The Economist: Гроші за бортом

Світ
17 Серпня 2018, 13:26

У деяких демократичних країнах політиків треба вмовляти витрачати кошти на зброю і ракети, а не на школи та лікарні. Але не в Америці. Оборонний бюджет у розмірі $716 млрд на 2019 рік, який розглядає Конгрес, дасть змогу наростити кількість озброєння (зокрема, кораблів і підводних човнів) навіть швидше, ніж пропонувала Адміністрація президента Дональда Трампа.

Палата представників і Сенат наввипередки квапилися додати щось нове до закупівель, доки узгоджували компромісний план, який передбачає пришвидшення темпів будівництва підводних човнів (збільшення кількості замовлень до 2023 року на ударні субмарини з 10 до 12) і додає третій авіаносець до двох, які просить Білий дім. На додачу підуть ще два менших бойових кораблі.

Це змагання в закупівлі суден свідчить про щось більше, ніж про мачо-культуру або політичне позерство. З останніх тижнів Адміністрації Обами Військово-морський флот США зобов’язаний наростити свої сили до 355 кораблів проти нинішніх 280. Планувальники американського оборонного відомства не приховують основної причини такої наполегливої розбудови. Вона зумовлена відродженням того, що міністр оборони Джеймс Меттіс називає «змаганням великих держав».

 

Читайте також: Будемо з флотом-будемо сильні!

Росія і Китай, часом діючи узгоджено, кидають виклик пануванню на світових морях, яке Військово-морський флот США зі своїми десятьма авіаносцями приймав як належне з кінця холодної війни. Нинішню позицію висловив у березні групі конгресменів адмірал Джон Річардсон, керівник військово-морських операцій: зростання ролі КНР та відновлення моці Росії означають, що «Америка більше не має монополії на владу на морях чи контролю над ними».

Жодна з цих двох країн не може й близько рівнятися з американським флотом корабель до корабля. Але обидві інвестують у технології — від гіперзвукових ракет до підводних дронів, які можуть загрожувати панівним позиціям Америки. Президент Владімір Путін хвалився в березні новою смертоносною зброєю, показавши відео гіперзвукової ракети «Кинжал», яка розбила групу кораблів. Мабуть, це було просто залякування, але наміри читалися прозоро. Китай заявляє про створення унікальної субмарини-невидимки.

Хоча американські політики та воєначальники одностайні в тому, що необхідно швидко нарощувати сили, вони не можуть дійти остаточної згоди щодо способів досягнення цього. Якщо конгресмени вимагають нових суден, то дехто з флотських планувальників каже, що план можна виконати швидше, якщо вкластися в переобладнання старих суден. Оснащення старих кораблів новими видами зброї, наприклад лазерними гарматами, — завдання непросте, тому що новітня зброя споживає колосальний обсяг електроенергії. Але Росія намагається показати, що розумні ракети можна встановлювати й на старих коритах.

 

Читайте також: Чи спроможна Україна будувати сучасні бойові кораблі?

Для американських адміралів ще один пріоритет — наведення порядку на сучасних суднах, які перебувають в експлуатації, у світлі цілої низки торішніх зіткнень і нещасних випадків зі смертельними наслідками. «Для них готовність має не менше значення, аніж нові судна», — вважає аналітик Міжнародного інституту стратегічних досліджень Нік Чайлдс.

Років через 10 американський флот ударних субмарин зменшиться в результаті рішень, ухвалених у спокійніші часи. Навіть якщо будувати нові кораблі швидкими темпами, до 2028-го їх налічуватиметься вже 42 проти нинішніх 52. Військово-морський експерт при Центрі стратегічних і бюджетних оцінок (CSBA) Браян Кларк переконаний, що Конгрес має всі підстави поспішати з будівництвом субмарин. Він не бачить потреби пришвидшувати будівництво надводних кораблів, принаймні до розробки нової конструкції фрегата. У такому разі Америка просто викине гроші за борт.

 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist