Майкл Бініон журналіст, дописувач The Times

Тінь Боріса Джонсона

Світ
21 Червня 2023, 16:43

Британський парламент доопрацював критичну доповідь про Боріса Джонсона, у якій звинувачує колишнього прем’єр-міністра в брехні, навмисному введенні парламенту в оману й непошані — Джонсон передчасно оприлюднив вердикт депутатів про його поведінку. Довгоочікувана доповідь про незаконні вечірки, які Джонсон улаштовував із друзями на Даунінґ-стріт під час локдауну в час пандемії, виявилася значно суворішою, ніж очікувалося, і додалася до скандалів, із якими тепер асоціюється трирічне прем’єрство Джонсона. Ще ніколи досі британському прем’єр-міністрові не висували такі серйозні політичні звинувачення.

Кілька днів тому Боріс Джонсон розлютився, дізнавшись, що йому заборонено з’являтися в парламенті протягом 90 днів, — таке призначено покарання. Він негайно склав із себе депутатський мандат і звинуватив уряд та свого наступника Ріші Сунака в «полюванні на відьом». Він категорично засудив уряд, який очолював до минулого року, звинувативши його в зраді виборців, саботуванні угоди Brexit і порушенні передвиборчих обіцянок партії.

Джонсон також розлютився, що Сунак відмовився враховувати його рекомендації щодо присудження перства й членства в Палаті лордів. Щонайменше п’ятеро з його списку не отримало перських титулів, разом із батьком Джонсона, позаяк відповідний комітет лордів постановив, що ці кандидати їх не заслужили. Джонсон оскаржує дії Сунака та вважає його зрадником. Ще двоє консерваторів — прихильники Джонсона — розлючено склали депутатські повноваження, наразившись на проміжні вибори, що їх консерватори, найімовірніше, програють.

Конфлікт призвів до відкритої громадянської війни в лавах Консервативної партії та занапастив надії, що Сунак налагодить політичну атмосферу після минулого кризового року, коли в Британії за 50 днів змінилося три прем’єри. Колишня міністрка культури Надін Дорріс обурилася, що не стала перкою, як обіцяв Джонсон, і заповзялася атакувати Сунака, який, на її думку, заблокував її призначення. Він це заперечує, наполягаючи, що було б хибно порушувати правила. Дорріс та іншим незадоволеним він просто сказав: «Що поробиш?!».

Читайте також: Молодечий прагматизм Ріші Сунака

Тепер увага громадськості знову прикута до колишнього журналіста, який виявився найбільш суперечливим прем’єр-міністром Британії із часів Другої світової війни. Більшості виборців уже набридли його вибрики, політичні інтриги й спроби зашкодити нинішньому уряду. Однак він користується підтримкою депутатів правого крила Консервативної партії, що й досі вважають його перспективним кандидатом, та обурюється несправедливим ставленням. Вони так і не визнали Сунака прем’єром, закидаючи йому надмірний лібералізм і нехтування Brexit.

«Боріс Джонсон користується підтримкою депутатів правого крила Консервативної партії, що й досі вважають його перспективним кандидатом, та обурюється несправедливим ставленням. Вони так і не визнали Сунака прем’єром, закидаючи йому надмірний лібералізм і нехтування Brexit»

Їхні погрози блокувати різноманітні закони на голосуваннях вивели на поверхню розколи в партії, тож тепер шанси консерваторів на перемогу на наступних загальних виборах, що відбудуться приблизно за рік, геть мізерні. Опозиційна Лейбористська партія користається із цих конфліктів: критикує слабкість і непослідовність уряду, тоді як зростання рівня інфляції та вартості життя спричинює страйки по всій країні. Лейбористи навмисне стараються, щоб увага й далі була прикута до Джонсона, адже на ньому зосереджений негатив виборців.

Натомість сам Джонсон тримає всіх у невідомості щодо своїх подальших кроків. На думку деяких аналітиків, він намагатиметься знайти собі інший мандат, щоб невдовзі повернутися в парламент. Нещодавно колишній прем’єр придбав дуже дорогий будинок у Генлі — розкішному містечку на Темзі, де він колись був депутатом. Однак навряд чи головний офіс Консервативної партії чи Сунак схвалять, щоб він був там кандидатом від консерваторів. Інші аналітики стверджують, що до загальних виборів Джонсон лишатиметься на задвірках політики. Якщо консерватори програють (а, з огляду на опитування, так найпевніше й станеться), Сунак складе повноваження лідера партії. Тоді Джонсон зможе запропонувати повернутися та врятувати партію. Хоча це теж малоймовірний сценарій, позаяк як егоцентриста, якому треба купатися в увазі, Джонсона навряд приваблює роль лідера опозиції без політичної влади.

Тим часом Боріс Джонсон заповзявся збити якнайбільше статків. Нині він заробляє близько 250 тис. фунтів стерлінгів за кожну промову й збирається в тури в Америку, Японію та інші країни, де виступатиме й даватиме інтерв’ю. Він підписав контракт вартістю понад 500 тис. фунтів стерлінгів і пише мемуари. Також йому платять кругленьку суму за щотижневу колонку в Daily Mail — популярній проконсерваторській газеті, яка здавна підтримує Джонсона. Напевно, цю колонку використовуватимуть для гострої критики Сунака.

Джонсонові завжди не вистачає грошей. Він звик жити на широку ногу й мусить утримувати щонайменше сім дітей від різних жінок (достеменно не відомо, скільки в нього дітей). Його нинішня дружина Керрі невдовзі народить їхню третю дитину. Джонсон непогано заробляв, працюючи журналістом, але відмовився від цієї кар’єри, коли став прем’єр-міністром. Тепер його зарплатня становить усього 164 тис. фунтів стерлінгів на рік. Серед численних скандалів за часів Джонсонового прем’єрства була спроба залучити кошти друзів і бізнесменів на дорогий ремонт офіційної резиденції на Даунінґ-стріт, 10. Окрім того, Джонсон призначив Річарда Шарпа очільником державної медіакомпанії BBC. Шарп — бізнесмен, який допоміг Джонсону отримати велику позику. Багато хто вбачає в цьому відкриту корупцію і зараз вимагає Шарпової відставки.

Останнім часом Джонсона порівнюють із Дональдом Трампом. Обидва — яскраві персонажі; обидва мають віддану групу підтримки; і обох звинувачують у порушенні закону та нехтуванні правилами й традиціями політики. Щоправда, Трампа звинувачують у значно серйозніших злочинах, а Джонсона лише оштрафували за порушення локдауну, у його ситуації не йдеться про правопорушення державного рівня. Чоловіки не мали близьких стосунків, поки перебували при владі, і нині Джонсон не підтримує Трампа в скруті. Однак вони обоє, полишивши високі посади, зіпсували собі репутацію. Колишній редактор Daily Telegraph, на якого Джонсон працював брюссельським кореспондентом 30 років тому, назвав його егоїстичним, жорстоким і невиправним брехуном. На думку цього редактора, більшість теперішніх негараздів Британії зумовлена «катастрофічним прем’єрством» Джонсона. Він закликає виборців припинити обговорювати колишнього очільника уряду й не купуватися на його спроби повернутися до державного управління.

Читайте також: Дружнє плече Лондона

Однак навіть критики Джонсона визнають, що йому добре вдалося мобілізувати в Британії та НАТО підтримку України. Джонсон рішуче засудив російське вторгнення й одним із перших відвідав Київ і зустрівся із Зеленським. Сунак теж намагався виявити підтримку й ставити в пріоритет незмінну потребу в постачанні зброї та коштів Україні. Проте чинний прем’єр мусить давати раду із численними економічними проблемами й катастрофічними наслідками Brexit для економічних і політичних позицій Великої Британії, тож не має часу на Україну.

Окрім того, Сунак потерпає від постійних протестів невдоволених консерваторів, які прагнуть позбутися його й повернути Джонсона до влади. Навряд їм це вдасться, але Боріс Джонсон лишається в центрі британської політики та ще довго кидатиме тінь на те, що відбувається в парламенті.