Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Нагороди за кібербезпеку та мільйон для українського домену

20 Травня 2022, 13:13

Минулого тижня Україна отримала дві нагороди в сфері кібербезпеки та $1 млн для підтримки функціонування українського домену. Тим часом росія продовжує пред’являти претензії до «Вікіпедії». А компанія Google непублічно вийшла з російського ринку – вивезла співробітників та готується оголосити себе банкрутом.  Розповідаємо про основні події фронту технологічного за минулий тиждень

Цифрова підтримка

Організація ICANN, яка управляє світовим доменним простором, виділила $1 млн на підтримку функціонування українського домену. Це дозволить українському адміністратору домену посилити захист своєї інфраструктури, що особливо важливо в умовах постійних кібератак.

Україна отримала декілька нагород за успіхи в сфері кіберзахисту. Нагороду отримав міністр цифрової трансформації Федоров на форумі СYBERSEC European Cybersecurity Forum. Дві відзнаки «За героїчний спротив російській агресії» та «За захист цифрових кордонів демократичного світу» демонструють високу оцінку дій, які були вчинені для захисту українських ресурсів від кібератак.

Цифрова блокада

Російський підрозділ Google вивіз своїх співробітників в  Дубай, а ті, хто не погодився на релокацію, будуть звільнені. Відразу з цією інформацією стало відомо, що російський Google готується оголосити себе банкрутом. Це почасти пов’язане із великим штрафом, який було накладено на компанію ще в грудні 2021 року. Це оборотний штраф, тобто такий, який пов’язаний з доходом компанії. Його розмір перевищив $7 млрд рублів. Окрім того, компанія фактично припинила свою господарську діяльність в росії. Якщо російський Google дійсно оголосить себе банкрутом, компанія буде вільнішою у виконанні, чи, швидше, невиконанні вимог російського законодавства, в тому числі щодо видалення пропагандистського контенту чи блокування контенту, який ніби-то дискредитує діяльність російської армії.

Роскомнадзор невтомно збільшує цифрову блокаду російського інтернету. Нові заяви структури стосуються «Вікіпедії». Роскомнадзор вимагає видалити з неї декілька англомовних статей про війну. Раніше аналогічні претензії стосувалися російського контенту. Окрім того, Роскомнадзор вимагає, щоб «Вікіпедія» відкрила в росії своє представництво – у відповідності із так званим законом «про приземлення», який передбачає, що популярні онлайн-сервіси повинні мати офіційні представництва у країні. Якщо це відбудеться, то владі росії буде простіше тиснути на «Вікіпедію» та вимагати видаляти спірні матеріали. Проте, якщо пригадати, що в росії хочуть створити власну «Вікіпедію», то не зрозуміло, навіщо фонду Wikimedia Foundation, який управляє енциклопедією, мати представництво на території країни-загарбника.

Хоча росія сама ретельно вибудовує навколо себе цифрову стіну, в країні прекрасно розуміють, що без деяких проектів вона не зможе не те, що існувати, а поширювати свою пропагандистську маячню у світі. І одним з цих проектів є YouTube – сервіс, якому регулярно погрожує Роскомнадзор, але так і не може його здолати. За словами міністра цифрового розвитку Максута Шадаєва, й не намагатиметься далі – принаймні блокування цього відеохостингу буде виключним кроком і можливе лише після появи в росії альтернативи. Яка поки не з’явилась, а атака на RuTube минулого тижня відкинула росію від появи такої альтернативи. Тим більше, що в росії визнають, що RuTube так і не відновися повноцінно після тієї атаки.

Читайте також: Технофронт. Атака на RuTube та блокування росії технологічними компаніями

Через блокування в країні мобільних магазинів Google Play та App Store в росії почали створювати власні альтернативи. Перший – магазин мобільних застосунків NashStore – уже почав працювати. Над розробкою іншого, RuStore, працює компанія VK, якій належить однойменна соцмережа. А готується ще третій – RuMarket.

Цифрові атаки

Фахівці команди CERT-UA повідомили про поширення інформації про підробну сторінку, яка імітує офіційний сайт ТСН. На цій сторінці пропонується взяти участь в опитуванні. Посилання на нього розміщене на сайті. По результатам опитування можна отримати фінансову допомогу «в рамках соціальної програми ООН». Для цього потрібно ввести дані своєї карти. Хоча насправді після введення цих даних вони стають відомими зловмисникам і використовуються для крадіжки коштів.

На минулих вихідних були атаковані ІТ-системи львівської міської ради. Росіяни викрали частину робочих файлів та опублікували їх в Telegram-каналах. Окрім того, були виведені з ладу системи управління містом. Представники міськради сказали, що ця атака була одна з найпотужніших за весь час існування ІТ-інфраструктури.

Хакери з Anonymous продовжують атакувати російські ресурси. Наступною їх жертвою став сбербанк – угрупування повідомило про атаку на інфраструктуру одного з найбільших російських банків у своєму Twitter.

Читайте також: Технофронт. Українські розробники не втомлюються дивувати креативом, створюючи воєнні ігри​