Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Австрія бореться з пропагандистами великим штрафом

23 Квітня 2022, 16:32

Цифрова підтримка

Багато технологічних компаній заблокували російські пропагандистські ЗМІ та їх акаунти в соцмережах. А ось влада Австрії вирішила боротися з таким контентом вельми кардинально. В країні було прийнято новий закон, який передбачає введення штрафу в розмірі €50 тис. за поширення будь-якого контенту російських державних медіа. Мова йде, в першу чергу, про RT та Sputnik. Контент заборонено поширювати в соцмережах, пересилати в месенджерах, і, звісно, озвучувати по телебаченню, на радіо чи на сторінках відеохостингів.

Не полишають цифрових атак на окупанта хакери з Anonymous. Вони зламали Петербурзький соціальний комерційний банк – відомий тим, що серед його клієнтів є багато російських олігархів. Вони пообіцяли викласти у вільному доступі 800 Гбайт даних.

Читайте також: Технофронт. Російські банківські застосунки продовжують видаляти, нова гра від автора «єБайрактар»

Важливою підтримкою стала поява інтернету від Starlink в Україні. Минулого тижня стало відомо, що інтернет від Starlink на час воєнного стану дозволили використовувати всім бажаючим, в тому числі звичайним людям. Як буде з цими терміналами надалі – наразі невідомо, згадується подальша необхідність реєстрації цих пристроїв. Але на даний момент в тих регіонах країни, де є проблеми зі зв’язком, Starlink може стати справжнім порятунком для багатьох людей.

Цифрова блокада

Новий пакет санкцій сприяв новим цифровим обмеженням для країни-загарбника. Криптовалютна біржа Binance ввела серйозні обмеження для росіян. Якщо у користувачів цього сервісу з Росії в криптовалютному гаманці є більше €10 тис., для нього заборонені будь-які торгові операції, окрім власне виведення коштів. Це рішення допоможе в тих ситуаціях, якщо хтось забажає обійти санкції за допомогою криптовалют.

Німецький розробник програмного забезпечення для підприємств, компанія SAP, повідомила про остаточний вихід з російського ринку. Вона запропонувала своїм користувачам вивантажити свої дані або перенести на інші сервери, проте після завершення терміну підписки, SAP не працюватиме з клієнтами з Росії.

Читайте також: Технофронт. Acer та Ericsson пішли з російського ринку, YouTube приготуватися

Відмовляються співпрацювати з російськими окупантами і власники популярних додатків та онлайн-сервісів. До прикладу, менеджер паролів 1Password перестав реєструвати нові облікові записи користувачів з Росії. Після завершення сплаченого періоду їх профілі перейдуть в режим «лише для читання».

Не хоче мати справу з росіянами й соціальна мережа для спортсменів Strava – вона заблокувала можливість реєструвати акаунти також білорусам. А всім тим, хто раніше оплатив використання сервісу, адміністрація пропонує завантажити свої дані та оформити повернення коштів.

Цифрові атаки

Попри те, що останнім часом не було помітних фішингових розсилок, експерти з низки країн попереджають, що найближчим часом слід очікувати атак на критичну інфраструктуру з боку російських хакерів. Атаки можливі не лише на українські об’єкти. Якщо пригадати, що нещодавно були зафіксовані атаки на українські енергосистеми, то можна припустити, що ворог не зупиниться перед наступними спробами сіяти паніку чи вивести з ладу важливі об’єкти. Хоча за два місяці війни ми так і не побачили серйозної кіберзброї, про яку так багато говорили російські пропагандисти.  

Читайте також: Технофронт. Україна успішно відбила атаки на енергосистеми

Корисні сервіси часів війни

Українцям пропонують повідомляти про окупантів, які чинили звірства в Бучі, Ірпені та Гостомелі за допомогою спеціально створеного чат-боту єВорог, який уже допоміг ідентифікувати декілька десятків злочинців. 

Універсальний довідник з важливими контактами установ та організацій, що допомагають в евакуації, організації освіти й медичної допомоги, правової й психологічної допомоги та інших питаннях, актуальних сьогодні для українців, створили за ініціативи Координаційного штабу з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану та за підтримки проєкту "Супровід урядових реформ в Україні" (SURGe).