори сотні людей і розслідуваннях у Лівії, Тунісі та Італі. У ньому описують незаконні затримання, вербування дітей у солдати, катування та масові вбивства.

 

Вбивство та катування цивільного у Сирії

У квітні 2020 року російська “Новая газета” опублікувала відеокадри, на яких нібито зображені учасники так званої "ПВК Вагнера" з відрізаною головою своєї жертви – жителя Сирії, якого перед смертю жорстоко катували.

Згодом видання пише, що брат убитого в Сирії в 2017 році місцевого жителя Мухаммеда Е. подав заяву до Слідчого комітету РФ з вимогою порушити кримінальну справу стосовно імовірних бойовиків "ПВК Вагнера", зображених на відео зі стратою його родича.