The Foreign Policy: Сім проблем, за вирішення яких ООН візьметься після переобрання Обами

12 Листопада 2012, 19:14

Зважаючи на те, що в США зараз активно говорять про дві наймовірніші кандидатури на посаду Держсекретаря – постійного представника США в ООН Сьюзан Райс і голову комітету Сенату з закордонних справ Джона Керрі, у випадку обрання Райс Обамі доведеться також призначити нового посла до ООН. І тут вже також є два претенденти – лауреат Пуліцерівської премії та експерт з політики щодо ООН в Білому домі Саманта Пауер та посол США в Раді з прав людини (при ООН) Айлін Донахью.

У липні США призупинили свою участь у переговорах щодо договору, який регулює $70-ти мільярдну світову торгівлю зброєю. Тоді адміністрація заявила, що їй потрібно більше часу для розгляду проекту договору. Вже в минулу середу уряд США вирішив разом з іншими великими країнами такими як Велика Британія, Китай, Франція та Німеччина відновити переговори щодо договору в березні.

Громадянська війна в Сирії. як і раніше, є одним з найбільших викликів безпеки для Сполучених Штатів в Організації Об'єднаних Націй, проблемою, яку вони, втім можуть і не вирішити через організацію. Наразі немає жодних ознак, що американські вибори змусять Росію дозволити США та їх західним партнерам використовувати Раду Безпеки, щоб чинити тиск на Башара Ассада.

На даний момент є два підходи до врегулювання кризи: один військовий, а інший дипломатичний. Нещодавно британський міністр закордонних справ Вільям Хейг заявив, що Велика Британія буде встановлювати контакти з лідерами збройної опозиції.

«Існує можливість для Британії, Америки, Саудівської Аравії, Йорданії та однодумців й союзників зібратися разом і спробувати допомогти сформувати опозицію всередині і за межами Сирії, спробувати допомогти їм у досягненні їх мети, яка є і нашою метою –  Сирії без Асада», – зазначив Хейг.

Спеціальний представник  Ліги арабських держав в ООН Лахдар Браха тим часом лобіює  мирне врегулювання і намагається переконати Сполучені Штати і Росію залагодити конфлікт з допомогою переговорів, які мали б наслідком утворення перехідного уряду.

Крім того, видання зазначає, що адміністрація Обами продовжить тиснути на палестинського лідера Махмуда Аббаса, щоб той відмовитися від свого плану домагатися визнання Палестини як держави в Генеральній Асамблеї ООН.  На цей раз, Сполучені Штати зможуть розраховувати на підтримку своїх ключових європейських союзників, в тому числі Великої Британії та Франції, які закликали палестинську владу дати США час сформувати нову адміністрацію.

Адміністрація Обами також зацікавлена ​​продовжити мирний договір між афганським урядом і Талібаном до виведення військ США та їхніх союзників по НАТО з країни вкінці 2014-го року. Але американські президентські вибори ускладнили для адміністрації Обами доведення до кінця його обіцянки випустити кількох талібів зі слідчого ізолятора Гуантанамо в якості акта доброї волі. У березні переговірники з боку Талібану кілька разів переривали переговори зі США, скаржачись, що ті не серйозно ставились до перемовин. А тому тепер переговори буде набагато важче відновити.

Наразі, Ізраїль та Іран, схоже, відійшли від межі ядерної війни. Китай і Росія в Організації Об'єднаних Націй дали зрозуміти, що вони не схвалять черговий  раунд економічних санкцій проти Ірану. І перспективи дипломатичного прогресу з Іраном в ООН здаються досить далекими. Перед виборами видання The New York Times повідомило, що Сполучені Штати та Іран в принципі домовилися почати переговори один-на-один щодо ядерної програми Тегерана. Білий дім швидко спростував цю інформацію. Але історія продовжує живити чутки, що Вашингтон може продовжити прямі контакти з Тегераном.

Обрання Руанди до Ради Безпекиє ще однією проблемою для Сполучених Штатів.

Будучи близьким союзником Америки Руанда потрапила під жорстку критику за ту роль, яку їй приписують у фінансуванні та озброєнні M23 – заколотників в сусідній Демократичній Республіці Конго. Руанда заперечує свою роль в спонсоруванні заколоту. Тим не менш, Сполучені Штати зіткнуться з сильним тиском з боку захисників прав людини, які закликатимуть Руанду, щоб та припинила військові операції в східному Конго.