Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Російські банківські застосунки продовжують видаляти, нова гра від автора «єБайрактар»

19 Квітня 2022, 13:58

Цифрова блокада

Минулого тижня з магазинів мобільних додатків щезли застосунки «Сбербанку». Продовженням цього тренду стало видалення додатку «Альфа-банку» з App Store.

Призупинив свою діяльність для російських користувачів онлайн-майданчик для фрілансерів Fiverr. Російські користувачі не можуть зареєструвати нові акаунти, вести діяльність на платформі та вивести зароблені раніше кошти.

Проте цифрова блокада цивілізованого світу для країни-загарбника посилюється російськими чиновниками та онлайн-проектами. І невідомо хто насправді більше робить для побудови цифрового віртуального паркану – чи закордонні сервіси, чи Роскомнадзор вкупі з «Яндексом».

Читайте також: Технофронт. Україна успішно відбила атаки на енергосистеми

До речі, на початку тижня «Яндекс» відзначився низкою блокувань, хоча останні – це прерогатива Роскомнадзору. Правда, в цьому випадку вони попрацювали дружно в парі. «Яндекс» видалив з пошукової видачі посилання на низку опозиційних медій, серед яких «Медуза», «Настоящее время» і ще кілька. Причина – додавання цих ресурсів в реєстр заблокованих, який створює Роскомнадзор. То ж «Яндекс» був змушений видалити сайти з свого пошукового індексу. Іще одна ручна зміна результатів пошуку була помічена для «Яндекса» та «ВКонтакте». Ці проекти видалили з пошуку офіційні сайти Facebook та Instagram. Для цієї новини було б цікаво додати статистику про те, скільки користувачів насправді шукають щось із запитами «Facebook» та «Instagram», а не користуються мобільними додатками на смартфонах чи заходять напряму на сайти через браузер. Але такої статистики немає, тож нам залишається вірити, що настільки багато людей шукали Instagram через «ВКонтакте», що соцмережі довелось обмежити цю опцію.

Цифрові атаки

Розсилки фішингових листів тривають і надалі – користувачі продовжують отримувати електронні листи на теми, пов’язані з війною, та небезпечними вкладеннями. Серед останніх, зафіксованих спеціалістами «Держспецзв’язку» та CERT-UA – листи з темою «Срочно! Деблокация Азовстали Терміново! Розблокування "Азовсталі"» та небезпечним XLS-вкладенням із зараженими макросами. Іще один тип небезпечних листів – документ «Мобілізаційний реєстр.xls».

Читайте також: Технофронт. Acer та Ericsson пішли з російського ринку, YouTube приготуватися

Фіксувались за останні дні й атаки через месенджери – невідомі розсилали прикріплений файл, який нібито є інструкціями поведінки під час війни. Зловмисники стверджують, що в цьому файлі є онлайн-карта укриттів, інструкція, як діяти при відключенні мобільного зв’язку та багато іншої корисної інформації. Хоча насправді цей файл містить фрагменти небезпечного коду і під час завантаження на смартфон може отримувати доступ до вмісту і передавати його стороннім користувачам.

Корисні сервіси часів війни

Steal Russian Tank – нова гра на воєнну тематику, розроблена Максимом Матяшем, який раніше створив відоме доповнення до «Дії», гру «єБайрактар». У новій грі українцям пропонують за допомогою трактора красти російські танки. Гру уже можна завантажити з  App Store та Google Play

Новий сайт safewomen.com.ua створено для українок, він дозволяє отримати інформацію про захист українських жінок і дітей від торгівців людьми. Тут можна знайти правила безпеки, поводження з документами, нюанси стосовно фінансової підтримки та працевлаштування.