Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. YouTube та Zoom допоможуть українцям вчитися в часи війни

24 Червня 2022, 13:01

Цифрова підтримка

Відеохостинг YouTube пропонує українським школярам навчатися дистанційно. Для цього на сайті створили спеціальний розділ «Навчання». Тут наразі можна вибрати рівень освіти або предмет та дивитися уроки чи окремі теми, розбір ЗНО-завдань чи тренінгові проекти по підготовці до ЗНО. Розділ «Навчання» доступний для користувачів, які вибрали на сайті українську мову інтерфейсу. 

Натомість сервіс відеоконференцій Zoom планує надати безкоштовний доступ українським університетам та закладам професійної освіти. Цей крок допоможе навчальним закладам продовжити працювати в режимі онлайн. 

Цифрова, чи, скоріше, технологічна підтримка від армії США має дуже конкретне втілення. Американські військові нададуть Україні робота-собаку виробництва Boston Dynamics. З її допомогою можна буде розміновувати території. Україна отримає модель Spot і планує використовувати його в околицях Києва. Роботом Spot управлятимуть фахівці некомерційної організації HALO Trust, що займається гуманітарним розмінуванням. 

Читайте також: Цифровий ГУЛАГ. Як Росія будує систему тотального стеження за громадянами

Сьогодні для України важлива будь-яка підтримка, а допомога непублічна цінна особливо. Виявилось, що народжений в Україні засновник проекту WhatsApp Ян Кум давно й активно жертвує на гуманітарні програми в Україні. Одна з підтримуваних ним організацій – Federation of Jewish Communities of the CIS – на початку війни сформувала парк автомобілів швидкої допомоги та допомагала в евакуації. 

Венчурний фонд Vesna.Capital, створений трьома українськими підприємцями, ставить за мету допомогти українським стартам створити якісний продукт та вивести його на зарубіжні ринки. Фонд планує відбирати стартапи на різних стадіях та звертати увагу, в першу чергу, на унікальність майбутнього продукту.  

Цифрова блокада

Відразу декілька криптовалютних бірж за подачею Державного бюро розслідувань України заблокували акаунти росіян, які намагались за допомогою бірж обійти санкції. Ці дії продовжили ініціативи найбільших криптовалютних проєктів, що обмежили свої функції для громадян росії. 

Припинення роботи виробника мережевого обладнання Cisco в росії виглядає як блокада відразу в декількох аспектах. Окрім скорочення персоналу та припинення виплат податків, компанія готується вивезти своє мережеве обладнання. Враховуючи те, що вона є найбільшим виробником пристроїв для комп’ютерних мереж, її рішення виглядає як блокада розвитку мережевого інфраструктури в росії, в тому числі – неможливість появи мобільного інтернету нового покоління уже в недалекому майбутньому. 

Цифрові атаки

На жаль, цифрові атаки не зупиняються з початку війни. За минулий тиждень фахівці центру CERT-UA відразу тричі повідомляти про небезпечні поштові розсилки. Українські медіаорганізації отримували небезпечні електронні листи з темою «СПИСОК посилань на інтерактивні карти», іншими небезпечними вкладеннями були «Накладення штрафних санкцій.docx» та «Nuclear Terrorism A Very Real Threat.rtf». В результаті їх завантаження на комп’ютери жертв завантажувались небезпечні фрагменти коду. 

Загалом за час вторгнення фахівці центру кібербезпеки СБУ нейтралізували більше 800 кібератак, проаналізувавши більш як 240 тисяч критичних подій інформаційної безпеки. Найбільше з них стосувалися атак на сайти та веб-додатки. 

Натомість успішні цифрові атаки української ІТ-армії не можуть не радувати. Протягом минулого тижня українська ІТ-армія атакувала більше 400 російських ресурсів, серед яких був ресурс Санкт-Петербурзького економічного форуму. І саме через цю атаку виступ Путіна перенесли. Крім того, постраждали регіональні суди та сайти російських ЗМІ. 

Читайте також: Технофронт. Підтримка від Amazon та як почувається російський ІТ-ринок

Корисні сервіси часів війни

Додаток Medic Tool – розробка української компанії LANARS – призначений для військових медиків. Ідея додатку належить військовим лікарям з Норвегії. Ініціатори його створення пропонують додаток ЗСУ на безкоштовній основі. Додаток уміє зберігати медичні дані, обліковувати травми, вести моніторинг захворювань, фіксувати прийом ліків та інших щоденних процедур. Додаток можна завантажити з App Store та Google Play.

«Карта руйнувань» допоможе зберегти докази шкоди, яку війна завдала Україні. На інтерактивній карті показано зруйновані об’єкти з прив’язкою до геолокації. Додати свій об’єкт на карту може будь-хто, якщо він надасть або фото такого об’єкту, або посилання на джерело, в якому згадується про його руйнування.