У жовтні 2016 року країни-члени НАТО домовилися про спільну присутність на східному фланзі Альянсу. Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг наголосив, що НАТО вирішило здійснити такий крок в якості реакції на агресивну політику Росії.
Ішлося про чотири країни – Латвія, Литва, Естонія та Польща. Зокрема, до батальйону, розміщеного в Латвії, увійдуть не тільки представники Канади, які його очолюють, але і Албанії, Італії, Польщі та Словенія. Крім того, Бельгія, Хорватія, Франція і Люксембург, Норвегія, а також Нідерланди нададуть своїх військовослужбовців для участі в обороні Литви в складі батальйону, очолюваного Німеччиною.
Данія і Франція будуть допомагати Великій Британії у складі батальйону в Естонії, а Румунія і Велика Британія приєднаються до очолюваного США батальйону в Польщі.
За словами Столтенберга, ще шість країн висловили готовність брати участь у посиленні присутності НАТО в регіоні Чорного моря: Канада, Німеччина, Нідерланди, Польща, Туреччина і США. Також було ухвалене рішення про присутність сил союзників у Румунії.
У листопаді Столтенберг оголосив про підписання з прем'єром Молдови Павлом Філіпом угоди, яка дозволить відкрити бюро зв'язку Альянсу в Кишиневі для просування практичного співробітництва між Молдовою і НАТО. Бюро має почати роботу в 2017 році.
На початку січня 2017 року до Німеччини на військово-транспортних кораблях США доставили американські танки, самохідні гаубиці і сотні бойових машин різного призначення. Військова техніка призначена для країн Східної Європи для посилення сил стримування" НАТО на випадок можливої агресії з боку Росії. Ці танки доставили у Польщу. За даними західних ЗМІ, це найбільша поставка американської бронетанкової бригади в Європу з часів закінчення холодної війни.
Після цього до Польщі прибула група з приблизно 300 американських військовослужбовців. Загалом у січні армія США розгорнула в ЄС бронетанковий підрозділ, який налічує 4 тисяч військовослужбовців і 90 танків.
Згодом на авіабазу тактичного значення Кшесіни в Познані прибули перші одиниці американських високоточних крилатих ракет Jassm Extended Range класу "повітря-поверхня". Ракетами будуть оснащуватися винищувачі F-16, які знаходяться на базах в Познані та місті Ласки недалеко від міста Лодзь.
Естонія, Литва і Латвія в січні підписали двосторонні угоди про оборону зі Сполученими Штатами, щоб формалізувати присутність військ США на своїх територіях. Ці домовленості полегшують розгортання сил США в країнах Балтії та дозволяють спільні навчання.
«Ми зацікавлені в продовженні присутності американських військ у Литві, оскільки це є одним із ключових елементів нашої безпеки», – сказав литовський міністр оборони Раймундас Каробліс.
24 січня до Литви прибули перші групи німецьких та бельгійських військових у рамках місії з посилення східного флангу НАТО. Вони координуватимуть прибуття і розміщення батальйону НАТО у складі 1200 військових, яким командуватиме Німеччина. Загалом до Литви до кінця лютого у кілька етапів відправлять 450 німецьких військових та велику кількість озброєння, зокрема танків. До німецьких солдатів у складі батальйону приєднаються військові з Бельгії, Нідерландів та Норвегії. Батальйон розміститься на базі "Рукла".
Цього ж дня до литовської Клайпеди прибули понад 130 бельгійських військових. Клайпеда розташована приблизно за 60 км від кордону з російською Калінінградською областю, де Росія розмістила свої ракетні комплекси "Іскандер".
У столиці Словаччини Братиславі урочисто відкрили Підрозділ інтеграції сил НАТО (NFIU) – останній із загалом восьми таких нинішніх міні-штабів у країнах Східної Європи, що мають на меті готувати заходи розгортання сил швидкого реагування НАТО в регіоні в разі необхідності. У штабі працюватиме 41 військовий – 21 зі Словаччини і 20 за ротацією з інших країн НАТО. Повністю цей центр має запрацювати в червні. Ці підрозділи інтеграції сил НАТО вже працюють в Естонії, Латвії, Литві, Польщі, Румунії й Болгарії, планується відкриття в Угорщині. НАТО планує створювати такі підрозділи й надалі.
Реакція Росії
Прес-секретар російського президента Дмітрій Пєсков назвав розміщення в Польщі американських танків і бронетехніки загрозою інтересам і безпеці Росії. Крім того, перший заступник голови Комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Франц Клинцевич заявив, що США, спрямовуючи свої сили та військову техніку в Європу, "перетворюють її в "порохову бочку" і нариваються на жорстку відповідь з боку Росії". При цьому Клинцевич підкреслив, що у нього немає сумнівів, що Росія зможе забезпечити свою безпеку.
Натомість заступниця генсека НАТО Роуз Гетемюллер заявила, що розміщення американських танків і бойових машин в країнах Центральної та Східної Європи – це пропорційна відповідь на дії Росії. За її словами, такі дії призначені для стримування і оборони. Вона уточнила, що НАТО не бачить безпосередньої загрози російського вторгнення в простір альянсу.
Ще у жовтні 2016 року Росія перекинула ракетний комплекс Іскандер-М в Калінінградську область, що межує з Польщею і Литвою. Комплекс транспортували на кораблі з району Санкт-Петербурга.
Росія заявила, що розгортання відбулось "у відповідь на американські системи ПРО в Європі". У міністерстві оборони РФ заявили, що російські військові не раз перекидали ракетні комплекси "Іскандер" в Калінінградську область і будуть робити це в майбутньому в рамках бойової підготовки.
Після цього НАТО звинуватило Москву в «агресивній військовій риториці». У заяві йшлося, що розміщення ракет на кордоні НАТО "не зменшує напруги і не відновлює передбачуваності відносин".