The Economist: Вередливий принц

Світ
23 Серпня 2018, 10:17

Непосидючий бізнесмен Ілон Маск хоче викупити всі акції своєї компанії Tesla — виробника електромобілів. Це коштуватиме йому мільярди. Де він має знайти гроші? 13 серпня Маск дав відповідь: напевно, у Саудівській Аравії. Таку пісеньку ми чуємо часто. Коли візіонери хочуть, щоби хтось багатий допоміг якомусь відчайдушному ентузіастові, вони звертаються до кронпринца Мухаммада ібн Салмана, який править нафтовим королівством. Він пообіцяв $45 млрд японському технологічному фондові й планує збудувати надсучасне місто на Червоному морі вартістю в $500 млрд. Якщо принц хоче інвестувати ще й в електромобілі, то чому б не взяти в нього гроші?

Одна з причин для обережності — коли Мухаммад щось дає, то він може зненацька й забрати. Цього місяця, після висловлювань міністра закордонних справ Канади про те, що Саудівська Аравія не повинна саджати за ґрати мирних дисидентів (що навряд чи можна назвати незвичайною для канадського політика заявою), принц розлютився. Замість просто проігнорувати заяву, він у відповідь пішов в атаку. Країна видворила посла Канади, припинила двосторонню торгівлю, наказала саудівським студентам кинути навчання в канадських університетах, а хворим громадянам Саудівської Аравії — десятою дорогою обходити канадські клініки. Державні ЗМІ розкритикували дотримання прав людини в Канаді, соціальні медіа зображують її як суспільство наркоманів. Суттєве попередження для Маска, який сам наполовину канадець.

Лють принца Мухаммада особливої шкоди Канаді не завдасть. Торік її експорт до Саудівської Аравії становив лише 0,2% від загального. Кому справді буде непереливки, так це саудівським студентам, яким раптом довелося шукати інші навчальні заклади, і пацієнтам, які віднині змушені лікуватися деінде. У перспективі найбільших утрат зазнає репутація самої Саудівської Аравії, і це матиме реальні наслідки.

 

Читайте також: Саудівська Аравія оголосила посла Канади персоною нон ґрата

Інвестори люблять прогнозованість. Принц пропонує щось зовсім інше. Торік, без усякого попередження, його країна розпочала економічну блокаду Катару, яка триває досі й призвела до знищення торгівлі в регіоні. Через кілька місяців під час антикорупційної кампанії сотні саудівських принців і магнатів було ув’язнено в розкішному готелі в Ер-Ріяді, доки вони не поділилися значною часткою своїх активів. Без сумніву, дехто з них таки був у чомусь винен, але належного судового процесу вони не отримали. З боку це мало вигляд, ніби майнові права в країні залежать від примх ібн Салмана.

Багато в чому принц Мухаммад намагається змінити королівство на краще. Він зменшив релігійні й соціальні обмеження: тепер жінки в Саудівській Аравії мають право водити автомобіль і кожен може ходити в кіно. Він почав економічні реформи для того, щоб у майбутньому ліквідувати залежність саудівської економіки від нафти, і заохочує працевлаштування жінок. Усе це принесло йому популярність, особливо серед молоді й жіноцтва.

 

Реформатор, але необачний

Однак хибними й нерозумними кроками принц зовсім даремно відлякує потенційних прихильників у власній країні. Наприклад, навіть скасовуючи заборону жінкам водити автівки, він водночас арештовував активісток, які виступали проти цієї заборони. Не варто йому відлякувати й іноземців, як він це робить. Торік саудівська влада затримала на два тижні прем’єр-міністра Лівану — надзвичайне порушення дипломатичних норм. У Ємені, де принц Мухаммад веде маріонеткову війну проти Ірану, 9 серпня саудівські бомби підірвали шкільний автобус. Загинули десятки дітей. Війна, яка триває вже четвертий рік, спустошила Ємен і вкрила ганьбою союзників — Америку й Британію, які постачають Саудівській Аравії озброєння.

 

Читайте також: Саудівська Аравія погрожує Катару військовою атакою у разі придбання зеніних комплексів у Росії – ЗМІ

Мало кому в країні вистачає мужності вказувати принцу Мухаммаду, коли він помиляється. Зауваження повинні робити союзники, але й вони мовчать. Це серйозна помилка. Саудівська Аравія з економічного погляду найбільша арабська держава. Там також розташовані святині ісламу. Успішна реформа в цій країні допомогла б стабілізувати весь Близький Схід. Лідери іноземних держав мають порадити принцу заспокоїтися й припинити шкодити своїй країні та власній репутації. Якщо цього не станеться, вони повинні припинити продавати йому зброю.

 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist