Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. YouTube збережеться в Росії, але стане повільнішим

30 Травня 2022, 14:27

Стисло про головне: YouTube продовжить працювати в Росії, хоча й буде надалі видаляти пропагандистські відео. В країні розуміють важливість сервісу, але не хочуть миритися з видаленням своїх відео, тому погрожують висилати журналістів західних медіа через такі дії відеосервісу. Одночасно з цим стало відомо, що Кремль використовував ботнети для поширення фейків. Разом із тим сервіс мікроблогінгу Twitter посилює свої правила стосовно дезінформації про війну. ДСНС запустило додаток для допомоги у розмінуванні території.

YouTube-протистояння

Відеохостинг YouTube видалив більше 70 тис. відео та 9 тис. каналів, які поширювали фейки про війну в Україні, серед них були й ті, які називали війну «місією зі звільнення». Це не перші проактивні дії YouTube з початку війни. Одночасно з цим керівниця YouTube С’юзан Войджицькі виключила вихід проекту з російського ринку. Вона пояснює це бажанням надавати росіянам незалежну та об’єктивну інформацію з усього світу. Своєю місією Войджицькі називає доставляти незалежні новини.

Заяву керівництва YouTube підтримали в Державному департаменті США. В офіційній заяві цієї структури йдеться про те, що в Росії повинен залишатись вільний доступ до інтернету, аби громадяни країни отримали доступ до незалежної інформації. Тож представник Держдепу закликав компанії з усього світу не відключати Росію від інтернету.

Цікаво, що очільниця російського МЗС Марія Захарова вирішила нагадати YouTube, в якій саме країні сервіс зібрався продовжувати роботу. Захарова сказала, що якщо брифінг МЗС росії заблокують на YouTube, з країни буде вислано принаймні одного закордонного журналіста. Блокування брифінгу МЗС уже відбулося в квітні – через «порушення правил спільноти», тобто, по суті, через фейки. В Росії бояться повторення тієї ситуації.

Читайте також: Технофронт. Нагороди за кібербезпеку та мільйон для українського домену

Цифрова підтримка

Українські електронні документи з «Дії» можна буде використовувати в Молдові та Польщі. Українське Мінцифри готується домовитися про визнання цих документів і з іншими країнами світу.

Певною цифровою підтримкою стала сплата податку в український бюджет від блог-сервісу для дорослих Onlyfans. Ці податки сплатили в рамках так званого «податку на Google», який передбачав, що великі компанії, які працюють на українському ринку, повинні сплачувати в бюджет.

Сервіс мікроблогінгу Twitter попередить про фейки щодо війни в Україні. Компанія планує додавати спеціальні помітки та готується обмежувати поширення таких повідомлень. А користувачі, які сприятимуть поширенню фейків, будуть обмежені у доступі до функцій – вони не зможуть відповідати на твіти чи поширювати їх.

Цифрова блокада

Хоча компанія Google разом з урядом США декларують збереження в Росії доступу до інтернету, на минулому тижні Google відключила в росії частину серверів Google Global Cache, які прискорювали завантаження контенту. Google повідомила про це російських провайдерів. Завдяки цим сервісам контент не лише завантажується швидше, але й провайдери скорочують видатки на транскордонний трафік. Після остаточного відключення Google Global Cache росіяни зіштовхнуться з уповільненням доступу до всіх закордонних сервісів, в першу чергу, до YouTube.

Читайте також: Технофронт. Нові онлайн-проекти допоможуть знайти прихисток та більше дізнатися про Україну

Цифрові атаки

ПриватБанк повідомив про нову фішингову атаку, що відбувається під прикриттям його бренду. Шахраї розповсюджують повідомлення про перевірку карток, на які буцім-то держава буде перераховувати фінансову допомогу. Насправді введення даних своїх карт на запропонованому шахраями сайті призведе до крадіжки грошей з них.

Компанія Nisos, що займається кібербезпекою, проаналізувала характеристики ботнету Fronton, який, як вважалось на початках, використовувався для організації DDoS-атак. Проте згодом стало відомо, що насправді цей ботнет ще був інструментом поширення фейків у соцмережах. Принаймні, з його допомогою в Мережі розганяли фейки про Covid-19.  

Читайте також: Технофронт. Австрія бореться з пропагандистами великим штрафом

Корисні сервіси часів війни

Гра Rebuild Ukraine, наразі доступна для Android, пропонує геймерам «відбудовувати Україну від руйнувань, принесених росіянами». Наразі доступні 100 рівнів, а відбудовувати можна об’єкти у десяти великих міст, серед яких Київ та Маріуполь.

Офіційний додаток від Державної служби з надзвичайних ситуацій «Розмінування України» допоможе повідомити про мінування та виявлені вибухонебезпечні предмети. Наразі додаток доступний у  Google Play та App Store. Користувачі можуть сфотографувати предмет, додати до фото координати чи навіть зняти відео та передати працівникам служби.